Son zamanlarda hayatımın bir parçası oldu diyebilirim röportaj için. Türkiye’de zaman zaman söyleşi ile karıştırılsa da ülke olarak röportajları sevdiğimizi fark ettim. Söyleşiden farklı olarak röportajda abartmamak şartıyla kendi duygu ve düşüncelerinize yer verebilirsiniz. Röportajı gazetecilik tekniği sayılan bir edebi tür olarak tanımlayabiliriz.

Çözüm Odaklı Ve Pratik Olun
röportaj

Çok değerli ve çok büyük işler yapmış yurt dışındaki Türk hocalarla röportaj yapmadan önce bu işin anlık olduğunu sanıyordum. Fakat röportaj yapılacak kişiye teklif sunmanızdan öncesinden röportaj bittikten sonraki değerlendirmeye kadar uzun bir yolu var. Ana fikir her şeyde olduğu gibi net olmalı. İçerik belli ise kiminle yapmanız gerektiğini bulmak kısmına geçebilirsiniz. Buraya kadar her şey yolunda gittiyse teklif sunma kısmına dikkat ediniz. Kim olduğunuzu, amacınızı, soruların ne hakkında olacağını, nasıl ve nerede olacağını tek seferde düzgün bir dille belirtmeniz gerekiyor. Teklif sırasında konuşurken veya yazarken hitap şekli çok önemli çünkü röportaj yapmak istediğiniz kişiye kendinizi kötü tanıtmak istemezsiniz.

Karşınızdakinin Kim Olduğunu Bilerek Konuşun
Etkileyici Bir Röportaj Nasıl Olmalı? 1

Bir keresinde röportaj teklifi için yurt dışında çalışan ünlü bir Türk doktoruna yanlışlıkla “sevgiler” şeklinde başlayan bir mail atmıştım. Bu gibi durumlarda çözüm odaklı olursak, araştırma emekleriniz ve umutlarınız boşa gitmez. Hemen “sevgiler” kısmını atarak doktora tekrar atmıştım aynı maili. Amacım önceki mailimde yanlışlık olduğunu hissettirmekti. Olumlu geri dönüş ve yer-tarih belirledikten sonra en önemli kısma gelelim: Röportaj esnasında, önceden hazırladığınız sorulara yüzde yüz bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Fakat eğer acemiyseniz soruları o esnasında en baştan kurgulamamakta fayda var. Sakin kalmaya ve karşı tarafı dinlemeye dikkat edin. Soruların yerlerini o esnasında kişinin cevaplarına göre değiştirebilirsiniz.

Klişelerden Uzak Kreatifliğe Yakın

Her yapılan doğru olmayabilir. Mesela unvan olarak sizden üst biriyle konuşurken sürekli karşı tarafı övmeyin. Bu her ne kadar masum dursa da veya içinizden gelse de sürekli olması halinde doğru değildir. Bırakın röportaj sonrası değerlendirmede onlar sizi övsün.

Sonsöz

Türkiye’de gazetelerde, dergilerde, internet sayfalarında, televizyon kanallarında gördüğümüz üzere röportaj yapmak çok yaygın. Ve bence gerçekten seviliyor. Bunun nedeni olarak kendi fikrim, insanları sıkmıyor. Net sorular karşısında net bilgiler edinebiliyorsunuz. Konu bütünlüğü sağlanması yanında kafanızda sorularla birlikte küçük alt başlıklar açılıyor. Siz de almak istediğiniz size uygun verimli kısmı hayatınıza alıyorsunuz. Bu arada söylemeden geçemeyeceğim: profesyonel röportajlar size çok şey katıyor evet, fakat siz en yakınlarınızla da bunu yapmayı deneyebilirsiniz. Kampüs içinde, ailede, arkadaşlar arasında… Kısaca her yerde sizinle olsun. Belki almak istediğiniz cevaplar için bu yola başvurur, belki de tanıştığınız insanlarla tanışmaya devam edersiniz.