Amherst Koleji ve Philips Exeter Akademisi’nden mezun olan Dan Brown sonrasında Philips Exeter’e geri dönerek İngilizce öğretmenliği yaptı. Şifreler, semboller ve gizli dosyalara olan merakı onu roman yazmaya yöneltti. İlk romanı olan Dijital Kale 1996’da basıldı. Roman kısa sürede çok okunan kitaplar arasında yer aldı.

İlk romanı olan Dijital Kale kitabı, ulusal güvenlik ve sivil halk arasındaki bağın nasıl olduğuna ve ne kadar güvenilir olduğuna dair kurgusal bir eserdi. Birazdan bahsedeceğim diğer kitapları gibi aksiyonun baş safhada olduğu bir kitap. Bu eser bir çırpıda okunacak kitaplar arasında yer alıyor.

Dan Brown’un ikinci kitabı olan İhanet Noktası‘nda, her şeyin buz dağının görünen kısmı kadar olmadığını ve bir komplonun içinde olabilecek kadar acımasız gerçeklerle yüz yüze gelebileceğiniz bir kurguyla karşılaşıyorsunuz. Akıcılığı ile beni Dan Brown’a hayran bırakan bu kitap sayesinde bu etkileyici yazarla tanışma fırsatı buldum. Neredeyse bir yıl önce okuduğum bir yazıda bu kitabın filminin çekilebileceği iddiası beni ne kadar heyecanlandırmış olsa da sonradan sadece bir iddia olarak kalması ile hayal kırıklığına uğradığımı söylemeliyim.

kitaplar

Babasının matematik profesörü ve annesinin ilahiyat müzisyeni olması, Dan Brown’a din ve bilim arasındaki ilişkiye geniş bir pencereden bakabilme imkanı sunmuştur. Bu olanak sayesinde yazmış olduğu Melekler ve Şeytanlar kitabıyla hem Robert Langdon serisine başlamış olup hem de bu serinin devamı niteliğinde olan ve bundan sonra yazdığı kitaplarda da din ve bilim arasındaki çatışmadan yola çıkarak yeni kitaplar kaleme almıştır.

Melekler ve Şeytanlar kitabında adını daha önce duymuş olabileceğiniz İlluminati adlı gizli bir örgütün varlığına ve halen faaliyetlerinin sürdürüp sürdürmediğine dair kanıtlarla okuyucuyu sorgulamaya itiyor. Faaliyeti ve varlığı kanıtlanamamış bir yapılanma olmasına rağmen günümüzde dünyaca ünlü kişilerle adının bu kadar çok ilişkilendirmesi gerçekten var olup olmadığına dair bir merak konusu haline gelmiştir. Bu gizli örgüt ve Katolik kilisesi arasındaki aksiyonun bol olduğu olaylarla, merakınızı daha da arttıracak bir eser ile karşılaşıyorsunuz.

Brown daha sonra Robert Langdon serisinin ikinci kitabı Da Vinci Şifresi ile geniş mecralar tarafından tanınmıştır. Bu kitap neredeyse tüm dünyada satış rekorları kırmış ve uzun süre en çok satın alınan kitaplar listelerinde yer almıştır. Kitabı bir cinayetle başlatarak okurun merak düzeyini arttıran Dan Brown, cinayetin çözüm gidişatında Hristiyan dinine ait bazı kavramların anlamlarına dair Da Vincinin eserlerine dayanarak karşıt düşüncelerini öne sürmüştür.

Bazı sembollere yeni anlamlar yüklemesini sağlayan kanıtlar ortaya atarak okurun heyecanını arttırmıştır. Leonardo da Vinci’nin, S. Maria delle Grazie Manastırında bulunan Son Akşam Yemeği adlı eserin gizli bir anlam taşıdığını ve tanrının oğlu olarak anılan İsa ile ilgili Katolik Hristiyanlığını memnun etmeyecek bazı şeyler iddia etmiştir. Dan Brown, İncil’in içeriği ile ilgili kuşku uyandırdığı için bazı kesimlerce çok fazla eleştiriye maruz kalmıştır. Daha fazla şey söyleyerek bu şahane kitap ile ilgili ipucu vermek istemiyorum. Bir daha tekrarlamam gereken bir konu ise, tabii ki de diğer kitaplarında da olduğu gibi akıcı bir eser olmasıdır. Büyükbabasının Mason olduğunu dair bazı duyumlarımızın, kaleme aldığı Kayıp Semboldeki bazı imgelerle doğrulanabildiğini söyleyebiliriz.

