İçerisinde bulunduğumuz dönem sebebiyle ne yazık ki evlerimizden çıkmamamız gerekiyor. Bu döneme ilk girdiğimizde evde yapabileceğimiz aktiviteler sınırlı gibi gözükse de şu an bütün hayatımızı eve sığdırdık ve her geçen gün yeni etkinlikler bularak vaktimizi verimli geçirmeye çalışıyoruz. Ben de bu dönemde bizlere fayda sağlayabileceğini düşündüğüm bazı telefon uygulamalarını sizlerle paylaşmak istedim.

soru-günlüğü

Question Diary

Bulunduğumuz süreç birçok insanın psikolojisini etkiledi. Evden çıkamamak, hastalığın bulaşması korkusu, sosyal medyadaki yanlış bilgiler derken evde tek bile olsak kafamızın içi her zaman dolu oluyor. Elbette terapiye ihtiyaç duyuyoruz, konuşmak istiyoruz ve kendimizi sakinleştirmemiz gerekiyor. Soru Günlüğü uygulaması psikolojik anlamda sizi kendinize döndürebilir ve sorunlarınızı tanımanızı sağlayabilir. Bu dönemde hepimizin akıl sağlığımızı hafife almamamız gerekiyor.

Mantra

Mantra

Psikoloji ile başladık psikolojiyi de ilgilendiren bir konu ile devam edelim. Kimi insanlar iyi düşün iyi olsun söyleminden yola çıkarak olumlama cümlelerinin geleceğimizi etkilediğini düşünür ya da benim gibi ruhumuza iyi geldiğini düşünenler de vardır. Mantra uygulamasında hayatınızda nasıl bir süreç geçirdiğinize bağlı olarak seçebileceğiniz konu başlıkları bulunuyor ve bu başlıklara uygun şekilde olumlama cümleleri ile karşılaşıyorsunuz. (Kategorilerin sadece bir tanesi ücretsiz olup diğer kategorilerin açılabilmesi için yıllık 20 TL ödeme yapılması gerekiyor.)

Forest-uygulaması-Stay-Focused

Forest

Hazır yeri gelmişken karantinanın tatil değil mecburiyet olduğu gerçeğini ben de hatırlatarak bu paragrafa başlamak isterim. Bu sebepten ötürü de birçoğumuz evden çalışıyoruz ya da online eğitim görüyoruz. Ev ortamı bazı insanlar için çalışmaya çok uygun olsa da birçok insanın da evde yapması gereken çalışmalara odaklanamadıklarını biliyorum. Bu sebeple Forest uygulamasını sizlere tanıtmak isterim. Sadece ev için değil kütüphane ya da diğer çalışma mekânlarında da kullanılabilir bir uygulama.

Her kullanıcılarına birer bahçe veriyorlar ve çalışma/mola sürelerini siz belirliyorsunuz. Eğer süreye uyarsanız bahçenizde yeşil bir ağacınız oluyor ama eğer süreye uymazsanız ağacınız çıplak kalıyor. Peki, süreye uyup uymadığımı uygulama nasıl anlıyor diye soracak olursanız da uygulamanın en önemli özelliklerinden biri telefonunuzu kitliyor olması yani uygulamadan çıkıp Instagram‘a gireyim derseniz size uyarı veriyor. Böyle bir uygulamayı çalışmamız gereken ama odaklanmakta zorluk yaşadığımız zamanlarda kullanmak faydalı olacaktır. Ayrıca Forest telefon bağımlılığına çözüm olarak da gösterilebilir.

Alışkanlık-Takibi-Loop

Loop Alışkanlık Takip

Sizce de kötü alışkanlıklarımızı bırakmanın tam da zamanı değil mi? Sanıyorum ki çoğumuz konfor alanımızdayız. Sigarayı, alkolü, tırnak yemeyi ya da alışkanlık değil de bize kötü gelen eylemlerimizi bırakırken bunları not etmek, istatistiksel olarak görmek ve ne kadar yol gittiğimizi görmek bu süreçte bizlere iyi gelebilir. Alışkanlıklar uygulaması ile bunları görebiliyoruz. Örneğin, sigara kullanımımı bırakmayı hedeflediysem ve hedefime giden yolda bir anda sigara kullanımım normale göre arttıysa bunun ne zaman olduğunu, sebebinin ne olduğunu görüp bunlara dikkat edebilme şansı yakalayabilirim. Bunu direkt olarak bir not defteri ile de yapabilirsiniz. Bu konu ile ilgili birçok uygulama vardır diye düşünüyorum ama ben Türkçe dil seçeneği olduğu ve kolay kullanılabildiği için bu uygulamayı önerdim.

Telefonumuz ile verimli vakit geçirmek gerçekten de mümkün. Eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsanız galerinizde keşfetmediğiniz birçok fotoğraf olabilir. Bu fotoğrafları düzenleyebileceğiniz birçok uygulama var. Kendi tarzınıza yönelik uygulamaları kullanarak fotoğraflarınızı yaratıcı bir şekilde editleyebilir ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz ya da direkt fotoğrafçılığa yönelik bir hesap açabilirsiniz. Böylece yeni bir maceraya atılmış olursunuz. Umarım bu yazıdaki uygulamaları denersiniz, sağlıklı günler!

Uygulamalara Ulaşabileceğiniz Linkler:

Soru Günlüğü-App Store Soru Günlüğü-Google Play

Forest- App Store Forest-Google Play

Mantra-App Store Mantra-Google Play

Loop-App Store Loop-Google Play