Ne kadar üniversiteyi bitirsek de nefes almaya devam ettikçe öğrenme süreci bitmiyor. Sürekli yeni şeyler öğrenmeye ve onları takip etmeye devam ediyoruz. Yaş ilerledikçe ise hem öğrenme zor oluyor hem de öğrenmekten yorulabiliyoruz. Bilişim ve iletişim alanında yaptığı büyük katkıları ile bilinen matematikçi Richard Wesley Hamming, kendi hayatında yaşam boyu öğrenmeyi kolaylaştıracak 10 basit kural oluşturmuş. Biz de bu kuralları sizler için derledik. Size de uygulaması kalmış. 🙂

öğrenme zaman

1- Olgulara Değil, Temel Prensiplere Odaklanan Bir Düşünce Tarzı Oluşturun

Eğitim neyi, ne zaman ve neden yapmanız gerektiğini öğrenmektir; talim ise nasıl yapacağınızı öğrenmek. Bariz ki başarılı olmak için hem eğitimli hem de talimli olmalısınız. Hamming’in dediği gibi “Temellere odaklanın, en azından o sırada temel bilgi olduğunu düşündüğünüz şeylere ve yeni bilgi alanlarını öğrenme kabiliyetinizi geliştirin ki geride kalmayasınız.”

2- Öğrenme Tekniğinizi İyi Düzenleyerek Bilgi Tsunamisinde Boğulmadan İlerleyin

Isaac Newton zamanından bu yana toplam bilgi birikimi her 17 yılda iki katına çıktı. Teknik bilginin yarılanma süresinin ise 15 yıl olduğu tahmin ediliyor. Bugünkü toplam bilgi miktarı x ise, 15 yıl sonra toplam bilginin neredeyse 2x olmasını beklenirken zamanı geçen bilginin miktarı ise yaklaşık 0.5x olacak. Yani, geçerli olan toplam bilgi miktarı x’den yaklaşık 1.5x’e çıkmış olacak.

3- Günden Güne Sayısı Artan Bilimci ile Etkileşime Geçmeye ve Rekabet Etmeye Hazır Olun

Gün geçtikçe artan nüfus ve bilgiye ulaşım hızı etkisi ile tahminlere göre gelmiş geçmiş bütün bilimcilerin %90’ı bugün hayatta.

4- Geleceğe Odaklanın Ama Geçmişi Boş Vermeyin

Hamming: “Öğretmen öğrencisini, öğrencinin geleceğine hazırlamalı; öğretmenin geçmişine değil.” diyor. Ancak geçmişi de tamamen boşlamamalı çünkü bilmediğiniz önemli bilgileri edinebilirsiniz. Örneğin; Nature’da ‘Bunu daha önce nerede gördüm?’ başlıklı bir makale, 1908’de yapılmış bir deneyin 103 yıl unutulduktan sonra 2006-2007’de ‘yeni kimya’nın bir keşfi olarak kazara tekrar edilişini konu ediyor.

öğrenme saat

5- Kişisel Bir Bakış Açınız Olsun

Hamming, nasıl öğrenileceği ile ilgili kavramları vurgulamak için kendi hayatından anekdotlar kullanır. Bu kural ile zihinlerimizdeki anahtar kavramları anlamlı ve önemli bir bağlamda tutturarak, konuları unutmamamızı ve daha iyi hatırlamamızı sağlar.

6- Başka İnsanların Başarılarından Ders Alın

Hamming: “Yanlış yapmanın pek çok, doğru yapmanın ise pek az farklı yolu vardır. Bu yüzden başarıları incelemek daha verimli olur. Sıranız geldiğinde nasıl başarısız olunacağını değil; nasıl başarılı olunacağını öğrenmiş olursunuz. Başkalarının tecrübelerinden ders almak sizi aynı hataları yapmaktan korur.”

7- Deneme-Yanılma Yöntemi ile Kendinize En Uygun Öğrenme Tarzını Bulun

Hamming: “Büyük bir ressam olmak sözlerle öğretilemez; insan konuya dair değişik yaklaşımları deneyerek öğrenir. Resim öğretmenleri ileri seviyedeki öğrencilerine resim yaptırır ve ardından kendileri olsa nasıl yapacaklarına dair tavsiyeler verirler, başka ne denenebileceğini anlatırlar. Bu yönlendirmeler verilirken meseleler öğrencinin kafasında zaten belirmiştir — öğrenme bu şekilde gerçekleşir!”

öğrenme

8- Ne Kadar Tavsiye Alırsanız Alın, Ne Kadar Yetenekli Olursanız Olun, Zaman Ayırarak Öğrenme İşini Yapması Gereken Sizsiniz

Doğuştan gelen yetenek önemlidir elbette ancak yetenekli de olsanız; akıllıca kestirme yollar, uzun süreli gayretin yerini tutamaz.

9- Bir Sonraki Adımınızı Kararlı Atmanızı Sağlayacak Vizyonu Edinin

Hamming: “İyi biliriz ki, sarhoş bir gemici sağa veya sola sendeleyerek n bağımsız adım atarsa, ortalama olarak, başladığı yerden sadece √n adım ilerleyebilir. Ama bir yönde güzel bir kız varsa adımlarını bu yönde atmaya eğilimli olur ve n‘ye orantılı miktarda yol kat eder. Sizi belli bir yöne çeken bir vizyonunuz olmalı. Liderleri takipçilerden ayıran şey bir vizyona sahip olmalarıdır.”

10- Hayatınıza Değer Katın, Mükemmellik İçin Mücadele Edin

Hamming: “Vermek istediğim mesaj şudur: Bu dünyada yaşayacağınız tek hayat varsa, o hayatı suya sabuna dokunmadan geçirmek yerine insanlığa önemli katkılar yapmaya çalışmalısınız. Bir alanda mükemmelliğe ulaşmayı deneyerek geçirilen bir hayat kendi başına değerli bir hayat amacıdır. Mücadelesiz bir hayat, yaşamaya değer bir hayat sayılmaz.”

Kaynak

Ten Simple Rules for Lifelong Learning, According to Hamming