Son yılların en ateşli seçimlerinden biri kapımıza dayandı. 24 Haziran‘da yapılacak olan seçimde daha önceki seçimlere nazaran hem oy kullanırken hem de sistemsel olarak çokça değişiklik olacak. Biz de bu seçimlerde neyi, nasıl seçeceğiz, ikinci tur oylama ne zaman olacak, hangi adaya oy vermeliyiz gibi sorulara cevap vereceğiz.

24 Haziran’da İki Seçim Yapacağız!

Bu pazar hem cumhurbaşkanını hem de milletvekillerini ayrı ayrı seçeceğiz. Cumhurbaşkanı dediğimize bakmayın, resmi adı bu olsa da aslında ülkemizin ilk başkanını seçeceğiz. Bu sene 600 milletvekili seçeceğiz, bu cumhuriyet tarihinde bir ilk. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise 6 aday arasından Türkiye’nin en yetkili kişisini seçeceğiz.

Oy Pusulasındaki Farklılıklar

Şimdiye kadar hep duyduğumuz bir şey vardır, sakın dairenin dışına mührü basmayın! Bu kalıp cümle bu seçim için değişiyor ve çok çok karışık bir hal alıyor. Önümüzdeki seçimde o dairenin hiçbir önemi olmamakla birlikte milletvekili seçimlerinde ittifak olayı da işin içine girdiğinden çok garip bir hal alacak. Örneğin siz şu linkte çok daha ayrıntılı şekilde aktarıldığı gibi ittifak kısmında parti kısmı yerine başka yere mührü bastığınızda oy geçerli olup ittifaka gidiyor ve herhangi bir partiye gitmiyor. Ama yine ittifak kısmında bir partinin olduğu alana sadece mühür basarsanız bu o partiye verdiğiniz anlamına geliyor ve yine ittifaka da vermiş sayılıyorsunuz.

Birden fazla mühür basmanın, dairenin dışına basmanın geçerli sayıldığı bu ilginç oylamanın ayrınlı pusula geçerlilik dokümanına buraya tıklayarak YSK sayfasından ulaşabilirsiniz, mutlaka inceleyin çok karışık ve çok olasılık var.

İlk Tur-İkinci Tur Karmaşası

Cumhurbaşkanlığı seçiminde 6 aday yarışacak. Bunlardan herhangi biri ilk seçimde %50 oy oranını geçemezse en yüksek oyu olan iki aday ikinci tura kalacak. 24 Haziran’da yapılacak olan ilk seçimin ardından ikinci turun olması durumunda 8 Temmuz 2018‘de ikinci tur yapılacak. Bu seçimde ise en yüksek oyu alan aday 5 yıllığına Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olacak.

Siz ne olur olmaz planlarınızı ikinci tura göre yapın deriz…

Parlementer Sistemden Başkanlığa

  • TBMM‘nin Bakanlar Kurulu‘nu denetleme yetkisi elinden alınıyor.
  • Önümüzdeki seçimlerin ardından Cumhuriyetimiz kurulduğundan beri var olan Başbakanlık makamı artık olmayacak.
  • Yetkileri önemli derecede artacak olan Cumhurbaşkanı bakanları atayabilecek, yürütme konularında kararname çıkarabilecek.
  • 600 milletvekilinin salt çoğunluğu olan 301 milletvekili Cumhurbaşkanı hakkında soruşturma önergesi verebilecek. Önergeden sonraki görüşmeler takibindeki bir ay içerisinde yapılabilecek olan gizli oylamada meclisin beşte üçünün (361 milletvekili) oyu ile Cumhurbaşkanı hakında soruşturma açılabilecek.
  • Artık hem meclis hem de Cumhurbaşkanı seçimleri yenileyebilme yetkisine sahip olacak; ancak meclisin yenileyebilmesi için yine beşte üç şartı (361 milletvekili) aranacak.
  • Cumhurbaşkanı artık bakanlar kurulu olmaksızın olağanüstü hal ilan edebilecek.

Ayrıntılı değişikliklere buraya tıklayarak barolar birliğinin sayfasından bakabilirsiniz.

Hangi Adaya, Partiye Oy Vermeliyiz?

Elbette böyle bir soruya direkt cevap veremeyiz fakat bu seçimde büyük bir kesim kararsız durumda. Bizim bu konu hakkında söyleyebileceğimiz ise hangi aday/parti ülkemizi geriye değil de ileriye götürecekse, hangisi çağın gerekliliklerini görebiliyorsa, hangisi modern düşünebiliyorsa, hangisi sizin ilkelerinize, değerlerinize, mantığınıza, yargılarınıza uyuyorsa ona/o partiye oy verin. Mutlaka ama mutlaka oy kullanın ve yapabiliyorsanız sandık başlarından ayrılmayın. Özellikle kırsal kesimde yaşayanlar bunu mutlaka yapsın.

Umarız ülkemiz için vatanımız için umutlarımızın kaybolmaması için en uygun kimlerse onlar seçilir…

seçim takvimi