Hayallerinizi ve hedeflerinizi zamanın vicdanına bırakmayın. Zaman; siz ona uyduğunuz sürece sizin ile arkadaş olur, asla size uymak için çaba göstermez. Uyduğunuz taktirde ise sizi hayallerinizin ötesinde bir gerçek ile tanıştırır ve o an hayallerinizin, hayatın ta kendisi olduğunu anlarsınız.

“Peki bu nasıl olacak, bize sihirli iki cümle verin” diyorsanız üzgünüz sihirli cümleler sizi sadece avutur. Ama ismine aşina olduğunuz bir tekniği nasıl daha etkin kullanabileceğiniz konusunda yardımcı olabiliriz.

Pomodoro Tekniği

Kendisi çoğu öğrencinin kurtarıcısı olur. Bu teknikte çalışmalarınız 25 dakikalık periyotlara bölünür ve ardından ise 5 dakikalık aralardan oluşur. Çalışmalarınızda etkin rol oynayacağını düşündüğümüz bu teknik, kullanıldığı takdirde verimliliğinizde de bir artış sağlayacaktır.

Biz size pomodoro tekniğinden ziyade, bu teknik için size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz bir uygulamadan söz etmek istiyoruz.

Forest

Uygulama temelde, ayarladığınız pomodoro sürenize göre size ağaç verip gün sonunda ise her bir pomodoro için almış olduğunuz bu ağaçlardan bir orman elde etmenize dayanmaktadır.

Ormanınıza daha fazla ağaç dikme hırsı ile ilerlediğinizde ise size haftalık analizlerinizi sunar, her pomodoro sürenizi de miktarınca altın ile ödüllendirir. İster altınlarınızla yeni ağaçlar satın alırsınız isterseniz de somut olarak dikilecek bir ağaca vesile olmuş olursunuz.

Nasıl mı?

Altınlarınızı kullanmadığınız taktirde, her 2500 altın için Afrika’ya bir ağaç dikme şansı elde etmiş oluyorsunuz. Bize göre, bu da motivasyonunuzun artmasını önemli ölçüde etkileyecek bir unsurdur.

Forest uygulamasını App Store üzerinden yüklemek isterseniz 12.99₺ karşılığında satın alabilirsiniz. Google Play’de ise indirdiğinizde herhangi bir ücret almazken kullanım kısmında ücretli olan kısımlar ile karşılaşacaksınız, bu da premium paketini satın aldığınız taktirde kullanıma açılacak kısımlardır. Ama uygulamanın standart kullanımını ücretsiz sürdürmeniz de mümkün.

Evet Forest uygulamasının yanı sıra kullanılan güzel uygulamalar da mevcut:

-Pomodoro Timer Lite

– Focus to do 

-Brain Focus

gibi…

Ancak aralarından en çok tercih edilen yine “Forest” olmuştur.