Birçok üniversite vize haftasına başladı. Dersi derste anlayan da var, defalarca ezber yaparak hazırlanan da. Ben sınavda ders notlarımı özet çıkartıyorum ama yine de ezberim olmuyor diyenler de var. Hafızam gerçekten berbattır ama yine de önemli bilgileri özel ezber yöntemleri ile aklımda tutabilirim diyenler de. Eğer sizin için de ezberlenecek dersler korkulu bir rüyaysa, bu yazı tam sizlik.

ezberleme yöntemi

Etkili Ezberleme Yöntemleri

  • Bilgileri Zincirlemek: 

Eğer birden çok bilgiyi birbiriyle ilişkilendirerek bir zincir halinde ezberlerseniz işiniz daha kolay olacaktır. Özellikle de metodoloji veya felsefi içerikli bilgilerde “ne neyi nasıl etkilemiş” şeklinde bir ilişkilendirme yapmanız, bilgileri ezberlemeniz konusunda size kolaylık sağlayacaktır.

  • Akrostişler Hazırlamak :

Eğer ezberlemeniz gereken bilgiyi kısaltmalar haline getirebiliyorsanız veya bir kelimenin ilk harflerine sıkıştırabiliyorsanız daha kolay ezberlersiniz. Zaten eminim ki hepiniz kimya dersinden halojenleri ezberlemek için “(f)are celalin(cl) burnunu(br) (ı)sırıp (at)tı” cümlesini kullanmışsınızdır.

  • Şablon Hazırlamak: 

Alt başlıklara sahip ve biraz da karmaşık bilgileri bir şablon oluşturup kısa anahtar cümlelerle görselleştirmek ve ilişkilendirmek, bilgiyi basitleştireceği için daha kolay ezberlenir. Üstelik bu yöntem, sizi uzun uzun cümleleri akılda tutma çabasından korur.

Etkili Ezberleme Yöntemleriyle Sınavlara Çalışmak 1
  • Başkasına Anlatmak :

Sanırım bir bilgiyi ezberlemek için en geçerli ve benim de en severek kullandığım yöntem, konuyu birine anlatmak. Bu yöntemi o kadar çok severdim ki zamanında ders anlatacak kimseyi bulamadığımda kampüste tanımadığım öğrencileri yakalayıp konu anlatmışlığım bile vardır. Hem ne demişler? Bir şey saçma geliyorsa ama işe yarıyorsa iyidir.

Etkili Ezberleme Yöntemleriyle Sınavlara Çalışmak 2
  • Soru Sor, Oku, Cevabı Bul, Kendini Test Et :

Bu, beynin ezber gücünü arttırdığı ispatlanmış bir çalışma yöntemi. Olayın mantığı kısaca şu şekilde işliyor: Ezberlemeniz gereken metne önce şöyle bir göz atıyorsunuz. Sonra kendinize metinden bir soru yöneltiyorsunuz. Daha sonra metni okumaya başlıyorsunuz. Cevabı buluyor ve sesli bir şekilde tekrarlıyorsunuz. En sonunda da bilgiyi ezberlemiş misiniz diye kendinizi test ediyorsunuz. İşte bu kadar!

  • Görselleştirmek :

Eğer görsel hafızanız daha güçlü ise bilgileri ilişkili bir lokasyon ile bağdaştırdığınızda hatırlama ihtimaliniz daha yüksek. Sherlock Holmes’ un kullandığı hafıza sarayı metodunu kullanmak için gözlerinizi kapatın ve kendinizi ezber sarayınızda hayal edin. Sarayda ilerlemeye başlayın ve her odaya ezberlemeniz gereken bilgi ile imgeleyerek eşleştirebileceğiniz bir nesne yerleştirin. Eğer kişi adı ezberleyecekseniz kişileri gözünüzde canlandırarak sırayla odalara koyun. Ezberlediğiniz bilgiyi ne kadar görsel olarak detaylandırırsanız o kadar çabuk hafızanıza yazarsınız.

Kaynaklar :

1 – https://www.wikihow.com.tr/Nas%C4%B1l-Ezber-Yap%C4%B1l%C4%B1r

2- https://onedio.com/haber/daha-kolay-ogrenmenize-ve-ogrendiklerinizi-hatirlamaniza-yardimci-olacak-15-muhtesem-taktik-730330