Yorucu ve sıkıcı yaz günlerinde gittiğin yere vapurla gidebiliyorsan eğer ulaşım aracı olarak başka bir şey kullanılmaz. Çünkü denizin rüzgarıyla saçların uçuşması ve aldığın her nefesteki özgürlük hissi vazgeçilmezdir. Yalnız olmayı da seven biriyseniz muhtemelen vapuru beklerken etrafı incelemede hoşunuza gidecektir. İnceleme faslında iskelede büyüyen minik midyeleri de fark edersiniz. Peki midyeler neden burada yaşarlar?

Midyeler Nerelerde Yaşar?

Fouling canlılar

Midyeler denizde insan yapımı malzemelerin olduğu yerlerde yani gemi, iskele, balık ağları, şamandıra, boru ve kablo gibi yapılarda yaşar. Peki denizin dibi ya da içindeki av ve avcılardan uzak nasıl yaşayabiliyorlar? Aslında av-avcı ilişkisinden ve denizden uzak değiller. Çünkü yaşam döngülerini kısmen fouling olayı belirliyor.

Nedir Bu Fouling Olayı?

Fouling olayı insan yapımı malzemelerin üzerine denizde yaşayan yapışıcı organizmaların birikmesidir. Fouling olayında öncelikle mikroorganizmalar insan yapımı gereçlerin üzerine tutunarak biyofilm denilen kaygan jelimsi bir tabaka oluştururlar. Oluşan bu tabaka kendinden büyük canlılar için lezzetlidir. Ayrıca tutunabilme alanı da sağlar. Gelen canlılar büyüdükçe de foulig yüzeyi insanlara zarar vermeye başlar.

Pervane ve gemiyi saran organizmlar

Foulingin Zararları Nelerdir?

Fouling olayı başta zararsız gözükse de gittikçe tutunulan tüm yüzeyi kaplar ve gelen canlılar gittikçe büyür. Peki zarar nedir? Mikroorganizmalar tutundukları yüzeyi aşındırır veya gelen canlılar yüzünden materyal kullanılamaz. Özellikle gemilerin pervanelerinin dönmemesi, marinada bekleyen tekne ve türevlerinin kullanılamaz hale gelmesi ya da canlıların sürtünme yüzeyini arttırarak yakıt israfı ve hızı düşürmeleri en büyük sorunlar arasındadır.

                       Yapılan temizleme işlemi

Foulingden Nasıl Korunuruz?

İlk önceleri bu canlılar fırça ve kimyasallar ile temizlenmeye çalışılmıştır. Daha sonra bu iş zahmetli olunca fouling canlıların tutunamayacağı boyalar üretilmiştir. Ancak bu da denizdeki diğer canlılara zarar verince son teknoloji olan tutunabilecekleri yerin olmadığını söyleyen titreşimli sistemlere geçiliyor.