Hepimiz geceleri başımızı yastığa koyduğumuzda hayatımıza dair hayaller kurarız. Hayal panoları hazırlar evrene enerji yollamaya çalışırız. Tüm bunları yaparız ama hayallerimiz için bir adım dahi atmaya korkarız.

Hayali Rally pilotu olmak olan ve o hayalini gerçekleştirmek için yola çıkan Efe Kethüda, hayalini gerçekleştirme sürecinden Fortune Dergisi’nin 2015’te 40 Yaş Altı 40 Lider Yönetici listesinde gelecek vaat eden 20 kişi arasında 1 seçildi. 2016 yılında da Red Herring’in düzenlediği Avrupa’nın En İyi 100 Şirketi listesinde KTH Event Agency ile kazandı. Hayalleri peşinden gidenlere başarılı olmak için verdiği tavsiyeleri sizler için derledik.

ajanda, eEe Kethüda

1 – Hayat Anlardan ve Fırsatlardan İbarettir

Hepimiz geçmişe veya geleceğe odaklı yaşarız. Hayat geçmiş ve gelecek ile değil, anlardan ve fırsatlardan ibarettir. Önünüze çıkan tüm fırsatları değerlendirin. Hayatınızdaki o anı yaşayın, o anı paylaşın. Fırsatların, fırsat olduğunu denemeden bilemezsiniz. O kapıyı çalmadan, o kapı içeri girmeden onun fırsat olduğunu hiçbir zaman bilemeyeceksiniz. Lütfen o kapıyı çalın ve içeri girin.

2 – Pes Etmeyin!

Hayatımızda yükselişler olduğu gibi düşüşler de olabilir. Dibe vurduğunuz anlarda pes etmeyip, dipten nasıl tekrar eski konumumuza çıkabiliriz düşüncesi ile çözümler üretin. Her son yeni bir başlangıca gebedir. Dünya’da en başarılı olarak nitelendirilmiş tüm insanlar hayatlarının bir döneminde dibi görmüş ve pes etmemiş insanlardır.

Karanlik, Efe Kethüda

3 – Kimin Size Hangi Kapıyı Açacağını Bilemezsiniz

Yeni insanlarla tanışıp, networkünüzü genişletmeye bakın. Tanıştığınız kişinin size açacağı kapı hayallerinize yürüyerek değilde koşarak gitmeyi sağlayabilir. Size kimin ilham olacağını, hangi kapının arkasında nasıl fırsatlar olduğunu kapıları çalmadan bilemezsin. Karşınıza çıkan kapıları çalmaktan çekinmeyin. Çalın, açın ve içeri girin.

4 – Hayal Kurmaktan Asla Vazgeçmeyin!

Hayal kurmaktan ve onları gerçekleştirmekten asla korkmayın. Ülkemizdeki en büyük problem, çocuğundan, gencinden yaşlısına kadar hayal kurmayı bırakmış olması. Bugün vatan aşkıyla yananların kurduğu hayaller ile vatan topraklarımızda yaşıyoruz. Hayal kurun ve hayallerinizi gerçekleştirecek cesareti asla kaybetmeyin. Hayalinizin %100’üne sahip olamasanız bile onun bir bölümüne sahip olabilirsiniz.

5 – Başarısız Olmaktan Korkmayın!

Başarısız olmaktan, dibe vurmaktan asla korkmayın. Türkiye’de böyle bir fobi var. Kimsenin size ne der diye düşünmeyin. Düştüğünüz yerden kalkın ve tekrar deneyin. Tekrar düşerseniz asla kalkmaktan vazgeçmeyin. Denemeden kaybedeceğiniz şeyi bilemezsiniz. Keşke dememek için deneyin. Bir şekilde hayatınızın hikayesini yazmaya başlayın. Bulunduğunuz koltuktan kalkın, kendi sahnenize gidin.

6 – Sınırlarınızı Zorlayın

Sınırlarınızı zorlayın. Hayallerinize giderken comfort zone’nunuzdan çıkın ve kendinizi zorlamaktan asla çekinmeyin. Uykusuz kalmanız gerekiyorsa, uykusuz kalın. Başarının tadına ulaştığınızda tüm zorluklar size sadece birer anı ve deneyim olarak kalacak.

Tavsiyeleri okuduğunuza göre harekete geçmenin tam zamanı. Bana ilham veren Efe Kethüda’nın hayallerine giden yolculuğu anlatan TEDx videosunu sizlere ilham olması için buraya bırakıyorum. Hayal kurmaktan vazgeçmediğiniz, hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz güzel günler dileğiyle…