Aslında güneşe çıkmak şart değildir, karanlık bir odada uyuyan birinin loş bir ortama geçmesi de aynı etkiye sebep olur. Bu konuda hassas kişiler bulundukları ortamdan daha parlak bir ortama geçtiklerinde ardı ardına 4-5 kez hapşırabilirler. Peki hapşırırlar tamam da neden hapşırırız?

Neden Hapşırırız?

“Neden parlak ışıkta hapşırırız?”dan önce neden hapşırdığımıza bir bakalım. Hapşırma, istemsiz ve aniden gelen, sesli bir şekilde ağızdan ve burundan nefes vermeyle sonuçlanan bir durumdur. Bu reaksiyon burundaki sinirlerin ani uyarılması sonucu olur. Hapşırmadan önce sanki bir yerimiz ısırılmış gibi burun sinirleri beyne sinyal gönderir. Bu sinyale yanıt olarak beynimiz baş ve boyun bölgelerini ve ses tellerini aniden kasar. Sonrasında ani bir nefes ve ses boşalmasına sebep olur. Tabi bu sırada burundaki toz gibi yabancı maddeler ve mikroplar da dışarı atılmış olur. Fakat biz tozla uyarılan sinirlerden değil ışıkla uyarılan sinirlerden bahsedeceğiz.

hapşırık, neden hapşırırız, neden

Parlak ışık neden hapşırtır?

Bu konuda henüz bir bilimsel kanıt olmamakla beraber, bazı uzmanlar bunun göz sinirlerinin çalışmasıyla alakalı olabileceğini söylüyor. Bunu destekleyen en önemli kanıt ise göz bebeğinin ışık parlaklığına verdiği tepkilerdir hiç kuşkusuz. Göz bebeği parlak bir ortama çıkınca aniden daralır. Fakat bu parlaklık göz bebeğinin hızla adapte olabileceği bir parlaklık farkından daha yüksekse, göze en yakın olan burun sinirlerinin de beraberinde uyarılabileceği ve böylece hapşırmaya sebep olabileceği düşünülüyor.

Bu durum genetik olabilir mi?

Yapılan araştırmalar insanların %15-25 inin güneşe çıkınca peş peşe 4-5 defa hapşırdığını söylüyor. Uzmanlar bu hapşırmanın zararsız olduğunu söylemekle beraber, bu durumun genetik olabileceğinden de bahsediyorlar. Henüz bununla ilgili yapılmış herhangi bir araştırma olmamakla beraber ışığa genetik açıdan fazla duyarlı veya sık hapşıran insanlarda daha sık görüldüğü de bir gerçek.

hapşırık, neden hapşırırız, neden

Sonsöz

Sonuç olarak güneşe ya da parlak ışığa çıkınca peş peşe hapşırıyor yahut tek seferde hapşırıyor olabilirsiniz. Hatta ışık sizde hapşırma dürtüsü uyandırmıyor da olabilir. Bu tamamen sizin ışığa ve hapşırmaya olan hassasiyetinizle alakalı ve birazda (emin olunmamakla beraber) genetik yatkınlığınıza bağlıdır.