Girişimcilik dünyasına adım attığımdan bu yana çok da anlam veremediğim bir durum vardı: e-posta iletişime geçmek! Eğer üst düzeyden birine ulaşacaksanız ya da başka bir kurumla iletişime geçecekseniz genelde direkt email üzerinden iletişime geçiliyor. Bunun elbette birkaç nedeni var ama benim bu konuyu ele almamın nedeni bir tweet. İTÜ Çekirdek‘in CEO’su Deniz Tunçalp e-postanın öldüğünü, anlık mesajlaşmanın onun yerini aldığını beyan eden bir tweet attı. Attı fakat başta Serdar Kuzuloğlu olmak üzere bir kısım e-posta kullandığını beyan ederken diğer kısım da Deniz Hocam’a katıldı. İş biraz soğanlı soğansız menemen olayına döndü yani. Ben ise dediğim gibi Deniz Hoca’dan yanayım. Bunu da birkaç nedenle açıklayayım.

Bizim Tecrübelerimiz

KreatifBiri gençlere yönelik gençlerle birlikte içerik üreten bir platform. Bu girişimi ilk kurduğumdan bu yana 15-35 yaş arası kişilere hitap edip onlarla iş yaptım. Bu bir buçuk yıllık süreç boyunca gördüğüm şey ise yaş küçüldükçe e-postaya ilgi azalıyor. Hatta çok defa düzenli bile kontrol etmiyoruz. Bu yüzden biz de ilk kurulduğumuzdan bu yana neredeyse tüm operasyonlarımızı WhatsApp üzerinden yönetiyoruz. Sonuç ne mi? Başından beri neredeyse hiç aksamayan bir sistem ve çok hızlı reaksiyon imkanı.

Hatta sıkıntı yaşadığım tek süreç ekibe dahil edeceğimiz arkadaşlarla ilk etapta başvurularını aldığımız e-posta sistemi. Gençlerin çoğu e-postasını kontrol etmiyor hatta çoğu zaman emaille başvurduğunu unutup çok geç dönüldüğünden özür mesajları alıyoruz. Yani e-posta bizi yavaşlatıp sürecin verimliliğini azaltan bir hale bürünüyor.

E-postaların diğer dezavantajı da gönderen emailin gönderildiğini, iletildiğini, okunduğunu bilmiyor. Emaili alan ise mailler arasında gözden kaçırmış, okuyup cevap vermeyi unutmuş ya da bir şekilde spama düşmüş olabiliyor. Bir de düşünün yoldasınız ve bir email geldi cevap vermeniz gerekiyor ama aciliyeti yok. Bu durumda çoğumuz (en azından gençler) daha sonra cevap veririm deyip kenara atabiliyor. Fakat aynı e-posta içeriği WhatsApp’tan geldiğinde anlık olduğundan ve görüldü atıldığından cevap vermemiz çok daha olası oluyor.

E-postanın Avantajlı Olduğu Durumlar Neler?

Peki, e-postanın daha cazip olduğu hiçbir durum yok mu? Evet onun da hâlâ cazip olduğu durumlar var. Örneğin kendimi Serdar Kuzuloğlu’nun yerine koyuyorum. Her gün her platformdan yüzlerce mesaj alıyorum zaten bir de WhatsApp’ıma gelse bunlar ne kadarına cevap verebilirim? Ne kadarını okuyabilirim? Evet, onun durumunda büyük ihtimalle ben de email kullanırdım. Yoksa işleri nasıl yürütürdüm bilemiyorum.

Ayrıca hala iş email üzerinden kişisel mevzular mesajlaşma üzerinden yürütülür algısı var. Bu durum bende de var. Örneğin geçenlerde bir durum için Kolektif House‘un kurucularından Ahmet Bey’e email atmıştım. Kendisi daha ilk emailde telefon numarasını verdi. Ben de daha sonraki konuşmamızı yine e-posta üzerinden ilettim fakat cevap alamayıp ikinci emaili atmam gerekti. Daha sonra başka bir durum için WhatsApp üzerinden mesaj attım ve daha hızlı cevap aldım ama WhatsApp’tan atarken birkaç defa düşündüm: uygun olur mu, rahatsız etmiş olur muyum vs. vs.

Alternatif Platformlar Ne Durumda?

trello-slack-eposta

Slack vb. alternatifler de ise net bir görüşüm yok. Çünkü bana en kolay WhatsApp geliyor ve yeterince tecrübe edemedim. Şu ana kadar da tüm işlerimizi dediğim gibi kolaylıkla WhatsApp üzerinden yürüttük. Slack ve Trello‘yu denedim de fakat tam yeterli gelmediler bana. Aslında Trello çok hoşuma gitmişti fakat ekibimiz (20+ kişi) ona uyum sağlayamadı.

Kurum dışı kişilerle iletişim için en uygun olan uygulama bence LinkedIn fakat onu bir anlık mesajlaşma ya da iletişim uygulaması sayabileceğimizden ek parantez açmadım.

Sonsöz

Sonuç olarak tamamen gençlere yönelik işler yürüten biri olarak yeni neslin emaillerden olabildiğince uzaklaşacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Z ve Y kuşağının sonu işleri olabildiğince hızlı ve pratik yapmaya uğraş verirken bunları da tek platform üzerinden yürütmeyi tercih ediyorlar. Aynı şeyi sosyal medya alanında Instagram‘ın konumunda da görebilirsiniz.