2018  yaz aylarında bir aydan uzun süre Berlin’deydim. Tarihin izleri ve neşesiyle muhteşem bir şehirdi. Burada neler yapılabilir, nasıl verimli, eğlenceli ve huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz? Sizlere birkaç öneride bulunmak istedim.

İlk iş müzeleri gezmek için üç günlük Musseum Pass bileti almak olmalı. Öğrencilere 14.50 Euro ve 30’dan fazla yerde geçerli. Berlin tarihi açıdan oldukça önemli bir yer. Berlin duvarı, CheckPoint Charlie gibi yerleri zaten bilet almadan görebilirsiniz ve mutlaka görmelisiniz. Bu yazımda herkes gibi oralara yer vermeyeceğim çünkü küçük bir aramayla pek çok fotoğrafa ve bilgiye ulaşabilirsiniz.

Brandenburg Kapısı

Müze biletimi şehrin en uğrak yerlerinden biri olan Brandenburg kapısındaki Turist Info noktalarından aldım. Almanya’daki ilk günlerimdi ve Almanca pratik yapmak için sabırsızlanıyordum. Bilet almak istediğimi söyledim ve görevli o kadar hızlı almanca konuşmaya başladı ki hiçbir şey anlamadım ve korktum sadece öğrenci kartımı çıkarıp öğrenciyim dedim. Bir şeyler söylemeye devam etti ve ben anlamadıkça sinirlendi. Hemen İngilizce’ye dönerek Almanca’da çok iyi olmadığımı anlattım. Bu ilk şok edici deneyimimdi 🙂 Almanlar gerçekten aşırı hızlı konuşuyor.

Kısa Tarihi Bilgilendirme

Kapı 1791 yılında ise aslen kraliyet ailesinin geçişini sağlamak amacıyla kullanıma açılmıştır. Kraliyet döneminde halk sadece ilk iki kapıdan geçebilme hakkına sahiptir. Orta kapıyı ise kraliyet ailesine aittir.
berlin

Reichstag (Parlamento Binası)

Biletimi aldıktan sonra çevreyi gezmeye başladım. Brandenburg Kapısına en yakın mekanlardan biri Reichstag. İçini gezmek için İnternet’ten randevu almanız gerekiyor. Başka bir gün randevu ile içini gezdim. İlk fotoğrafın üstünde görünen cam kubbenin Alman Parlamentosunun şeffaflığını temsil ettiği söyleniyor.

Kubbe 360 derecelik Berlin manzarasına sahip. Kubbeden içeri giren doğal ışık parlamento katına doğru yayılıyor. Geniş bir güneş kalkanı güneşin hareketine göre elektronik olarak hareket ediyor ve alt kattakileri rahatsız edebilecek olan güneşten gelen ışınları engelliyor. (2. Fotoğraf kubbenin içi)

Kısa Tarihi Bilgilendirme

Bina Nazi Almanya’sı döneminde (1933) kundaklama sonucu harap olmuştur. 1960’lı yıllarda restore edilmiştir. (3. Fotoğraf)

berlin

berlin

berlin

Alexanderplatz

Şehrin en uğrak yerlerinden biri. Ucuzluğu ve çeşitliliğiyle gönüllere taht kuran Primark ve pek çok alışveriş mağazasına ulaşma imkanı sağlıyor. Ayrıca neredeyse şehrin her yerinden görünen Fernsehturm (TV kulesi) de burada. Tüm bu sebeplerden ötürü aşırı turist kalabalığına sahip. Yaz aylarında bazı sokak festivallerini de burada bulabilirsiniz.

berlin

Pergamon Müzesi

Müzede sergilenen eserlerin çoğu Alman arkeologların Osmanlı topraklarında etkili oldukları 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başındaki kazılarda ortaya çıkarılmışlardır. Ege Denizinden Basra Körfezi’ne kadar uzanan Osmanlı topraklarında antik dönemin en önemli yerleşmelerinin bir çoğu yer alıyordu. Bence müzedeki en görkemli eser İştar kapısı ve arkasındaki oda. Müzede Türkçe kulaklıklı rehber ücretsiz ve kesinlikle alınmalı. Rehberdeki anlatım ve arkadan verilen müzikler gezilen uygarlıkların atmosferine o kadar uyuyor ki bir anda büyüleniyorsunuz ve görkemli kapıların aslanların yapılma sebeplerini hatta anıtlardaki alıntıların seslendirmelerinin gerçekliğiyle şimdiki dünyadan biraz olsun kopuyorsunuz.

