Saçlarımız günden güne rengini beyaza bırakıyor. Önce birkaç tel sonra biraz daha derken bir bakmışsınız tüm saçınız artık bembeyaz olmuş. Görülmeye başlandığı ilk anlarda bile birçok kişiye artık yaşlanmaya başladığını düşündüren beyaz tellerdeki renk dönüşümünün işte asıl nedeni…

Saçlarımız Neden Beyazlar?

yaş

Kafamızdaki her bir saç teli iki kısımdan oluşmaktadır. Bu kısımlar:

  1. Şaft: Saçın gözle görülebilen renkli kısmı
  2. Kök: Saçı kafa derisinin altına sabitleyen iç kısmı

Her saç telinin kökü, deri altında kıl folikülü adı verilen bir doku tüpü ile çevrilidir. Her bir saç kökü belirli sayıda pigment hücresi içerir. Bu pigment hücreleri, sürekli olarak büyüyen saç şaftına renk veren melanin adlı bir kimyasal üretir.

Melanin cildimizin rengini daha açık ya da daha koyu yapan kimyasal maddedir. Bir kişinin güneşte yanıp yanmayacağını belirlemeye yardımcı olur. Birinin saçının koyu veya açık rengi, her saç telinde ne kadar melanin olduğuna bağlıdır.

Yaş aldıkça saç köklerimizdeki pigment hücreleri yavaş yavaş ölmektedir. Bir saç folikülünde daha az pigment hücresi olduğunda, bu saç teli artık o kadar melanin içeremez ve zaman geçtikçe saç gri, gümüş veya beyaz gibi daha açık bir renk alır. Yaş alımı devam ettikçe melanin üretmek için var olan pigment hücrelerinin sayısı daha da azalır ve saç tamamen gri, gümüş, beyaz renginde görünür.

Saç Beyazlaması Yaş Almanın Bir Belirtisi Midir?

İnsanların gri saça sahip olmasının yaşla alakalı bir matematiği yoktur. Bazı insanlar oldukça genç yaşta gri saçlara sahip olmaya başlarken, bazı insanlar ilk gri teline 30’lu ya da 40’lı yaşlarda sahip olmaktadır. Dolayısıyla, gri saça ne kadar erken sahip olacağımızı genlerimiz belirler. Yani bazı insanların bir şok veya travma etkisiyle kişinin saçını bir gecede griye çevirebileceğine inanışının aksine, bilim insanları bunun doğru olduğuna inanmazlar. Onlar için gerçek olan bilgi, yaş aldıkça azalan melaninin, saç tellerinde renk kaybına yol açmasıdır.

Beyaz Teli Kopartma, Beyazların Artar!

yaş

Tamamen efsane olan bir düşünceyi okudunuz! Beyaz telin kopmasıyla yerine yeni bir beyaz tel çıkar. Çünkü o telin kopmasıyla aslında kök kısmından saç telinizi kırmış oluyorsunuz. Kök çoğu durumda hala yerinde kalmaya devam ettiği için saçınız uzamaya devam ediyor. Çıkacak tel ise elbette beyaz oluyor. Ancak saçı koparmak etraftaki saçları beyazlaştırmıyor çünkü her saç kendi kökünden büyüyor.

Stresten Saçımız Beyazlar Mı?

yaş

Bu yöndeki görüş ise, stresin saçın beyazlamasında doğrudan katkısı olmamasına rağmen Telojen Effluvium adı verilen genel bir durumu tetiklediği yönündedir. Bu durum saçın normalden 3 kat daha hızlı dökülmesine neden olur ve kelleşme denilen durum oluşmadan saçlar tekrar uzar. Saçınız bu yolla hızlı dökülme ve yeniden uzama gösterince de yeni saçlarınızın gri olma olasılığı artıyor.

Kaynakça: 1, 2

Editör: Minem Sena Kesen