Bizler fark etmesek bile hayatımızın çoğu kısmında karşılaştığımız ve içinden çıkamadığımız durumlar olabiliyor. Hatta bu durumlar “fazla mal göz çıkarmaz” lafını ortaya çıkaran insanın gözünü çıkarmak isteği bile getirebiliyor(!).
Laf aramızda, hiç biten kırmızı kaleminizi atmadığınızı unutup kırmızı kaleme ihtiyaç duyduğunuzda ihtiyacınızı gideremediğiniz, misafir gelmesine yakın evi toplamaya çalışırken elinize gelen alakasız eşyaların işinizi zorlaştırdığı oluyor mu? Biliyorum oluyor.

Minimalizm Nedir?

Bilimsel bir yaklaşımda bulunacak olursak minimalizm, 1960’lara dayanan bir geçmişe sahip olup nesnellik ve sadelik içeren bir sanat akımıdır. Günümüzde sanat akımından çok yaşam tarzı olarak kullanılmaktadır.

Minimalist Yaşam Nedir?

Minimalist yaşam sade, detaycı, basit yaşamayı gerektiren, azı ve özü seven insanların hayatına uygulamak isteyebileceği bir felsefedir. Bu yaşam felsefesinin en önemli özelliklerinden biri ayrıntılara detaycı yaklaşmaktır.

Hayatımızı Nasıl Sadeleştirebiliriz?

Hayatımızı sadeleştirmeye karar verdiğimiz gün bunu başarabilmemiz elbette mümkün değil. Gruplara ayırarak, zamana yayarak başlamamız gerekir. Kısacası adım adım ilerlemeliyiz:

1.Adım: Hayatta ne gerekli ne gereksiz bir süre bunun üzerine düşünebilirsiniz. Bir konu hakkındaki bilgilerinizi düşünün, gereksiz bilgileri beyninizden uzaklaştırarak bu işe başlayabilirsiniz.
2.Adım: Etrafınızdaki her şeye “bu beni mutlu ediyor mu” veya “buna ihtiyacım var mı” gözüyle bakmayı deneyin.
3.Adım: Gruplandırmaya başlayın. Kırtasiye eşyaları, kıyafetler, ayakkabılar, kitaplar, aksesuarlar…
4.Adım: Bir program hazırlayın. Pazartesi günü kıyafetler, salı günü kırtasiye eşyaları gibi gibi. İsterseniz daha geniş bir zamanda da yapabilirsiniz, bu tamamen kişinin ne kadar sadeleşmek istediğine bağlı.
5.Adım: Son adıma geldiğinizde artık ayıkladığınız ve hayatınızda gereksiz olarak nitelendirdiğiniz eşyalarınızı elinizden nasıl çıkarabileceğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz. İnternette satılığa çıkarabilirsiniz veya yardımda bulunabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış bir durum.

Minimalizm başta da belirttiğim gibi sadece eşyalar üzerinde bir sadeleşme gerektirmiyor. Bazen müzikte de sadelik arayabiliriz. Bir şarkının içerisinde kullanılan enstrümanların az olması isteği de sade yaşamın bir parçasıdır veya ambalajlarda yalınlık ve sadelik aramak minimalizm felsefesinin bir gereği sayılabilir.

minimalizm

Minimalizmin Faydaları Nelerdir?

Öncelikle eşyalarınızı yenilerini almak için ayırmadınız. İhtiyacınız olmadığı ve kalabalıktan kurtulmak için ayırdınız. Artık her şeye bu bana lazım mı diye bakıyorsunuz. Bunlar tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca tüketimi azaltarak dünyaya da yararınız dokunacak diyebiliriz.
Ayrıntılı düşünmeye başladığınızı hesaba katarsak artık kenara ayırdığınız eşyalara farklı gözlerle bakacaksınız, alakasız eşyalarınızı daha kullanışlı hale getirebileceksiniz. Bu da geri dönüşüme katkı sağlayacağı gibi tekrardan tüketimi azaltmanızı sağlayacaktır.