Şans diye bir şey yoktur!
Yalnızca sıkı çalışma ve çabalama vardır.
Sadece şans sizi hiçbir zaman bir yerlere getirmez.

Toplumumuz, bir karakter yaratarak ya da bir strateji geliştirerek ve onu sosyal medya ile ya da başka yollar ile gösterime sunarak bir anda zengin ve ünlü olabileceğimizi ileri sürerek gerçekleşmesi olanaksız olan bir düş yarattı. Ne yazık ki sıkı çalışmanın değerini kaybettik. Direk başarıya ulaşmak diye bir algı oluşturduk kafamızda:En kolay yoldan en çabasız şekilde başarıya ulaşmak.işi şansa bırakıp çabayı, azmi umursamadan zaferi bekleyenler topluluğuna dönüştük.

“Bizim ödülümüz çaba harcamamızdadır, sonuçlarda değil. Tam bir çaba, tam bir zaferdir.” Mahatma Gandhi.

multitasking

 

Çoğu kişi anlık şan ve şeref ister. Bu korkutucu anlık şan ve şeref onlara bir anda maddi şeyler kazandırır. Her şeyin hızlıca ve kısa bir zaman diliminde gerçekleşmesini başarıyı çabucak tatmayı isteriz. Ancak kesin olan şu ki, büyük başarılar uzun sürelerde elde edilir. Çünkü emek zaman ister. Belki de şöyle diyeceksiniz: “Etrafımda birçok insan kısa sürede başarıya ulaştı, demek ki mümkün.”. Fakat şu kısmı hiçbir zaman düşünmüyoruz; başkasına başarıyı getiren bu kısa sürece o kişinin gelmesini sağlayan asıl uzun süreç, önemli olan bu.

Her geçen gün emek harcayarak geçinmemizi sağlamanın aptallık olduğunu düşünüyoruz ve piyangonun bize çıkmasının hayalini kuruyoruz. Tolstoy’un “Ekmek pahalı, emek ucuzdu.” dediği devir bu devir olsa gerek. Emeğin ve çabanın değerinin paha biçilemez olduğunu fark etmemiz lazım.

Kendinizi kandırmayın. Sıkı çalışmak, emek vermek yüceliktir. Her gün yüzümüzde bir gülümsemeyle bir şeyleri daha iyi hale getirmeye çalışmak; hayallerimize ulaşmak için her geçen gün, her geçen saat, her geçen dakika mücadeleye devam etmek; yaptığımız hataların bilincinde olup, o gün iki kat fazla çalışsak bile başka çareler bulmak; işte bu yücelik ve çabalamadır.

Her şeyin bir bedeli vardır, bu nedenle çocuklarımıza bir şeyleri kolayca elde edebileceklerini öğretmemeliyiz. Ayrıca, her şeyin sıkı çalışma ile başarıldığını öğrenmek küçükken alabileceğimiz en önemli derslerden biridir.

Sıkı çalışmak, uzun süre boyunca sulamamız ve ilgilenmemiz gereken bir tohum ekmek gibidir. Böylece doğru zamanda tohum bize meyvesini verecektir. Sıkı çalışmanın yanında motivasyonun ve azim sizi başarıya götüren yola sokacaktır. Tembellik ve aldırışsızlıksa hiçbir zaman şansla birleşip size mükemmel başarıların kapısını açmayacaktır.

Hiçbir şey yapmadan her şeyin olabileceği düşüncesinin kesinlikle terkedilmesi lazım.

“Kalite asla bir tesadüf değildir; her zaman akıllıca çabalamanın sonucudur.” John ruskin.

karınca

Kendimi Nasıl Motive Etmeliyim?

  1. HİKAYENİZİ YAZIN

Temiz bir kağıda bir iki paragraf olacak şekilde arzu ettiğiniz geleceğin hikayesini yazın. Gelecekte yapmakta olduğunuz şeyi, yaşadığınız yeri ve sahip olduklarınızı yazın. Bu sizi, hem şimdi hem de gelecekte motive edecektir.

  1. GELECEĞİ GÖZÜNÜZDE CANLANDIRIN

Gözlerinizi kapatın ve kendinizi gelecekte ne yapıyor olarak görmek istiyorsanız, onu yaparken canlandırın. Böylece, hayallerinizi somutlaştırabilirsiniz.

  1. GEÇMİŞİ GÖZÜNÜZDE CANLANDIRIN

Geçmişi gözünüzde canlandırdığınızda, daha önce nerede olduğunuzu ve ne kadar yol kat ettiğinizi görürsünüz. Planlı hedeflerinize ne kadar ulaştığınızı ve nerelerde hata yaptığınızı anlarsınız..Zaman zaman geçmişe bakmak, en az şoförün dikiz aynasına bakması kadar mühimdir. Bu sizin doğru yolda ilerlemenizi sağlayacaktır

  1. BÜYÜK DÜŞÜNÜN

Geleceğiniz ile ilgili büyük düşünmekten korkmayın. Bu, kısa süreli başarısızlıklarınıza katlanmanızı kolaylaştıracaktır. Engeller, sizi durduramayacaktır. Çünkü, sizin gözleriniz büyük hedefe kilitlenmiş olacaktır.

5.BAŞARI HİKAYELERİNİ OKUYUN

Etrafınızdaki insanların başarı hikayelerini okuyun. Günlük gazetelerde bile size ilham verebilecek, motive edecek ve harekete geçirecek düzinelerce küçük başarı hikayeleri var. Kütüphaneler, sıradan insanların sıra dışı hikayelerini anlatan biyografi ve otobiyografileri ile dolu. Hepsi, sizi başarıya ulaştırmak için raflarda heyecanla bekliyor.

En önemli nokta ise şu: Hedefler olmadan, hayatınızda kalıcı değişiklikler yapmanız oldukça zordur. Başarıya giden yolda mutlaka bir hedefiniz olmalı ki hangi yolda ilerlediğinizden emin olun ve ne için çaba sarf ettiğinizi bilin ve hedefiniz kesinlikle mükemmeli elde etmek olsun. Bazen bir şey için her şeyinizi ortaya koymalısınız ki o bir şey mükemmel olsun.

“İyi ve mükemmel arasındaki fark, sadece biraz daha fazla gayrettir.” Clarence Munn

“Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse Micheangelo’nun resim yaptığı, Beethoven’ın beste yaptığı veya Shakespeare’in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürün ki, gökteki ve yerdeki herkes durup, burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş desin.” Martin Luther King

“Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.” M.Kemal Atatürk

 

 

 

KAYNAKLAR:

https://www.e-motivasyon.net

wikipedia

https://www.aklinizikesfedin.com

Motivasyon ve başarı için için tam 50 taktik!