Günümüzde birçok gelin adayı düğün törenlerinde beyaz renk gelinlik giymeyi tercih etmektedir. Düğünlerdeki bu renk seçiminin neden beyaz olduğunu hiç merak ettiniz mi? Gelinliğin rengi neden beyazdır, her zaman beyaz mıydı? Beyaz gelinlik ne zaman moda oldu, moda olmasına kim sebep oldu?

Gelinliğin Tarihçesi

Her yıl binlerce kişi dünya evine girerken kutlamalar en görkemli biçimde yapmaya çalışıyor. Evlendiklerine dair mutlu haberi sevdikleriyle paylaşmak adına geleneklere göre birçok farklı kutlama gerçekleştiriliyor. Bu kutlamalar sırasında giyilen elbiseler de gelinin kim olduğunun anlaşılabilmesi için gösterişli kumaş ve işlemelerden seçiliyor. Birçok eski bilgiye göre Orta Çağ’dan 19.yüzyılın ortalarına kadar gelinler o zamanki en iyi elbiselerini gelinlik olarak kullanıyorlardı. Bu elbiselerin arasında birçok farklı renkte kıyafetler kullanılmasına rağmen en az tercih edilen renk beyazdı. Beyaz renk tercih edilmemesinin nedeni çabuk kirlendiği ve yıkanması zor olduğu için tekrar kullanma imkanının bulunmamasıydı. Şimdiki gibi bir defa giyilip atılan bir meta halinde değildi.

Gelinlikler Neden Beyazdır? 1

Gelinlik Ne Zaman Beyaz Oldu?

1840’ların sonunda bu moda akımı bir kraliyet düğünü ile başladı. Kraliçe Victoria, Prens Albert ile evlendiğinde ilk kez kraliyet soyundan gelenlerin giydikleri gümüş gelinliklerin aksine beyaz rengi tercih ederek bir akım oluşturdu. Bir süre sonra kraliçe ve prensesler de beyaz renge büründü. Masumiyetin, zarifliğin, temizliğin ve zenginliğin simgesi haline gelen bu kıyafetin farklı anlamları da oluştu. Beyaz rengin temiz ve açık bir renk olması insanların bekaret kavramıyla bağdaştırmasına da yol açtı. Beyaz gelinliğin modası önceleri statü gereği sadece varlıklı kimseler giyerken, artık böyle bir ayrıcalık kalmadı. Gelinliklerin çoğu beyaz üretildiği için ekonomik sınıfı belirleyen durum ortadan kalktı.

Osmanlı Döneminde Beyaz Gelinlik

Eski Roma Döneminde giyilen gelinliğin rengi sarı olup, yeni gelinler sarı peçe takıyorlardı. Böylece kadınların evli olup olmadığı anlaşılabiliyordu. Osmanlı döneminde ise gelinler kırmızının birçok tonunu kullanıyorlardı. Kırmızı renk dışında bazen mor, mavi ve eflatun gibi renkler de tercih edilebiliyordu. Gelinliğin rengi fark etmeksizin gelinin başının üstüne bekaretin sembolü olarak kırmızı tül örtülürdü.

II. Abdulhamitin kızı Naime Sultan, Avrupa’ya gittikten sonra bu beyaz modaya dahil olmak istemiş olmalı ki önemli bir değişiklik yaparak Osmanlı Sarayı’nda gelinliğin rengi kırmızıdan beyaza çevirdi. Naime Sultan beyaz gelinlik giyen ilk Osmanlı gelini oldu. Osmanlı geleneğinden kalan kırmızı renk tutkumuzu da hala kına gecelerinde kırmızı elbiseler giyerek devam ettiriyoruz.

Kaynakça: 1, 2

Editör: Minem Kesen