Erteleme, çoğunlukla hepimizin sıklıkla yaptığı şeylerden biridir. Bazen ödevlerimizi, projelerimizi bazen de bir arkadaşımıza söylememiz gereken şeyleri erteliyoruz. Ancak erteleyip durduğumuz bu şeylerin genellikle sonra yapılması değil o anda yapılmış olması gerekiyor.

Geçtiğimiz hafta, Fast Company ertelemeyi hayatımızdan tamamen çıkartabilmemiz için bir makale yayımladı. Makalenin genel teması şuydu : “Olumsuz duygularını olumlu duygulara çevir.”

Genellikle, bir projeyi bir ödevi sürekli olarak ertelememizin sebebi, o ödevden veya projeden olumsuz geri dönüşler alacağımız düşüncesidir. Tüm bu düşüncelere kapılmak yerine, bu ödevi, projeyi veya ertelediğin her neyse onu yaptığında seni bekleyen olumlu durumları düşünüp motive olmayı dene.

erteleme

Örneğin; arkadaşına kötü bir haber vermen gerekiyor ve sen bunu sürekli olarak erteleyip telaşa kapılıyorsan, bu durumdan tamamen kurtulmak için arkadaşına o haberi ver. Haberi verdikten sonra birlikte yeni bir yol deneyip bu kötü durumu nasıl değerlendirebileceğinizi düşünüp zaman kazanbilirsiniz.

Sürekli erteleyip durduğun, aslında senin için çok önemli olan bir projen mi var? Bu projeyi yaptığın zaman, ne kadar mutlu olacağını düşün, bu projenin seni hedeflerine doğru götüren bir yol olduğunu hayal et veya seni motive etmesi için başka bir hedefinle ilişki kur.

Tüm bunlara ek olarak makalede, her güne en son başarılarından birini düşünerek başlamanı ve minnettar olduğun şeyleri düşünmeni veya tüm bunları bir kağıda yazman öneriliyor. Güne başlarken tüm bunlara sadece bir iki dakikanı ayırdığında bile seni nasıl motive edeceklerini göreceksin.

Son olarak, ertelediğin her neyse onu tamamladığında iyi bir iş çıkartmış olacağına inan, kendine güven. Unutma, eğer kendine güvenmiyorsan ileriye doğru bir adım atmakta zorlanacaksın. Kendine güvenmeyi başarırsan, içindeki potansiyeli durduramayacaksın!

Hadi, sürekli ertelediğin şey neyse harekete geç, kendine güven, onun sana getireceği olumlu şeylere odaklan!

İyi şanslar!

Kaynakça: 1