Daha önce çevre kirliliği ile ilgili yazdığım yazımda hava kirliliği ile alakalı konulara ve çevre kirliliğine ilginç bakış açıları getiren projelere değinmiştim. Bugün ise hava kirliliğine farklı bir bakış açısı getiren dört farklı projeden bahsedeceğim.

Hava Kirliliğinin Sebepleri Nelerdir?

Hava kirliliğinin ne olduğunu az çok hepimiz biliyoruz fakat eğer insanlar bir şeyi protesto etmeye gerek duyuyorlarsa bunun sebepleri vardır. Kısaca bu sebepleri üçe ayırabiliriz:

-Isınmada kalitesiz yakıt kullanımı

-Motorlu taşıtların çıkardığı gazlar ve dumanlar

-Sanayiden kaynaklanan(fabrika bacaları gibi) hava kirliliği

tepki

 

1) Ünlü Sanatçı Liu Bolin’in Sanatsal Çalışması

Öncelikle Liu Bolin’i tanımayanlar için kısaca tanıtmak gerekirse kendisi Çinli bir fotoğraf sanatçısı. Kendisinin ‘’Şehirde Saklanmak’’ adlı ünlü bir fotoğraf serisi bulunmakta ve bu sebeple ‘’görünmez adam’’ olarak da tanınmaktadır. Liu Bolin hava kirliliğini protesto etmek amacıyla doğa ile iç içe geçmiş insanları fotoğrafladı. Bolin, verdiği bir röportajda “Bu durum karşısındaki tavrımı yansıtmak için insanların pasif bir şekilde değil, bilfiil yok olmalarını tercih ettim.” diyor.

tepki

2) Kıllı Burun ile Hava Kirliliğine Tepki

Bilindiği üzere Çin hava kirliliğinde birinci sırada geliyor. Bu sebeple en çok tepki Çin halkından geliyor. Kıllı Burun bir film ve bu film ile hava kirliliğine tepki gösterilmek istenmiş. 2016 yılında yayınlanan bu film, artan hava kirliliğinin insan vücuduna etkisini burun kılları ile anlatıyor.

tepki

3) Yeni Evli Çiftten Maske ile Tepki

Chelyabinsk, çok sayıda fabrikaya ev sahipliği yapan, Rusya’da bulunan bir şehir. Hava kirliliği denildiğinde akıllara gelen sayılı şehirlerden biri. Daria ve Roman Kazak çifti evlilik fotoğraflarında şehirlerindeki hava kirliliğine tepki göstermek amacıyla gaz maskeleri ile poz verdiler. Çift, esprili fotoğraflarıyla kısa sürede ilgi topladı.

tepki

4)Poşetler ile Protesto Ettiler

Katmandu dünyanın en kirli şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor. Katmandu’da çevre ve hava kirliliği sebebiyle yürüyüş düzenlendi. Çevreciler, Dünya Günü’nde vücutlarına naylon poşet geçirdiler ve yüzlerine kan lekeleri çizdiler. Amaçları çevre kirliliğine dikkat çekmekti.

Dünya her geçen gün çeşitli sebeplerle kirleniyor. Bunun için önlem almaya, dikkat çekmeye çalışanların sayıları her geçen gün artsa bile yeterli olmuyor. Eminim bu tepki çekme çalışmaları daha fazladır. Umarım gelecekte tepki verilebilecek bir kirlilik çevremizde bulunmaz.

Kaynakça:

1   2   3   4