Türkiye, coğrafi konumu itibari ile her bölgesinde ayrı iklim ve bitki örtüsüne sahiptir. Her bölgede farklı olan bu iklim ve bitki örtüsü sayesinde ülkemizde çeşit çeşit bitkiler, meyveler ve sebzeler yetiştirmek mümkün oluyor. Ülkemiz çeşitlilik açısından her ne kadar zengin olsa da çok özel iklimlerde yetişen bazı meyveler maalesef ülkemizde yetişmiyor. Dünya üzerindeki çoğu ülkede yetişmeyen ilginç meyvelerden bahsediyorum. Şimdi gelin birlikte bu ilginç ve hayranlık uyandıran meyvelere bir göz atalım!

1. Noni

meyve

Güneydoğu Asya ve Avustralya’da yetişen noni, görüntü olarak duta benzemektedir. Meyveleri olgunlaşmamış dut meyvesine benzediğinden “Hint dutu” olarak da adlandırılmaktadır. Tropikal meyvelerden biri olan noni, Pasifik Okyanusu’nda volkanik mineraller açısından zengin ada topraklarında doğal şekilde yetişir. Peynire benzeyen mayhoş bir kokusu vardır. Yetiştiği yöre Hawaii ve diğer Polinezya adaları halkı tarafından koruyucu ve iyileştirici olarak bilinir ve geleneksel tedavi aracı olarak kullanılır.

2. Yılan Meyvesi (Salak)

hayranlık

‘’Salak’’ adıyla da bilinen yılan meyvesi, 6 metreye kadar yaprakları olan çok kısa saplı bir palmiye üzerinde, salkım şeklinde yetişir. Meyveler kırmızımsı kahverengi pullu deriden dolayı yılan meyvesi olarak da bilinir. Elmayı andıran tatlı ve hafif asidik bir lezzeti vardır. Taze olarak ya da pişirilip tatlıların içine katılarak tüketilebilir. Malezya ormanlarında yetişen yılan meyvesi, aynı ormanda yaşayan maymunların favori besinidir. Yılan meyvesinin en ilgi çekici özelliği ise %13,5 alkol oranına sahip olmasıdır. Bu oran üzüm şarabında %13′tür. Bu durumda meyveyi yiyen maymunların durumlarını tahmin etmek çok da zor değil.

3. Goya (Bitter Melon) 

Bu meyve başta tropik bölgeler olmak üzere Amazon havzasında, Doğu Afrika’da, Asya, Karayip Adalarında bölgelerinde doğal olarak yetişir. Güney Amerika ve Uzak Doğu’da ise gıda ve ilaç amaçlı olarak yetiştirilir.  Bitter Melon, salatalığa benzerliği ile dikkat çekmektedir. Üzüm gibi asma benzeri bir bitkinin üzerinde yetişir. Genellikle olgunlaşmadan hemen önce toplanır ve taze ya da pişirilerek tüketilir.

4. Akebi

Akebinin kelime anlamı mavinin nadir görülen bir tonudur. Kelime anlamından da anlaşılacağı üzere rengiyle dikkat çeker ve çikolata asması olarak bilinen bitkinin meyvesidir. Ekşi bir tada sahiptir. İçindeki etli kısım ve tohumlarının birbirinden ayrılması zor olduğu için genellikle birlikte tüketilir. Akebi; Japonya, Çin ve Kore’de yetişmektedir. Yiyecek, ilaç ve malzeme kaynağı olarak yerel kullanım için vahşi doğadan hasat edilir.

5. Rambutan 

Hayranlık Uyandıran 10 Meyve 3

Rambutan ağacı yılda birincisi sonbaharın sonu ve kışın başlarında ve ikincisi baharın sonu ve yazın başları gibi kısa dönemlerde iki defa meyve vermektedir. Güneydoğu Asya kökenli bir meyve olan rambutan, kırmızı ile sarı rengi arasında değişen bir kabuğa sahiptir. Bu kabuğun etrafında yumuşak dikenleri bulunur. Genelde küçük bir elma boyutunda olan rambutan meyvesi, kabukları soyulduktan sonra tüketilir. Rambutan meyvesinin etli olan kısmı ısırmak için biraz sert olduğundan çiğ olarak yenecekse emilerek tüketilir.

6. Buda’nın Eli Meyvesi (Parmaklı Ağaç Kavunu)

Hayranlık Uyandıran 10 Meyve 4

Nadir bir tür olan ve doku olarak limona benzeyen bir meyvedir. Yetiştiği bitki, yediveren bir türdür ve yaz boyu çiçek açarak meyve vermeye devam eder. Buda’nın eli meyvesinin çiçekleri oldukça iri ve hoş kokuludur. Buda’nın eli meyvesi, iri yapraklarıyla oldukça dekoratif bir görünüme sahiptir. Bu meyve rendelenmiş olarak salatalarda kullanılabilirken ekşi tadı nedeniyle yemeklerin yanında limon olarak da kullanılabilir.

7. Pitaya (Ejder Meyvesi)

Hayranlık Uyandıran 10 Meyve 5

Dikkat çekici pembe bir renge sahip olan Pitaya ‘’ejder meyvesi’’ olarak da bilinir. Tüketimi için pitaya kesilir ve etli yüzey açığa çıkarılır. Meyve dokusu siyah ve çıtır tohumlarının varlığı nedeniyle kiviye benzetilir. Etli kısım çiğ olarak yenebilir ve hafif bir tatlılık verir. Yüksek antioksidan içeren pitaya, aynı zamanda lif açısından da zengindir.

8. Durian 

Hayranlık Uyandıran 10 Meyve 6

Kirli çorabı andıran kokusuyla dünyanın en çok kokan meyvesi olarak bilinen durian, üç kilograma kadar büyüyebilmektedir. Meyvenin dış kabuğundaki boynuzu andıran küçük çıkıntılar ilk bakışta dikkat çeker. Kabuğun içinde 6 bölmeli, sulu, etli bir yapı vardır. Çiğ olarak tüketilecekse soğutulduktan sonra yenmesi önerilir. Şimdilerde dondurmaya lezzet vermek için de kullanılmaktadır ancak farklı kullanım alanları da var. Örneğin kabuk kısmı, ipeğin beyazlatılmasında kullanılmaktadır.

9. Yıldız Meyvesi (Karambola)

Hayranlık Uyandıran 10 Meyve 7

Yıldız meyvesi ya da karambola; Endonezya, Filipinler ve Malezya civarında yetişen bir meyvedir. Bu meyvede ayırt edici olarak çıkıntılar mevcuttur; yatay olarak kesildiği zaman yıldız şekli oluşur. Elma ve limon karışımı bir tada sahiptir.

10. Mangostan

Hayranlık Uyandıran 10 Meyve 8

Mangostan anavatanı Malaya Yarımadası ve Sunda Adaları olan tropikal bir meyvedir. Meyvelerin kraliçesi olarak da adlandırılır. Mor renkte çok kalın bir kabuğun içindeki yenen kısmı beyaz ve yumuşaktır. Güney Asya ülkelerinde, özellikle de Endonezya’da çokça tüketilir. 

Editör: Berfincan DOĞAN