Doğduk, büyüdük, okuduk ve mezun olduk. Peki şimdi ne yapacağız? Bitirme stajını bulmak bile zorken, mezun olur olmaz iş bulma sürecini ne yapacağız, mezun olduğumuz mesleği yapabilecek miyiz? Belki üniversite sınavına girdiğinde aklında henüz gelecekte yapacağın meslek bile yoktu. Çevrenden ya da okulundan doğru bir yardım alamamış olabilirsin. Hiçbir şey için geç değil. Evet doğru duydun ve her şey daha yeni başlıyor.

Hayallerindeki Hayatı Yaşamaya Hazır Mısın?

Şimdi bu nasıl olacak diyeceksin. Diyelim ki mezun olduğun bölüm sağlık sektörü ya da işletme ya da herhangi bir mühendislik alanından bir bölüm. Hiç fark etmez. Senin bir hayalin var mı? Bana ondan bahset. “Hayal edince oluyor sanki.” demeyin. Her şey gerçekten istemekle oluyor ve eğer hayal edebiliyorsan olmaması için hiçbir sebep yok. İnanırsan başarırsın. Vazgeçme yeter. Hayallerinin peşinden koş, koş, koş. Ne yapmak istiyorsan onun için çabalamalısın. Çalışmadan maalesef hiçbir başarı önümüze hazır gelmiyor. Nerede, nasıl mutlu olacaksan o işi yapmaya başla. Önce kendinden başlamalısın. Günümüzde üniversitelerin hemen hemen hepsi dışarıya açık etkinlikler düzenlemekte. Onlara katıl, yeni insanlar tanı, sosyal çevre edin, en az bir dil öğrenmeye çalış, gelecekte ne yapmak istiyorsun fikirlerini paylaş, bakış açının değiştiğini göreceksin. Hepsinden önemlisi her gün “Ben mucizeyim.” de kendine.

başarı

Sende Düşündüğünden Çok Daha Fazlası Var!

Sen kendine inanırsan her şeyin nasıl değiştiğine şahit olacaksın. Şimdi, hayallerindeki o iş hakkında eğitimler almaya başla, sertifika programlarına katıl, sosyal medyadan üniversite kulüplerini takip et, girişimcilerle ilgilen ve bunların olduğu platformlardaki etkinliklerde yer al. Sürekli her tanıdığın kişiden ilham almaya başladığını, diğer insanların hayallerine nasıl ulaştıklarını, başarı hikayelerini dinleyerek sende farklı bir yoldan yürümeye başladığını göreceksin.

Değişmeyen tek şey değişimdir, unutma her gün yeni bir şeyler, yeni bilgiler öğrenmeye çalıştıkça bir gün aslında kendi başarının gururunu duyacaksın. “Ben yaptım, başardım.” demenin keyfi başka olacak.  Ailen, arkadaş çevren, yakınların kısacası hayatındaki herkes senin bu başarını, hedeflerinin peşinden gittiğini görecek ve sen kendine ne kadar inanırsan onların da sana o kadar inandığını göreceksin. Tebrikler, bunu sen başardın.

Hayallere inanmak bile mutluluk verici, hayalleriniz gerçek olsun.