Günümüzün en popüler, en özenilen, en çok duyulan isimlerinden biri Elon Musk! Öyle ki artık ülkemizde bile herkes tarafından tanınır hale geldi. Peki bu inovatif genç girişimci nasıl bu kadar popüler oldu? Bu kadar büyük başarılarının sırrı ne? Diğer insanların yapmadığı neyi yapıyor? Bu soruların cevabı niteliğindeki 3 sıra dışı maddeye gel beraber bakalım.

1- Çok Yönlü Olması

Yediden yetmişe birçok kişinin söylediği, önerdiği bir şey vardır: Ana odağın tek bir şey olsun, eğer öyle olmazsa hiçbir işi tam yapamazsın! Elon Musk ise bunun tam tersini yaptı; hem elektrikli arabalarla ilgileniyor, hem uzayla ilgileniyor, hem ulaşımla ilgileniyor hem yenilebilir enerjiyle ilgileniyor…
Üstelik ilgilendiği çoğu alanda da kendisinden daha iyi firma neredeyse yok. Bir düşünün; sadece elektrikli arabalarla ilgilense bu kadar popüler olur muydu? Ya da biz, onu bu kadar başarılı görür müydük? Uzay endüstrisi bu kadar gelişir miydi? Pil teknolojilerinin geleceğinden bu kadar umutlu olur muyduk? Ulaşımda bu kadar farklı bakış açıları kazanabilir miydik?

Kısacası Elon Musk kalıplardan en büyüğünü yıkıp tek bir şirket üzerinden ilerlemedi. Hepsiyle gece gündüz ilgilenerek bu günlere getirdi. Hala kafanızda soru işaretleri varsa bir düşünün Jeff Bezos (Dünyanın en zengini ve Amazon’un kurucusu) onun kadar duyuluyor mu? Onun kadar dünyayı değiştirdi mi? Onun kadar biliyor muyuz? Aynı şeyi kulvardaki diğer kişiler için de düşünebiliriz.

2- Geleceği İyi Analiz Edebilmesi

Elon Musk’ın yer aldığı projelere bir bakın, Zip2‘dan SolarCity‘e kadar. Hepsi ama hepsi o başladığında popüler bir alan değildi hep daha sonra popüler oldu. PayPal ilk var olduğunda internetten alışveriş, ödeme vs. neredeyse yoktu. Ama PayPal bir süre sonra bir gereklilik olmuştu. Her ne kadar ülkemizde yasak olsa da dünyada hala çok popüler.

Aynı şey Tesla için de geçerli Elon Musk’ın şirketi satın aldığı dönemde kimse yakın gelecekte elektirikli arabaların yollarda olacağına imkan vermiyordu. Çünkü batarya, motor, verimlilik, teknoloji çok büyük problemdi ama şu an o kadar başarısızlığına rağmen inanılmaz sayıda ön sipariş rakamlarına ulaşıyor Tesla.

Aynı şey SpaceX için de geçerli. Yeniden kullanılabilir roketlere kimse ihtimal dahi vermiyordu. Çünkü neredeyse imkansızdı ve yapılsa bile parçaların bozulması, niceliklerini kaybetmesi gibi nedenlerden ötürü çokça sıkıntısı olacaktı. Geldiğimiz nokta ne peki? Her yeri geçtim ülkemizde bile o kadar rağbet gördü ki bu roketlerin tekrar dünyaya inişini, Barış Özcan‘ın canlı anlatım YouTube videosu YouTube Türkiye’de trendlerde 1 numara oldu. Bir düşün YouTube Türkiye trendlerinde 1 numarada kaç defa gereksiz, saçma olmayan faydalı video görmüştün?

3- Muhteşem Reklamcı Bir Lider Olması

iron man Elon Musk
Iron Man 2 Filminde Elon Musk

Bence Elon Musk’ı Elon Musk yapan özelliği trübünlere çok güzel oynaması. Örneğin ülkemizden örnek verelim, Türkiye’ye geldiğinde ne yaptı? Direkt Anıtkabir‘in önünden profesyonel bir fotoğraf attı Instagram‘a. Böylelikle tüm ülke tanımış oldu. Bunun dışında Mars rüyasını gerçek kılabileceğine insanları inandırdı. Tesla yüz milyonlarca dolar zarar ederken insanlar ona inandığı için paralarını yatırmaya devam ediyor. Sürekli geciken teslim tarihlerine rağmen her seferinde her modeli için ön sipariş rekorları kırıyor. Twitter‘da 22,4 milyon takipçisi var. Sürekli haberlerde, gündemde iyi ya da kötü. Tek bir açıklamasıyla hisselerini tavan yaptırabiliyor. Her gün haberlerde olmayı bir şekilde başarıyor ve şovu çok iyi biliyor. Bunu en son Mars’a gönderilen roketteki Tesla aracıyla gördük…

Sonuç olarak kimse Elon Musk’ın başarısını ve popülerliğini inkar edemez ama burada öne çıkan bir şey var: kendisi başarılarıyla popülerliğini, popülerliğiyle de başarılarını arttıyor.