Çocukken sorulan klasik bir soru vardır, “Büyüyünce ne olmak istersin?” Tabi hepimizin de bu soruya değişik cevapları vardır. Kimimiz doktor, mühendis, dişçi olmak ister kimimiz ise şarkıcı, oyuncu ya da dansçı olmak isterdi. Şimdiki çocukların cevapları bambaşka! Artık onlar youtuber ya da girişimci olmak istiyor.

Meslek Testi

youtuber

LEGO sponsorluğunda The Harris Poll tarafından gerçekleştirilen araştırmada ABD, İngiltere ve Çin’de yaşayan 3000 çocuğa “büyüdüklerinde ne olmak istedikleri” soruluyor ve onlara 5 seçenek sunuluyor. Amaç aslında uzaya yönelik fikirlerini öğrenmek.
Amerikan ve İngiliz çocuklarının tercih sıralaması aynı sonuçları ortaya koyuyor: Çocuklar öncelikle Vlogger / Youtuber olmak istiyor. Bunu sırasıyla öğretmen, profesyonel atlet, müzisyen ve astronot tercihleri takip ediyor. Astronot olmak %11 ile en düşük seçenek ama Çin’de durum bambaşka, Çinli çocukların uzaya gitmeye ve uzayda bir insan kolonisi kurmaya diğerlerinden çok daha hevesli olduğu görülüyor, Youtuber seçeneği ise en alt sırada yer alıyor. İlk ABD’li astronot Ay’a ayak basalı 50 yıl oldu ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na düzenli astronotlar gidip geliyor. Amerikan çocuklarına “Astronotluk” artık sıradan bir meslek gibi geliyor olabilir mi?

Aynı düşünce şekli biraz daha incelenmek istendiği zaman Çin’deki çocuklara insanların Dünya dışında bir yerde yaşayıp yaşamayacakları soruldu. Çocukların %96’sı Dünya’nın dışında yaşam olacağını belirtti ve %95’i de gitmek istediğini söyledi. Bu soruya verilen cevaplar Birleşik Krallık’ta sırasıyla %62 ve %63 olarak belirlenmişken ABD’de bu oranlar sırasıyla %66 ve %68 oldu.

Youtuber’lık Çılgınlığı

girişimci

Verilerden ve daha birçok şeyden anladığımız üzere İnstagram, Twitter ve Youtube fenomenleri çocukları çok fazla derecede etkiliyor. Daha dün hiç adı bilinmeyen kişilerin şimdi şarkıları, filmleri var. En güncel örneklerden biri mesela Reynmen! Derdim olsun şarkısının büyük ses getirmesinden sonra şimdi de Ela isimli şarkıyla ilk günde18 milyon izlenerek rekor kırdı. Ela’nın toplam geliri 19.551 dolar, yani yaklaşık 110.500 TL. Bunu hayır kurumlarını bağışlayacağını belirtmiş bu güzel bir davranış örneği olsa da, bu miktarın öğrenilmesi herkesi youtuber olmaya daha fazla itti.

Genellikle oyun oynarken kendini video kaydı altına alan kişilerin çoğunlukta olduğu YouTuber’lık, müzik, makyaj ya da yemek gibi sayısız kola da ayrılabildiği için fazlasıyla çeşitli bir kariyer seçimini ortaya koyuyor. Bu da gençlerin ve çocukların ilgisini fazlasıyla çekiyor. Ayrıca kendi evinden çalışma imkanı da YouTuber olmak istemenin ikinci bir artı yönü olarak görülüyor.

6 Yaşındaki Youtuber Kız Çocuğu 8 Milyon Dolarlık Mülk Aldı

girişimcilik

Sizlere daha taptaze bir haber olan bir örnek daha sunayım, 30 milyondan fazla takipçisi olan 6 yaşındaki Güney Koreli minik youtuber Boram, Seul’den 8 milyon dolarlık mülk satın aldı.

İçeriklerini paylaştığı YouTube kanallarının birisinde 13,6 milyon, diğerinde ise 17,6 milyon takipçiye sahip Boram’ın bazı videoları 350 milyonun üzerinde izlendi. Boram’ın aylık gelirinin 3 milyon dolar olduğu belirtiliyor.
Forbes’a göre geçen sene en çok gelir elde eden YouTuber, 22 milyon dolarlık kazancıyla 7 yaşındaki ABD vatandaşı Ryan Kaji olmuştu.

Çocukları Koruyun (Save the Children) adlı sivil toplum örgütü, 2017 yılında Boram’ın videolarının çocuk izleyicilerin duygusal ve ahlaki gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceğine dair şikayetler almıştı. Örgüt, Boram’ın babasının cüzdanından para çaldığı ve otomobil sürdüğü bir videoyu polise bildirmişti. Seul Aile Mahkemesi, Boram’ın ebeveynine, çocuk istismarını önlemek amacıyla oluşturulan danışmanlık kursunu tamamlaması cezası vermişti.

Evet daha böyle çok daha fazla haber söyleyebiliriz. Kolay bir şekilde evinde oturarak para kazanmak kime tatlı gelmez ki? Blogger, girişimci ya da Youtuber olmak bu kadar kolay mı peki? Herkes bir küçük Boram, Danla Bilic, Enes Batur ya da Reynmen, kadar çok kazanabilir mi? Youtuber’lık da aslında bir girişimcilik örneği aslında ve güzel fikirlerinizi hayata gerçimek için kendinize inanırsanız ve elinizden gelen çabayı gösterirseniz siz de kendi girişiminizle öne çıkabilirsiniz. Bunun için illa youtuber ya da blogger olmak gerekmez, bakınız burası KreatifBiri ailesi de harika bir girişim örneğidir 🙂 Kendi hayatınıza yön verebildiğiniz, düşüncelerinizi gerçekleştirebildiğiniz günler olması dileğiyle…
Sevgiyle kalın…

Kaynak ve İleri Okuma: https://indigodergisi.com/2019/07/cocuklar-artik-astronot-degil-youtuber-olmak-istiyor/
https://www.haberturk.com/6-yasindaki-youtuber-8-milyon-dolara-mulk-satin-aldi-2508148-teknoloji