Hayallerimizi gerçekleştirmek için sürekli bir şeyleri erteliyoruz, yapamayacağımıza inanıyoruz. Eğer 2 kola ve ayağa sahipsek yapamayacağımız bir şey yok. Aslında, olmasak da yapamayacağımız şey yok. Yeter ki yapmak isteyelim, değil mi? Tıpki Erdal Abi gibi.

Erdal Yalçın Kimdir?

Herkesin Yapabileceği Mutlaka Bir Şey Vardır: Erdal Yalçın 1

Erdal Yalçın 1975 yılının sıradan bir gününde dünyaya geldi. Başta Erdal ve ailesi için her şey sıradan giderken 2 yaşında geçirdiği menenjit hastalığı ile o ve ailesinin hayatı kökten değişti. Menenjit nedeniyle felç geçiren Erdal Abi hayatının bundan sonraki dönemine %98 oranında felçli olarak devam etmeye başladı. Çocukluğunda özel bir okulda okuma yazma öğrenmeye başlayan Erdal Abi, okumayı öğrenmesiyle edebiyata karşı ilgi duymaya başladı. Hikayeler ve makaleler yazarak başlayan Erdal Abi, bunları fotokopi ile çoğaltarak dergi haline getirdi ve onları satmaya başladı.

Yazmanın yanında resimler de yapan Erdal Abi, çeşitli karma resim sergilerine katıldı. Ülkemizde resim sanatının pek rağbet görmediğini düşünerek resim çalışmalarına son noktayı koyarak yazı çalışmalarına ağırlık verdi. 1990 yılında başrollerini Fatma Girik ve Halil Ergün’ün oynadığı “Gün Ortasında Karanlık” filminde oynayan Erdal Abi, 1995 yılında Diyarbakır’ın ikinci engelliler derneğini kurdu ve bir süre başkanlığını yaptı.

Tek Parmak İle 17 Kitap

Herkesin Yapabileceği Mutlaka Bir Şey Vardır: Erdal Yalçın 2

Her ne kadar küçük küçük yazılar yazsa da içinde hep bir kitap çıkarma arzusu vardı. Bunu gerçekleştirmek için 10 yılını harcayan Erdal Abi, 2004 yılında bir sponsor bularak ilk kitabını çıkardı. İlk iki kitabını sponsor bularak çıkartan Erdal Abi, üçüncü kitabından itibaren kendi kitaplarının satışından elde ettiği gelirle yeni kitaplarını çıkarıyor. Önümüzdeki günlerde 17. kitabını çıkarmaya hazırlanan Erdal Abi, eğitim hayatına Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Bilgi Yönetimi ön lisans programında devam ediyor.

Kitap yazmakla ilgili duygularını Erdal Abi şöyle açıklıyor:

Kitap yazmak, duyguları paylaşmak harika bir duygu. Engelinizden utanmayın, evlere kapanmayın. Herkesin yapabileceği mutlaka bir şey vardır.

Erdal Abi’nin başarısının sırlarından biri de desteğini bir an esirgemeyen ailesi. Babası Kaya Yalçın, evladının yaptıklarından en çok gurur duyan aile bireylerinden biri. Kaya Amca, oğlunun çok küçük yaşlardayken menenjit hastalığı geçirdiğini, tedavi için birçok şehir gezdiklerini fakat hastalığının çaresinin bulunamadığını söylüyor. Kaya Amca oğlunun kitap yazmasının ona iyi geldiğini, satılmasa bile kitapların ona yaşam sevinci verdiğini söylüyor ve ekliyor:

Ben ilk yazmaya başladığı zaman bunun takibinin zor olacağını belirttim. Sponsor olan genç bir kız sayfaları aldı, sağ olsun kitap haline getirdi. Ardından bir basımevi sahibi tüm kitaplarını ücretsiz basacağını söyledi. Ardından daha bir heves ile kitaplarını yazmaya başladı. Yakında 17. kitabı çıkacak. Kitabını dizüstü bilgisayarda bir parmağını kullanarak yazıyor. Tüm bu çalışmaları yatarak odasında yapıyor. Oğlum kitaplarını satarken de kendisine müdahil olmamı istemiyor. Yakınında sadece onu izliyorum. Gündelik yaşamda aktif olmak için kitaplarını kendi satıyor. Böylece kendisini daha fazla geliştiriyor. Kitapları fuarlarda, sahaflarda, kermes ve birçok etkinliğe katılarak tanıtıyor. Onunla ölüme giderim. Bir saniye sonra öleceğimi bilsem yine yanında olurum. Bu bir imtihandır, geçebilirsek ne mutlu bize.

Ne mutlu ki Erdal Abi hayata 17 tane iz bırakıyorsun ve ömrün yettikçe bırakmaya devam edeceksin. Bu azmin herkese ilham olması dileğiyle.

Erdal Yalçın’ın kitaplarını satın almak için

Oynadığı filmi izlemek için