Tırtıl robot, tırtıl teknolojisinin geldiği son nokta. Bu robota dikkatlice bakın. Onun bu minik, masum görüntüsüne hiç mi hiç aldırmayın çünkü kendisi boyundan büyük işler yapabilmekte.

Varşova Üniversitesinin ürettiği bu mikro-robot bir tırtılın hareketlerini doğal ölçeğinde taklit edebilen, 15 milimetre uzunluğunda yumuşak bir robot. Evet, yumuşak bir robot. Kulağa oldukça değişik ve imkansız gibi geliyor. Şimdiye kadar güç yönetimi ve uzaktan kontrol gibi zorluklardan dolayı üretilen bir yumuşak robotun uzunluğu yalnızca on santimetreye kadar küçültülmüştür. Yani bu küçük “canavar” boyutsal anlamda bir ilk. Hadi şimdi gelin bu mükemmel buluşa biraz daha yakından bakalım.

Bu fotoğraflarda adım adım robot tırtılın gerçek bir tırtıl gibi ilerleyebildiğini görüyoruz.

tırtıl robot, robot tırtıl robot, robot tırtıl robot, robot

Yapısal İşlevi:

Tırtıl robot opto-mekanik özellik taşıyor. Yani hareketleri ışık (yeşil ışık) yardımıyla yönlendiriliyor. Yapısındaki sıvı kristal elastomerler (Liquid Crystalline Elastomers (LCEs)) diye adlandırılan maddeler ışıkla aydınlatıldığı zaman, şekilleri değişip tırtıl robota hareket yeteneği kazandırıyor. Aynı zamanda yapısındaki şeritlerin moleküler düzeni belli bir örüntü içerir ve bu örüntü sayesinde doğadaki akrabaları gibi yürüyebilir. Ayrıca eğimli bir yere tırmanabilir, dar aralıklardan kolaylıkla süzülüp geçebilir. Doğadaki karınca, tırtıl gibi canlıların kendi ağırlıklarının onlarca katını taşıyabildiğini biliyoruz. Bu tırtıl robot da neredeyse imkansızı başarıyor ve kendisinin on katı ağırlıktaki nesneleri iterek hareket ettirebiliyor.

Projenin lideri, Varşova Üniversitesi’nden Piotr Wasylczyk’e göre, bu yumuşak robot tasarımı, güç sistemlerinin kontrolünde tamamen yeni bir kuramın başlangıcına öncü oluyor. Aynı zamanda Wasylczyk, doğadan bir şeyler öğrenmeye ve ona göre hareket edip tasarımları doğaya yaklaştırdığımızı düşünüyor.

Toparlamak gerekirse kendisi küçük, etkisi büyük bu robotun çetin şartlardaki yetenekleri göz önüne alınırsa gelecekte de geliştirilip kullanılabilecekleri konusunda ümit veriyor.