Dan Brown ve Dahası…

yazar dan brown

Beşinci kitabı olan Kayıp Sembol, masonluk ile ilgili bir kitap olup kitabın baş karakteri Harvard Profesörü olan Robert Langdon sayesinde çözülecek bir gizemden bahsediyor. Açıkçası çok fazla dini kavram yer aldığı için kimselerce sıkıcı bir kitap olarak bahsedilmesine rağmen kişinin ilgi alanlarına göre değişebilecek bir eleştiri olduğunu düşünüyorum. Olay örgüsünden dolayı filme uyarlanabilecek olan ilk sıradaki kitap olduğunu düşündüğümü söylemeliyim.

Cehennem ( Inferno ), Brown’un yedinci kitabı olan bu eserin bende ayrı bir yere sahip olma nedeni: Dan Brown’u keşfetmemden sonra okuduğum ilk kitap olmasıdır. Cehennem beni gerçekten çok etkileyen bir kitaptı. Hem sahip olduğu kurgu ile hem de okurken karakterin gezdiği şehirler hakkında bilgi sahibi olmamı sağlaması ile Dan Brown kitapları arasında favori kitabım haline gelmiştir. Cehennem, aksiyonun bol olduğu bir serüven sunuyor bize. Dünyadaki insanların yaşamlarında söz hakkı sahibi olduğuna inanan ve bu amaç uğruna bir şeyler yapması gerektiğini düşünen bir adamın, bu amacını gerçekleştirmemesi için şifreleri çözerek tehlikeli bir sonuca engel olmaya çalışan Robert Langdon’un yeni bir macerasını okuyoruz. Kitabın son sayfalarında serüvenin geçtiği şehirler arasında son durak olarak belirlediği İstanbul, ülkemizdeki okuyucular için ilgi çekici hale gelmiştir. 

Son olarak yazdığı Başlangıç kitabının, Cehennem kitabı kadar iyi bir kitap olduğunu düşünüyorum. “Nereden geldik? Nereye gidiyoruz? ” sorularına cevap arayan Langdon, gelecekte söz hakkı olanların kim veya ne olacağına dair kurgusu etkileyici bir kitap olmasını sağlıyor. Yine insanlığın geleceğine yönelik bir olay örgüsü olsa da sıklıkla bilim kurgu kitapları okuyan ve bilim kurgu filmleri izleyenler için sıra dışı bir sonu olmadığını belirtmek isterim. Bu kitapta tanışacağınız Winston karakterinin bundan sonra yazmış olduğu romanında da yer almasını bekliyorum. Dan Brown’un sosyal medyadan yaptığı paylaşımlara bakacak olursak bunu öngörebiliriz.

Dan Brown’un kitaplarında, şunu açıkça fark edebilirsiniz ki; din ve bilim arasındaki ince çizgiyi ustalıkla sunuyor. Bilim, sanat, tarih ve din konularının karışımı olan bu romanlar  yalın bir dille yazılıyor. Polisiye, gerilim, macera ve bilim kurgu kategorilerini kapsayan bu kitaplar, Dan Brown’un aynı kategorideki yazarlardan yazım stili ile farklı olduğunu ve böylece daha çok öne çıktığını söyleyebilirim. 

Melekler ve Şeytanlar, Da Vinci Şifresi ve Cehennem ‘in film versiyonlarının olduğunu da belirtmek isterim. 

Dan Brown’u daha yakından tanımak isterseniz https://danbrown.com/ sitesine bakarak hem verdiği eğitimlerle ilgili hem de röportajlarına ulaşabilirsiniz.

Akıcı oluşları sayesinde heyecanla okuyacağınızı düşündüğüm bu romanlardan en az bir tanesinin kitaplarınız arasında yer bulabilmesi ümidi ile iyi okumalar diliyorum.

Kaynaklar:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Dan_Brown

Editör: Onur Çamlıca