Bir girişimci olarak bilgi birikiminin yüksek olması gerekir. Özellikle ürün geliştirme, pazarlama, networking ve reklam gibi konu başlıkları çok önemli. Girişimci olarak tek başına çalışıyorsan yani arkanda uzmanlaşmış bir ekip yoksa seni başarıya taşıyacak en önemli iki şey, sahip olduğun bilgi birikimi ve araştırmaya ve geliştirmeye sebep olacak şekilde meraklı olmaktır. Merak, günlük yaşantımızda olan şeyleri anlamaya çalışmakla ve sürekli sorular sormakla kazanılan bir özelliktir. “Ben nasıl düşünemedim?” sorusunu hayatımız boyunca birkaç kez kendimize sormuşuzdur. Yaşam boyu öğrenmeyi kabul etmiş insanlar, sürekli kendilerine soru sorarak yeni fikirler geliştirirler. Walt Disney, bu konu hakkında: “Sürekli ilerliyor, yeni şeyler üretiyor ve yeni kapılar açıyoruz. Çünkü biz meraklı insanlarız ve merak bize yeni kapılar açıyor.” demiştir.

Peki merak duygusu neden bu kadar önemlidir ?

1- Doğru Sorular Sorarsın

meraklı olmak

Merak, sürekli sorular sormanı ve bu sorulara cevap aramanı sağlar. Bu cevaplar da dünyayı daha iyi anlamana ve daha önceden fark edemediğin sorunlara çözüm bulmana yardımcı olur. Sana yeni kapılar aralar…

2- Başarısızlık Korkun Azalır

Girişimcilikte Meraklı Olmak Neden Önemlidir? 1

Büyük şeyler elde etmek için büyük riskler almayı göze alan kişiye “girişimci” denir… Gerçek bir girişimci hatalarından ders alır ve geçmişe takılmak yerine geleceğe bakar. Merak duygusunu geliştirmek, bir girişimcinin başarısızlık duygusuna karşı sahip olabileceği en önemli özelliklerin başında gelir.

3- Devamlı Üretken Olmanı Sağlar

Girişimcilikte Meraklı Olmak Neden Önemlidir? 2

Yaptığınız şeyleri neden şu an yaptığınız şekilde yapıyorsunuz?

Kendinize bu soruyu daha önce sordunuz mu? Merak duygusu olmayan bir insan bu soruya “Çünkü böyle öğrendim.” cevabını verecektir. Ancak, meraklı bir insan bu cevaptan tatmin olmaz. Zira merak, kişiyi neyi niçin yaptığını analiz etmeye yöneltir.

Meraklı bir insan yaptığı işlere yönelik kendine şu soruları yöneltir?

  • Bu yaptığımın amacı ne?
  • Bunu daha başka nasıl yapabilirim?
  • Bunu yapmanın daha kolay ve verimli bir yolu var mı?
  • Bunu tamamlamak için ihtiyacım olan şeyler neler?

4- Meraklı Olmak, Yaptığın İşi Sevmeni Sağlar

Girişimcilikte Meraklı Olmak Neden Önemlidir? 3

Yaptığınız işi sevmek, hem başarınızı artırır hem de iş hayatında tatmin olmanızı sağlar. Meraklı bir insan sürekli yeni şeyler öğrenir, yeni insanlarla tanışır, yeni deneyimler kazanır. Bunlar da onun iş hayatında ve sosyal hayatında sıkılmasını, bunalmasını, yorulmasını önler. Merak duygusu, kişinin işini tutkuyla yapmasını ve çevresine olumlu enerji yaymasını sağlar.

5- Sürüden Ayrılmanı Sağlar

Girişimcilikte Meraklı Olmak Neden Önemlidir? 4

Girişimci insan, çevresindeki olayları iyi inceler ve daha iyi bir alternatifin olduğunu düşünerek ortaya bir ürün veya hizmet koyar. Sorunlara karşı çözüm bulabilmek, sorunlara farklı açılardan yaklaşabilmek için meraklı olmak gerekir.

Eğer meraklıysanız, istekliyseniz ve çevrenize dikkatli gözlerle bakıyorsanız, bu mantalite size yeni fikirler kazandırır. Merak duygusu size yeni ve taze ihtimallerin varlığını gösterir. Yani meraklı bir insan, olaylara göründüğü gibi bakmakla yetinmez, olayların perde arkasını da anlamaya çalışır.

Kaynakça :

1- http://www.yeniisfikirleri.net/girisimcilikte-merak-duygusu-neden-cok-onemlidir/

2 – http://www.nkariyer.com/pazarlama/2017/2/5/girisimci-bir-ruha-sahip-oldugunuzu-nasil-anlarsiniz