Günlük yaşamımızda yaptığımız birçok eylemi aynı yöntemler gerçekleştiriyoruz. Her gün aynı sokaktan dönüyor, aynı durakta iniyor, aynı yemekleri yiyor, aynı tarzda kıyafetleri giyiyoruz. Bu şekilde alışkanlık haline getirdiğimiz eylemlerimiz üzerinde nasıl farklı yapabiliriz diye hiç düşünmüyoruz. Bu kadar küçük eylemler için düşünmezken, büyük eylemler için nasıl farklı düşünebiliriz ki? “Vay canına! Bunu nasıl düşünmüş” dediğimiz fikirleri bizler de düşünebiliriz. Sadece beynimizdeki bazı kalıplaşmış düşüncelerden sıyrılmamız gerekir ve bu gerçekten zor olsa da, imkansız değil. Bu yazıda bunun kanıtı olan bir deneyi sizlerle paylaşacağım.

Ters Bisiklet Deneyi

YouTube’da “Smarter Every Day” kanalında videolar paylaşan Destin, kaynak ustası iş arkadaşlarının çağrısı üzerine, onların yaptıkları ters bisikleti denemeye gidiyor. İşte tüm hikaye burada başlıyor.

Destin’in arkadaşlarının yaptığı bu bisikletin tekerlekleri, gidonu sağa çevirdiğinizde sola, gidonu sola çevirdiğinizde ise sağa doğru dönüyor. Sıradan bisikletin çalışma sisteminden tamamen farklı bir sistemde çalışıyor. Destin, önce bunun çok kolay olacağını düşünüyor fakat işler hiç de beklediği gibi gitmiyor. Bu durum Destin’i başta hayal kırıklığına uğratıyor. Destin, buradan şöyle bir çıkarım yapıyor: “bilgi” ile “anlamak” aynı şey değil. Bisikleti nasıl kullanacağını biliyor ancak henüz bunu tam olarak anlayabilmiş değil, bu yüzden uygulayamıyor. Bunun üzerine Destin, her gün 5 dakika boş bir yolda deneme yapıyor ve 8 ayın sonunda, bisikleti kullanmaya alışıyor.

ters bisiklet deneyi ile ilgili görsel sonucu

Bu durum, yalnızca Destin için geçerli değil. Destin, dünyanın dört bir yanında verdiği seminerlerde de seyircilerden bisikleti denemelerini istiyor, hatta seyircilere bisikleti 3 metre ilerletirlerse 200 dolar vermeyi teklif ediyor ancak bisikleti sürmeyi kimse başaramıyor. Ters bisikleti kullanmak, kulağa çok kolay geliyor olabilir ama beynimiz, tekdüze kullanma şekline o kadar alışmış ki bundan vazgeçmek hiç de kolay olmuyor.

Destin, aynı şeyi, 3 yıldır bisiklet kullanan oğluna yaptırıyor ve oğlu, ters bisikleti kullanmayı 2 haftada öğreniyor. Bir çocuğun, zihnindeki kalıpların dışına çıkıp yeni bir şeye alışması, bir yetişkine göre çok daha hızlı oluyor. Çocukların yaratıcı düşünme yetenekleri çok yüksektir. Büyüdükçe, bu özellik köreliyor ve beynimizde daha çok kalıplaşmış düşünce yer ediyor.

Dünyanın farklı fikirlere ihtiyacı var. Bunun için öğrendiklerimizi, sıradan düşünme biçimiyle hafızamıza yerleştirmekten ziyade, yaratıcı düşünerek geliştirebilir, daha yararlı ve parlak fikirlere dönüştürebiliriz. Herkes gibi sıradan bisiklet kullanmak yerine kendi ters bisikletimizi oluşturarak dünya kreatif fikirler katabiliriz. Bu arada videoyu ilham almanız için aşağıya bırakıyorum. Haydi neyi bekliyorsunuz, bu sefer de bisikleti ters kullanmayı deneyin. 🙂