Siz de bazı filmleri izledikten sonra, izlediğiniz karakterlerden ilham almış veya farklı birine dönüşmüş gibi hissediyor musunuz kendinizi? Eğer girişimci olmaya hazırlanıyorsanız, girişimci ruha sahipseniz ya da belki şu an bir girişimciyseniz, bu birbirinden harika filmleri mutlaka izlemelisiniz.

1. The Social Network (Sosyal Ağ), 2010

Sosyal Ağ

Sosyal Ağ, 2010 yapımı David Fincher imzalı, başrollerini Jesse Eisenberg ve Andrew Garfield’ın paylaştığı 3 Oscar ödüllü ABD filmidir. Bir Ekim gecesi, yıl 2003. Mark Zuckerberg, sarhoşken Harvard Üniversitesi’nin sistemine sızar. Kız arkadaşı tarafından terk edilince, kampüsteki tüm kız öğrencilerin kimlik bilgilerini bir veri tabanında paylaşır. Yazdığı uygulamada ekranın iki yanındaki kızların fotoğraflarını oylayarak hangisinin daha güzel olduğu seçilebilmektedir. Mark sayfanın adına Facemash adını verir. Sitenin başarısı hızla yayılır fakat Mark’ın kadınlara olan nefreti ve bu yolda gizlilik kurallarını ihlal etmiş olması Harvard Üniversitesi’nin de tepkisini çeker. Bu durum sitenin evrilerek Facebook’a dönüşmesine olanak sağlar.

2. Startup.com, 2001

girişim

Startup.com iki genç girişimci Kaleil Isaza Tuzman ve Tom Herman’ın 1998 – 2000 yılları arasında Amerika’da devlet dairelerinin sözleşme ve satın almalarında kullanacakları bir yazılım üretmek üzere kurulan govworks.com’un belgeseli. 1998’de Public Data Systems olarak kurulan şirket internetin patladığı yıllarda kendisini internet portalı olarak değiştirmeye çalışır. Ocak 2001 yılında kurucuları şirketi First Data Corporation’a satarlar. Bu satış büyük bir zararla gerçekleşir. Hayatta oldukları 3 yıl boyunca 60 milyon USD harcadıkları tahmin edilmektedir. Bu filmin yapımcılığını Jehane Noujaim ve Chris Hegedus üstlenmiştir. Kaleil Isaza Tuzman’ın Harvard’daki sınıf arkadaşı Noujaim, Goldman Sachs’daki işinden ayrıldıktan sonra govWorks’u filme almaya başlamıştır. Bu filmin çekilmesinden sonra Tom Herman ve Kaleil Isaza Tuzman Recognition Group ve JumpTV.com’da çalışmışlardır.

3. The Pursuit of Happyness (Umudunu Kaybetme), 2006

Umudunu Kaybetme

Christopher Gardner alternatiflerinden 2 kat pahalı ve eski bir teknolojiye sahip röntgen cihazı (kemik yoğunluk tarayıcısı) satıcısıdır. Bu cihazı adete kendi üretmişçesine pazarlar. Karısı onu terk ettiğinde oğluyla beraber kalır, evlerinden atılırlar, banka hesapları ve kredi kartları kapanır, sokakta yaşamaya mahkum kalırlar. Bu ümitsiz durumda, kendisinin büyük çabasıyla borsacı olması için bir iş umudu doğar. İşe alınması için 6 ay boyunca ücretsiz staj yapması ve seçilenler arasından sıyrılması gerekmektedir. Bu geçen acı günlerinden sonra milyoner bir girişimci olan Christopher Gardner’ın gerçek hayat hikayesini anlatan bu film sadece internet girişimcileri için değil, tüm zor zamanlardan geçenler içinde ilham verici olacaktır.

“Hiç kimsenin sana yapamazsın demesine izin verme. Benim bile. Bir hayalin varsa onu korumalısın. İnsanlar kendileri yapamadıkları için sana seninde yapamayacağını söylerler. Eğer bir şey istiyorsan, git ve onu al. Nokta. Tamam mı?”

– Chris Gardner

4. E-Dreams (E-Hayaller), 2001

E-Dreams

90’ların sonlarında Amerika’da her yerde dot.com fırtınası eserken, biri Amerikan diğeri Koreli iki genç girişimci, Joseph Park ve Yong Kang yatırım bankacılığı yaparken, atıştırmalık yiyeceklerin, video ve benzeri yiyecek içeceklerin 30 dk gibi kısa sürede dağıtımını sağlamak için kozmo.com’u kurarlar. 1998’de boş-mobilyasız bir depoda başlattıkları işi büyütürler. Bisikletli dağıtıcılarını, internet sitelerini ve iş modellerini başarılı şekilde tüm şehirlere yaymaya başlarlar. 10 kişilik küçük bir şirketten 3.000 kişiye ve 11 şehirde hizmet veren dev bir şirkete dönüşürler. O güne kadar eşi görülmemiş bir büyümeyi başarırlar. 250 milyon USD’dan fazla sermaye bulurlar. Starbucks ve Amazon.com’un ilgisini çekerler. Nisan 2000’den sonra onları zor zamanlar beklemektedir. Dot.com balonu patladığında diğer internet şirketleri gibi onlarda ellerinde büyük, karsız bir .com bulurlar. Operasyonları tehlikeye girer, kavuniçi kıyafetli-bisikletli dağıtıcıları işsiz kalırlar. e-dreams, dot.com çılgınlığı yıllarındaki birçok benzer şirketin başından geçenleri anlatan kaçırılmaması gereken bir belgesel.