Not: Berlin’de çoğu müzede sesli rehberler ücretsiz ve Türkçe seçeneği mevcut. Mutlaka kulaklık sormayı unutmayın.

Deutsches Historisches Museum (Alman Tarihi Müzesi)

Müzede eski çağlardan günümüze kadar Almanların devlet şekillerini ve yaşayışlarını bizlere aktarıyor. Alman bayraklarındaki değişimleri ve nedenlerini, dönemlerde ki kıyafetleri, işçiler için kurulan ilk toplu yerleşim yerlerini (siteleri), Nazi Almanyasını ve daha Almanların tarihte bıraktıkları pek çok izleri görebiliyorsunuz. Birkaç katlı ve çok büyük bir müze olduğu için en az yarım gün ayırmak gerektiğini düşünüyorum.

Not: Türkçe sesli rehberinizi almayı unutmayın.

Neues Museum

Müzede Mısır koleksiyonlarını ve çeşitli tarih öncesi arkeolojik eserleri bulmak mümkün. Taş lahitler, biblolar, yazıtlar ilginizi çekiyorsa görmeniz gereken bir yer. Ben bir süre sonra sıkıldım çünkü hepsi birbiriyle aynı geldi. Kişisel tercih tabi ki. 🙂

Museum für Naturkunde (Doğa Tarihi Müzesi)

Girişte bizi 3 devasa dinozor karşılıyor. Aynı odada pek çok dinozor kalıntısı ve küçük dinozorlar mevcut. Sadece dinozor kalıntıları değil fosiller, jeolojik kalıntılar gibi pek çok şeyi görebilirsiniz. Hatta bir koca oda dolusu kuş örnekleri (Özellikle papağan çeşitleri), başka bir koca oda dolusu kavanozlarda özel sıvılarla muhafaza edilen balıklar, yılanlar ve aklınıza gelip gelemeyecek pek çok örnek mevcut. Bazı hayvanlar üzerinde de  aşama aşama hayvan diseksiyonlarının nasıl yapıldığı gösterilmiş. Müzede o şeklinde bir koltuk vardı ve herkes üzerinde uzanıyordu. Bir şeyi bekliyor gibiler idi, bende uzandım ve tavana bakınca bir geri sayım gördüm. Geri sayımın sonunda Almanca uzay ile ilgili bir gösterim başladı. Koltukta uzanan herkes bu gösterinin büyüsüne kapılmıştı. Gösterinin sonunda dünyamız yaklaştı, yaklaştı içinde bulunduğumuz binayı gördük ve en son uzanmış olan kendimizi gördük. Evren’de ne kadar küçük detaylar olduğumuzu bir kez daha anlamış oldum.

berlin

 

Botanischer Garten (Botanik Bahçe)

Freie Üniversitesine bağlı olan Botanik bahçe oldukça geniş bir alanda ve birkaç büyük serası var. Hatta bazı seralarda yapay küçük şelaleler bile var. Bazı bitkilerin yanında hangi amaçla kullanıldıkları da yazıyor veya işaretle gösteriliyor. Bir biyoloji öğrencisi olarak derslerde adını duyduğum örnekleri görmek hoşuma gitti. Bahçede bir de hediyelik eşya dükkanı vardı. Bazı tohumlar, kremler, kitaplar ve pek çok şey bulabilirsiniz.

 

berlin

Dans Geceleri

Hackescher Markt S Bahn durağının yakınındaki Standbar Mitte’de özellikle Pazar akşamları dans oluyor. Facebook etkinliklerden bakarak sevdiğiniz dans türünü izleyebilir hatta dans edebilirsiniz. Bu deneyimi Müze adasının ve nehrin yanında gün batımında yaşamak muhteşem.

berlin

Tiergarten

Son haftalarda keşfettiğim enfes güzellikte, insanın içini huzur kaplatan bir park. Büyük gölün yanında yer alan iki kafe var. Biri self-servis daha rahat, diğeri garsonlu masa örtülü. Kafelere bulaşmadan da göl kenarında oturabilir veya bizim gibi yarım saati 6 Euroya kayık kiralayabilirsin.

berlin