Türkiye’ye yaptırım tehdidinde bulunan Google, bu kez zeytin dalı uzattı. Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modellerine, uygulamaları için artık lisans vermeyeceğini duyuran Google’dan yapılan yeni açıklamada ”Bu durumun Türkiyedeki kullanıcılar, üreticiler, uygulama geliştiriciler ve operatörler için getirdiği zorlukları anlıyor; bu sebeple Rekabet Kurumu ile birlikte çalışarak konuyu en kısa sürede çözüme kavuşturabilmeyi umuyoruz.” denildi.

Son Durum Hakkında

Rekabet Kurumu, yaptığı açıklama ile Google Türkiye’ye karşı geri adım atmayacağını dile getirdi.

Google'da Neler Oluyor ? 1

Google ise anlaşma sağlanamazsa Türkiye’de satışa sunulacak yeni telefonlara lisans verilmeyeceğini belirtiyor. Samsung, bu nedenle akıllı telefon sevkiyatını durduracağına dair iddiaları yalanlamış olsa da Google ile Rekabet Kurumu arasında anlaşma sağlanamazsa, Android telefonları zorlu günler bekliyor.

Kurumun açıklamasında ”Google’ın diğer ülkelerde yaptığı gibi, kurulumuz kararında yer alan yükümlülükleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir.” ifadelerini kullanmıştı.

Google’dan Gelen Açıklama:

”Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik. Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri, durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

Google'da

Google Hakkında Yeni Gelişme…

Google hakkında yürütülen soruşturmanın sözlü savunma toplantısı 5 Şubat’ta yapılacak. Rekabet Kurumunun internet sitesinden yapılan duyurusuna göre, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti, Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında yürütülen soruşturmanın sözlü savunma toplantısı 5 Şubat 2020’de gerçekleştirilecek.     

Google’ın genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanarak çevrim içi alışveriş hizmetleri pazarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun 6. maddesini ihlal ettiği iddiası üzerine yürütülen soruşturmada sözlü savunma aşamasına gelindi.     

Toplantıya katılmak isteyen şikayetçi ve üçüncü kişilerin, Rekabet Kurulu nezdinde yapılan sözlü savunma toplantıları hakkında tebliğ uyarınca, toplantı konusu ile ilgili menfaat ilişkilerini ortaya koyan bilgi ve belgeleri içeren dilekçeyle 27 Ocak mesai saati sonuna kadar Rekabet Kurumuna başvurmaları gerekiyor. 

Kaynakça:

1- https://webrazzi.com/2019/12/15/google-dan-beklenen-aciklama-geldi-android-cihazlar-degisikliklerden-etkilenmeyecek/

2- https://shiftdelete.net/son-dakika-google-kararini-acikladi