O, FBI en çok arananlar listesinden çıkmayan bir hacker. Siber dünyasının “akbaba”sı. Tüm dünyanın adından bahsettiği o korsan ile tanışmaya hazır olun.

Kevin Mitnick kimdir?

Kevin Mitnick hacker

İlk bilgisayar korsanı olarak bilinen Kevin, 6 Ağustos 1964 yılında ABD’de dünyaya geldi. Siber dünyasında, “Akbaba”, “Karanlık Korsan” olarak bilinen Kevin, gelmiş geçmiş en azılı bilgisayar korsanı olarak bilinmektedir. Küçük yaşlarda başladığı siber suçlar ile FBI’in en çok aranan bilgisayar korsanları listesine adını altın harflerle yazdırmış diyebiliriz. Telefon sistemlerinden, otobüs kart sistemlerine kadar aklınıza gelebilecek tüm sistemlere sızabilme yeteneğine sahiptir. Kevin’in siber dünyaya olan bu merağı, annesi ile sık sık başka yerlere taşınmasıyla başlar. Bu taşında sürecinde arkadaşlarıyla telefondan başka iletişim kurabileceği bir sistem olmadığından, telefon sistemleri üzerinde ciddi bir bilgi birikimi oluşturur. 15 yaşındayken amatör radyoculuk yaptığı zamanlarda, sevmediği kişilerin telefon hatlarını keserek aslında ilk siber saldırılarını gerçekleştirmiştir. Aynı dönemde, “delikli kart” olarak bilinen ve Los Angeles otobüslerinin bilgi-işlem servislerine komut veren sistemi ele geçirmeyi başarır. Fakat bu Kevin için bir başlangıçtır. Bunlar sadece ileride olacaklar için bir ön hazırlıktır.

Kevin Mitnick için büyük dönüm noktası: Roscoe ve Susan

Kevin’in siber yeteneklerini geliştirmesi açısından Roscoe ve Susan’ın büyük katkısı olmuştur. Kendisi gibi bilgisayar korsanı olan ve telefon sistemlerinden çok iyi anlayan Roscoe ve kız arkadaşı Susan, telefon sistemlerini telefon firmalarından çok daha iyi biliyorlardı. Bilgilerini çalmak istedikleri yerlerin yetkililerini arayarak, onlarla yetkili biri gibi konuşup bilgilere erişiyor ve kayıt altına alıyorlardı. Teknoloji geliştikçe telefon sistemleri yerine bilgisayar sistemleri gelmiştir. Ekibimiz duru mu hiç? Hemen çalışmalara başlamışlar ve bilgisayar dünyasına da kısa zamanda el atmışlardır. Susan, askeri bilgisayar sistemlerine girer, Roscoe ise üniversitelerin sistemlerine girerdi. Bilgisayar sistemlerine girmeye başladıktan sonra Kevin ve Roscoe sürekli birlikte çalışmaya başladı.

hacker

İntikam Soğuk Yenen Bir Yemektir

Kevin ve Roscoe birlikte çalışması Susan geri plana atmıştı. Bunun üzerine Roscoe’nin başkasıyla nişanlanması bardağı taşıran son nokta oldu. Susan yemin etmişti. Bunun intikamını acı bir şekilde alacaktı. Bunun için 1980’nin aralık ayında US leasing adında bir şirketi arayarak Digital Equipments şirketinin elemanı olarak tanıttı. Firmaya, sisteminizdeki bir hatayı düzeltmem için kullanıcı adı, parola ve bir telefon numarası istedi. Hiç bir şeyden şüphelenmeyen firma gerekli tüm bilgileri verdi. Ertesi gün firmaya gelenler şaşkınlık içindeydiler. Çünkü bütün gece firmada bulunan tüm yazıcılar durmadan çalışmış ve boş beyaz kağıtlara; “Sistem kırıcısı geri döndü. Sistem A ve B sistemi üzerindeki verileri silmeye az kaldı. Sistemi geri yüklerken eğleneceğine eminim. Roscoe, Mitnick, Roscoe, Mitnick” yazılmıştı. Fakat bu daha başlangıçtı. İntikam yemini etmişti bir kere gerisi elbette gelecekti.

