Günümüzde rekabetin artmasının bir sonucu olarak herkes kendimi nasıl geliştiririm sorusunun cevabını arıyor. Bu soru da bizi yeni diller öğrenmeye yönlendiriyor. Peki hangi dili öğreneceğimize nasıl karar vermeliyiz?

Akademik Kariyer

Eğer hedefiniz akademiyse İngilizce bilmek sizin için genel anlamda yeterli olacaktır. Peki hedefimiz akademi değilse nasıl bir yol izlemeliyiz?

erasmus

Erasmus İmkanı

Üniversiteye yeni başlamış biriyseniz öğreneceğiniz dili seçerken Erasmus imkanını göz önünde bulundurmanız avantajınıza olacaktır. Bazı üniversiteler Erasmus ile gitmek istediğiniz ülkenin ana dilini belli bir seviyede bilmenizi istiyor.

Özel Sektör

Özel sektörde ise rekabet çok fazla. Bazı Avrupa kuruluşlu şirketler işe alımlarda ana dillerinin bilinmesine önem veriyor. Hem Erasmus yapmak hem de Avrupa kuruluşlu bir firmada iş veya staj bulmak hedefinizse Avrupa ülkelerinin dillerini öğrenmeyi düşünebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da çalışmak istediğiniz sektör. Eğer çalışmak istediğiniz sektörde aktif ve başarılı olan firmaları yoksa o dili öğrenmek sizin için mantıklı bir yatırım olmayacaktır. Avrupa dillerinden birini öğrenmeye karar verdiyseniz Almanca, İspanyolca, Portekizce, Fransızca ve İtalyancayı düşünebilirsiniz.

özel sektör

Ticaret

Son zamanlarda artan ticari ilişkiler düşüldüğünde Asya dilleri de oldukça cazip. Alfabenin farklı olması bir zorluk olarak gözükse de size katacaklarının yanında göze alınabilir. Avrupa dillerine kıyasla bu dilleri bilen insan sayısı ülkemizde daha az. Bu da sektörde fark yaratmanızı sağlayabilir. Burada öne çıkan diller ise Çince, Rusça, Arapça, Japonca ve Korece.

yabancı dil

Kararını Ver ve Azimli Ol

Yeni bir dil öğrenmeye başlamak uzun bir yol. Öncelikle mesleğinizi, gelecek planlarınızı ve çalışmak istediğiniz sektörü göz önünde bulundurun. Sektörde öne çıkan firmalar daha çok hangi ülkelerle çalışıyor ve ana dillerini bilmenizi istiyorlar mı, bunu araştırın. Unutmayın ki öğreneceğiniz dilin ait olduğu kültüre ilgi duymanız öğrenme sürecini keyifli hale getirir ve kolaylaştırır. O dildeki sanat eserlerini (film, dizi, müzik vb.) ne kadar hayatınızın bir parçası haline getirirseniz dile o kadar hakim olursunuz. Dil çok emek isteyen ve kolay unutulan bir alan. Vereceğiniz onca emeğin boşa gitmesini hiçbirimiz istemiyoruz.

Hepinize iyi çalışmalar.