Beynimizin %3’ünü kullanıyoruz efsanesi gerçek mi? Beynimiz ne kadar karmaşık? Beyin serisi bölüm 1 ile karşınızdayız.

  • 160 gram Yağ
  • 110 gram Protein
  • 1 Litre Su
  • 15 gram Şeker
  • 10 gram Tuz

Malzemelerimizi alıyoruz bir kaba koyduktan sonra güzelce karıştırıyoruz. Evrendeki en karmaşık madde işte mutfağımızda. Yoksa 1,5 kilo ağırlığında bir pelte mi?

Evet, ortalama 70 kg ağırlığında bir insanın beyni bunlardan oluşuyor. Peki nasıl oluyor da 1,5kg ağırlığındaki bu et yığını düşünce üretebiliyor yahut hayal kurabiliyor. Bu sorunun cevabını şu an veremeyeceğiz sanırım yakın gelecekte de… Öte yandan bu yazımda beynimizi yani bizi biz yapan her şeyi konuşacağız.

Peki tamam, karmaşık bir yapı da ne kadar karmaşık? Şöyle ifade edeyim her insanda 80 ila 100 milyar nöron bulunmakta ve her bir nöron bir diğeriyle bağlantı yapabilmekte. Yani 100 milyar faktöriyel gibi sayısal değerini ifade etmeye insanlığın bütün matematik bilgisinin bile yetmeyeceği bir beyne sahip olarak doğuyoruz. Diğer bir değişle yıldız sistemlerinden galaksilerden hatta yaşadığımız evrenden bile daha karmaşık bağlantılara sahibiz.

nöron beyin

%3 Efsanesi

Hazır beynimizin boyutlarından söz açılmışken;

“Bak Mahmut görüyor musun beynimizin kapasitesi ne kadar da büyükmüş birde hepsini kullansak neler yapardık işte %3 le idare ediyoruz.”

Dendiğini duyar gibiyim.

Peki size bunun yıllar önce çürütülmüş bir teori olduğunu söylesem. Her gün beynimizi tam kapasite yani %100 kullanıyoruz. Beynin çalışmasını izleyen cihazlarda beyinin her yeri az ya da çok bir şekilde ışıldıyor -yani çalışıyor-. Bizim günlük hayatta farkına bile varmadığımız birçok şeyle meşguldür aslında beynimiz. Mesela kalp ritminizi düşünmezsiniz ya da nefes almayı unutmazsınız ya da hiç dinlemediğiniz bir konuşmada adınız geçtiğinde birden kulak kesilirsiniz. Nasıl olurda hiçbir şekilde dış dünyayla fiziksel bir bağlantısı olmayan bir organla dış dünyayı algılarsınız?

Bilinçli olarak görmezsiniz ya da koklayıp duymazsınız. Beyin bunları bizim yerimize yapar ve sadece ihtiyacımız olan bilgileri bize sunar. Bir düşünün her gün eve giderken binlerce bilgi bombardımanına tutuluyorsunuz yürüyen her insanı insanların giydiği her kıyafetin her desenini ya da gördüğünüz bütün binaların detaylarını yahut arabaların plakalarını hatırlamazsınız. Hatta size kaç insan ya da kaç araba gördün desek kesin bir cevap veremezsiniz fakat hepsini beynimiz görür ama bu bilgileri bize haber vermeden çöpe atar. İyi ki de böyle yapıyor yoksa o kadar bilginin olduğu bir kaos ortamında nasıl araba sürebiliriz yahut pencereden dışarı bakıp hayallere dalabiliriz. Aslında beynimiz gün içinde %90 otopilotdadır. Diğer bir deyişle beynimizin %100 ü çalışır ama biz %10 luk -belki de daha az- bir kısmından haberdar olur ve kontrol ederiz.

Beyin üzerine sizlerle paylaşacağım daha çok konumuz var. Bu sefer kısaca beynin yapısından ve çok bilinen %3 efsanesinden bahsettik. Devamı ve daha fazlası için takipte kalın.

Beyin serisi bölüm 2 için tıklayın…