Birçok insan, hayatın amacının en başarılı okullardan mezun olmak, yüksek maaşlı işte çalışmak, güzel bir evlilik ve çocuk yapmaktan ibaret olduğunu düşünür. Peki, gerçekten hayatın tek amacı bunlar mıdır? Yoksa hayat, hayallerimizi gerçekleştirmek için bir fırsat mıdır? Bugüne kadar neye uğraş verdin ve bunu kimin için yaptın? Eğer kendini boş yaşamış gibi hissediyorsan önce hayatının amacını belirlemelisin. Bir amaca sahip olmak, kişinin kaderine hakim olmasıdır. Fakat bu amaçlar şu elbiseyi almak istiyorum, şu arabayı alacağım gibi basit şeyler olmamalı. Amacınıza ondan sapmadan ve bu tip küçük ve ucuz hedeflerin etki alanına girmeden ona odaklanın. Amaç, insana dürüstlük bilincini verir. Sana gerçekten derinlerde huzur verecek ve mutlu hissettirecek şeyi bulmalısın.

Öncelikle kendinize hayatınızın amacının ne olduğunu sorun. Bu soru, insanlığın ilk var oluş yıllarından beri ortaya çıkmıştır. Hayatta olmamızın bir amacı var mı? Ne için yaşıyoruz? Bazı insanlar bunu kendince açıklamış, bazılarıysa hayatın önüne getirdikleriyle hayatına devam etmiştir.

Hayatın Amacı ve Ölüm

Ölüm, hayatın geri kalanını önemsizleştiren bir unsur. Ölümü aklımıza getirince günlük olaylar, o an yaşadığın şeyler tamamen silikleşir. Sadece ölüm değil, yaşlanınca bile geçmişte kafana taktığın şeyler çok önemsizmiş gibi gelir. Hayata neden geldiğini sorguluyorsun ve gereksizmiş gibi duruyor ama yine de etrafında gelişen olaylar seni etkiliyor. O halde sen yaşıyorsun. Yaşamını değerlendir. Hayatın sendeki değerini sorgula.

Hayatın Amacı Nedir? 1

”İnsanoğlunun varoluşunun gizemi, yalnızca nefes almasında değil, uğruna yaşamanı sürdüreceği bir şey bulmasında yatar.”

Fyodor Dostoyevski

Her insan sadece kendine ait olan bir şeyleri yapmak için dünyaya gelmiştir. Hayattaki amacımız, kendimizi tanımak ve ne için dünyaya geldiğimizi bulmak olmalıdır. Özellikle, en zor şartlar altında amacınızı hatırlamanız evrene başarı mesajları gönderir. Elinden geleni yap. Çok başarılı insanların yaptıklarına bakıp kendini küçük görmen sana bir şey katmaz. Senin hedefin onun yaptıkları olmayabilir. Sen seçtiğin bir alanda uzmanlaşmak istersin, bir başkası pek çok alanda bunu çoktan başarmıştır. Senin amacın zaten farklıydı. Bırak başkaları ne yaparsa yapsın. Sen kendine yoğunlaş. Amacımız, yaşamımızı, geleceğimizi, kişisel ve finansal kaderimizi oluşturur. Yaşadığımız ve çalıştığımız fiziksel alan bile amacımız tarafından belirlenmiştir. Amacınız yükseldikçe, yaşamınız da zenginleşir.

Sonuç olarak, hayatın amacı herkese göre değişkenlik gösterir. Fakat ortak olan şudur ki, bu amaçlar bizi gerçekten mutlu eder. Kendini ve ilgi alanlarını keşfe çıkma vakti. Hayattaki amacın, hayatının amacını bulmaktır.

Kaynak:

1- http://profstefanodanna.com/tr/2011/05/02/hayatinizin-amaci-nedir/

2- https://www.youtube.com/watch?v=8Hg73Y55U2A