1981 yılında Mitnick ve Roscoe, ABD’nin en büyük Telekom şirketlerinden birisi olan Pasific Bell şirketinin, veri tabanı programı olan COSMOS adlı merkezinin sistemine sızmaya karar verdiler. Ülke çapında yüzlerce COSMOS sistemi kuruluydu fakat ikili, Los Angeles’taki COSMOS’a sızmaya karar verdi. Fakat hesaba katamadıkları bir şey vardı: Susan. Roscoe’nun kendisinden ayrılmasını hazmedemeyen Susan, Mitnick ve Roscoe’nun telefon sistemine sızarak konuşmalarını dinlemiş ve yapacakları bu saldırıyı öğrenmişti. İntikam planlarını harekete geçirerek, onların planını bozmaya karar verdi ve onları polise bildirdi. Polis, Mitnick ve Roscoe’u kısa sürede yakaladı. 90 günlük bir inceleme ve 1 yıllık gözetim cezası aldılar. Ayrıca, Mitnick’in bilgisayar korsanı arkadaşlarıyla görüşmesi yasaklandı. Tüm bu yasaklara karşın Mitnick, en iyi bildiği iş olan bilgisayar korsanlığına devam ediyordu. VAX serisindeki bilgisayarlara ilgi duyan Mitnick, bu bilgisayarların yaygın olarak kullanıldığı üniversitelerin sistemlerine sızmaya başladı. Güney Kaliforniya Üniversitesi’nin sistemine sızdığı fark edilen Mitnick, 6 ay ıslahevinde kaldı.

Mitnick Gün Geçtikçe Tehlike Saçıyor.

Gün geçtikçe gelişen siber kabiliyetleriyle daha da tehlikeli hale gelen Mitnick, hayattaki tek amacı daha fazla sisteme sızmak olan ve bilgisayar korsanlığını saplantı haline getiren biri olmuştu. Yakın arkadaşı Lenny’nin tüm çabalarına ve uyarılarına rağmen “Bu son bilgisayar korsanlığımız olacak” diyerek işine devam eden Mitnick kontrolden iyice çıkmıştı. Mitnick’in tehlikeli çalışmalarına artık ortak olmak istemeyen Lenny, yakın arkadaşını polise bildirdi ve Mitnick ertesi gün tutuklandı. Mitnick’in tutuklanışı gazetelere manşet oldu. Haberlerde onun basit bir telefonla nükleer savaşa yol açabileceği, toplum için bir tehdit oluşturduğu işleniyordu. Mitnick maksimum güvenliğin sağlandığı bir hapishaneye kondu. Mahkemede bazı suçlamaları kabul etti, yaptıklarından dolayı özür diledi ve bu tür şeyleri bir daha tekrarlamayacağına söz verdi. Mahkemenin 1 yıl ceza, 6 ay tedavi öngördüğü Mitnick, 1990 yılında cezasının tümünü tamamlamadan hapishaneden şartlı olarak çıktı. Bir süre düzenli işlerde çalışan Kevin, tekrar bilgisayar dünyasına geri döndü. Siber saldırılarda bulunduğunu farkeden FBI onu tekrar arananlar listesine alarak aramaya başladı.

mitnick hacker wanted
Mitnick aranıyor

1995 yılında tutuklanan Mitnick, 5 yıl hapis cezası aldıktan sonra 21 Ocak 2001’de serbest bırakıldı. Serbest bırakıldıktan sonra gözetim altında tutulan Mitnick’in telefon kullanması ve ülke dışına çıkması yasaklandı. 2003 yılında bu kısıtlamaların da kaldırılmasıyla birlikte, Mitnick tamamen özgür kalmış oldu. Mitnick’in çok ağır cezalara çaptırılmamasının sebebi, sadece veri hırsızlığıyla yetinmesi ve bu verileri kullanarak kişileri maddi zarara uğratmamasıydı.

“Siyah Şapkalı Hacker”dan “Beyaz Şapkalı Hacker”lığa

Tüm zamanların en ünlü bilgisayar korsanlarından biri olan Mitnick, şu an kendi şirketi Mitnick Güvenik Danışmanlığı şirketinde bilgisayar güvenliği danışmanı olarak çalışıyor ve dünyanın birçok yerinde konferanslar vermeye devam ediyor. Kevin Mitnick, ne kadar siber dünyasıyla ilgilenmesem de her zaman ilgimi çeken biri olmuştur. Adamın içinde müthiş bir istek arzu var. Belk,i bu arzuyu doğru yerlerde kullandı mı? Tartışılır. Fakat bu istediği şeyleri gerçekleştirme arzusu ve hırsı beni etkiliyor açıkçası. Bunu Aldatma Sanatı ve Sızma Sanatı kitaplarını okudukça daha iyi hissedebilirsiniz. Korkmayın çok ağır terimli kitaplar değiller. Okudukça bu dünyanın büyülü olduğunu bile düşüneceksiniz. Sahi siber kelimesini çok kullandın nedir bu siber derseniz sizi Siber Güvenlik Nedir? İnternette Ne Kadar Güvendeyiz?” isimli yazıya doğru yolcu ediyorum. Bu dünya gerçekten çok farklı, çook..