5. The Intern (Stajyer), 2015

The Intern

Başarılı bir şirketin sahibi olan Jules Ostin, çalışanlarından birinin tavsiyesiyle yeni bir stajyer programı başlatır. Biraz yaşını almış insanlara yönelik olan bu deneysel programa ilk başlayan kişi ise 70 yaşındaki Ben Whittaker olur. Şirketin genç kadrosunun yaş ortalamasını bir hayli yükselten Whittaker ile yanında çalıştığı Ostin arasında zamanla iş ilişkisi, sağlam bir dostluğa dönüşecektir. Yönetmen koltuğunda Nancy Meyers’ın oturduğu, komedi filminin başrollerini ise Anne Hathaway ile Robert De Niro paylaşıyor.

6. Pirates of Silicon Valley (Silikon Vadisi’nin Korsanları), 1999

Silikon Vadisi'nin Korsanları

Günümüzde teknoloji dünyasında devrim yaratan insanların hikayelerini okumak veya izlemek birçok kişinin ilgisini oldukça çekiyor. Kullandığımız teknolojik ürün ve aletlerin yaratılmasında önemli payları olan Steve Jobs ve Bill Gates ile ilgili bilgiler de kesinlikle ilgi çekmeye yetiyor. Yönetmenliğini Martyn Burke’un üstlendiği film, Steve Jobs ve Bill Gates’in evlerinin garajında başlayan girişimlerini nasıl küresel devlere dönüştürdüğünü anlatması açısından oldukça ilham verici. Onlar hakkında birçok doküman ve belgesel bulunuyor. Silikon Vadisi’nin Korsanları filmi de Microsoft ve Apple şirketlerinin nasıl doğduğunu detaylı olarak ele alan bir film.

7. Flash of Genius (Zeka Pırıltısı), 2008

Zeka Pırıltısı

Flash of Genius, gerçek bir yaşam öyküsünü anlatan film. Otomobil üreticileri yağmurda da araba kullanmayı sağlayacak bir çözüm aramaktadırlar ve bu çözüm Robert Kearns’ın bulduğu “silecek” tir. Kendi halinde bir üniversite hocası olan Kearns bu buluşuyla bir anda zengin olabileceğini fark eder. Tabii bunda, buluşuna aşırı ilgi gösteren Ford’un da payı büyüktür. Tam beraber çalışmaya başlayacaklarken planları alan Ford, Kearns’ı kapı dışarı eder. Ama bu sırada onun buluşunu kullanmaktan da hiç çekinmezler. Bu adaletsizliğe sinirlenen Kearns ise hakkını aramaya niyetlidir. Hem de, para ve zamandan bol bir şeyi olmayan dev bir firmaya karşı. Hatta Kearns öyle azimlidir ki hukuk kitaplarına kendini verip mahkemede savunmasını oğluyla beraber yapmaya karar vermiştir.

8. The Boiler Room (Kazan Dairesi), 2000

Kazan Dairesi

Başarısız bir öğrencinin, bir borsa şirketindeki hızlı yükselişini anlatan ilginç bir yapım. Özellikle genç yeteneklerden oluşan kadrosuyla dikkat çekiyor: Giovanni Ribisi, Vin Diesel, Ben Affleck, Nia Long.  

9. The Internship (Genç Çıraklar), 2013

Genç Çıraklar

Billy ve Nick, bir şirketin pazarlama departmanında çalışan ve dijital dünyanın yeniliklerine ayak uydurmakta zorlanan iki pazarlama elemanıdır. Nihayetinde beklenen olur ve işlerinden kovulurlar. İşsizlik sorunuyla baş etmeye çalışan ikili, bir plan yaparak medya devi Google’ın stajyerlik pozisyonlarına başvuruda bulunurlar. Mülakata ve eğitim programına yoğun bir başvuru olmaktadır ve başvuruda bulunanların küçük bir kısmı, sadece bu konuda çok zeki olanlar kabul edilmektedir. Başvuruda bulunanlarla karşı karşıya gelen ikili, eğitim programındaki herkesin yarı yaşlarındaki gençler olduğunu ve hepsinin alanında uzman olduğunu fark eder. Kendi farklarını ve tecrübelerini kanıtlamaya çalışırlar ve kıyasıya bir rekabet başlar. Dahası Billy ve Nick bu süreçte birbirleriyle de rekabet etmek zorunda kalır. Komedi türündeki filmin başrollerini Owen Wilson ve Vince Vaughn paylaşırken, yönetmenliğini en son Çelik Yumruklar’a imza atmış olan Shawn Levy üstleniyor.

10. The Triumph of the Nerds: The Rise of Accidental Empires (İnek Öğrencilerin Başarısı: Tesadüfi İmparatorlukların Yükselişi), 1996

girişimci film

Bu belgeselin tüm senaryosunu internetten okuma imkânı bulunuyor. 1996 yapımlı belgesel, kronolojik olarak kişisel bilgisayarların, bir başka deyişle 1970′lerden başlayarak Altair 8800, Apple I, Apple II ve VisiCalc’in yükselişini, sonrasında da IBM PC ve Apple Macintosh devriminin 1980’lerdeki ve 1990′ların ortasına kadar olan gelişiminin hikâyesini anlatıyor. Belgeselde Steve Jobs ve Bill Gates röportajları da yer alıyor.