Not Tutmak

Okul yıllarından beri öğrendiğimizi unutmamak veya daha iyi pekiştirmek için çoğu zaman not tuttuk. Bazen bunu isteyerek yaptık bazen de o an yapmamız gerektiğinden kalemi elimize aldık. Özellikle üniversite yıllarında not tutmanın önemini bir kez daha anladık. Sınav öncesi zamanlarda tuttuğumuz o notlar sınavlarda başarılı olmamızda büyük bir katkı sağladı. İş hayatına atıldığımızda ise toplantı ve seminerlerde anlatılan önemli bilgileri kağıtlara not aldık. Not tutma konusunda birçok yöntemi denedik ve hatta bazen kendi yöntemimizi bile bulduk. Bu yöntemlerden biri ise birçok kişinin hayatını kolaylaştırmış, sınavlara hazırlanırken zamandan tasarruf ettirerek önemli başarılar kazanmayı sağlamış olan Cornell Metodu’dur.

cornell

Walter Pauk

Amerika’da bulunan Cornell Üniversitesi’nde Profesör olan Walter Pauk 1940’lı yıllarda bir not tutma yöntemi geliştirmiştir. Cornell Üniversitesi’nde geliştirdiği bu yönteme Cornell Not Tutma Tekniği adını vermiştir. Cornell Metodu olarak da bilinir.

Nedir Cornell Metodu?

Cornell Metodu birçok eğitim faaliyetinde kullanılmaktadır. Özellikle üniversite öğrencileri için geliştirilmiş bir yöntemdir. Not alan kişinin aktif bir öğrenme sürecinde olmasını sağlar. Ayrıca bir türlü hızına yetişemediğiniz anlatıcıyı yakalayarak etkili ve konsantre bir biçimde not tutmanıza yardımcı olur.

cornell

Nasıl Kullanılır?

  • Kağıdı 3 bölüme ayırın.
  • Notlar bölümüne not alın. Mümkün olduğunda kısaltmalar kullanın.
  • Yeniden inceleyin ve netleştirin. Dersten sonra en kısa zamanda notları gözden geçirin. Ana fikirleri, kilit noktaları sol sütuna yazın.
  • Ana fikirlerin bir özetini alt kısım olan özet bölümüne yazın.
  • Notlarınızı sağ sütunda tekrar okuyun. Zamanınızın çoğunu sol sütundaki fikirleri ve alttaki özeti inceleyerek geçirin. Bunlar en önemli fikirlerdir ve muhtemelen test edilecek bilgilerin çoğunu içerecektir.
  • Öncelikle elinizde bulunan kağıdı 3 bölüme ayırmalısınız. Bölümlerin büyüklüklerini kendiniz de ayarlayabilirsiniz. Bu bölümün görevleri aşağıda belirtildiği şekildedir.

1.BÖLÜM: ANAHTAR KELİMELER BÖLÜMÜ

Etkili Not Tutun: Cornell Metodu 1

2.BÖLÜM: NOTLAR BÖLÜMÜ

Etkili Not Tutun: Cornell Metodu 2

3. KISIM ÖZET KISMI

Etkili Not Tutun: Cornell Metodu 3

Ders Sırasında Nasıl Not Alınır?

Ders sırasınca öğrenci, 2 numaralı bölüme notları alıyor. 1 numaralı bölüme; ders esnasında geçen hatırlanacak anahtar kelimeleri not alıyor. 3 numaralı bölüme yani özete ise; en önemli noktaları, ana hatları ve konuyu yazıyor. Bu şekilde sayfanın sağına alınan notlar gözden geçirilip sol tarafa bu bilgileri hatırlatan kelime, soru, şekil gibi bilgiler yazılıyor. Bu şekilde hem hızlı hem de kalıcı bir şekilde konu özetlenmiş oluyor.