Haziran ayı; “İlk aşkların yaşandığı ay, mevsimlerden ilkbaharın sonlandığı aydır.” Bu ay vizyona giren filmlerden Beast ile ilk aşkımızı keşfediyor, The Workshop ile deniz sezonunu açıyor, son olarak da Ahlat Ağacı ile kış mevsimini özlüyoruz. Aynı zamanda listedeki filmler dışında bu ay vizyona tekrar giren 5 yerli film bulunuyor. The Workshop ve Beast bağımsız filmlerin dağıtıcısı BAŞKA SİNEMA  adı altında olan belli salonlarda vizyon gösterimini gerçekleştirecektir. Filmleri not etmeyi unutmayın, iyi seyirler dileriz!

5. The Workshop

L'atelier The Workshop

Marsilya yakınlarındaki küçük bir kasabada 7 yazar adayı bir atölye çalışması için bir araya gelirler. Bu atölyenin rehberliğini ise ünlü yazar Olivia Dejazet yürütmektedir. Bu atölyede yazar adaylarından kasabanın endüstriyel geçmişiyle bağlantılı olarak bir suç romanı yazmaları istenir. Antoine, yarattığı karakterlerin rahatsız ediciliği ve tavırlarındaki asabilik ile diğer yazar adaylarından farklı olarak dikkati hemen üzerine çekerek atölyenin gidişatını değiştirecektir. 2008 yılında The Class isimli filmi ile Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü alan Fransız yönetmen Laurent Cantet’ın bu filmi izlenmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Tür: Dram

Vizyon tarihi: 15 Haziran 2018

4. Jurassic World: Fallen Kingdom

Juracssic World: Fallen Kingdom

2015’te izleyicilerle buluşarak 1.6 milyar dolardan fazla gişe hasılatı getiren Jurassic World’de dinazorlar tarafından yıkılan tema parkının üzerinden 4 yıl geçmiştir. Devam filmi olan Fallen Kingdom ise, adada ki yanardağın tekrar uyanması ile tehlike altına giren dinazorların Owen ve Claire yardımıyla kurtarma çalışmasını konu ediniyor. Yönetmen koltuğunda bu filmde Juan Antonio Bayona’nın oturduğu, başrollerini devam ettiren Chris Pratt ve Bryce Dallas Howard’lı Jurassic World: Fallen Kingdom, serinin başarılı bir devam filmi olacağa benziyor.

Tür: Macera, Bilim Kurgu

Vizyon tarihi: 8 Haziran 2018

3. Beast

Beast Canavar

Ailesi ile birlikte küçük bir adada yaşayan 27 yaşındaki Moll, sıkıcı hayatından yeni tanıştığı Pascal sayesinde kurtulur. Baskıcı ailesinden sonra Pascal’ın özgür ruhlu karakteri Moll’ün hayatında bambaşka bir yer edinir. Cesaretini toplayarak evden ayrılan Moll Pascal’ın evine taşınarak onunla birlikte yaşamaya başlar. Ancak yeni hayatı Pascal’a yönetilen bir dizi cinayet suçlaması ile karşı karşıya kalır. Yönetmenliğini Michael Pearce’ın üstlendiği, başrollerini Jessie Buckley ve Johnny Flynn ikilisinin paylaştığı Beast, gerilimi romantizm ile harmanlayan es geçilmemesi gereken haziran filmleri arasında yerini koruyor.

Tür: Gerilim

Vizyon tarihi: 22 Haziran 2018

2. Ocean’s 8

Ocean's 8

Bu yılın en merak edilen ilk 10 filmi arasında vizyon tarihini bekleyen Ocean’s 8, Ocean’s serisinin tamamı erkeklerden oluşan George Clooney’nin canlandırdığı Danny Ocean önderliğinde başarılması imkansız soygunların bu sefer Debbie Ocean önderliğinde sadece kadın karakterlerden oluşan bir ekiple New York’ta düzenlenen galada ki soygun girişimini konu alıyor. Başrollerde Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway, Sarah Paulson, Rihanna ve Helena Bonham Carter’ın yer aldığı Ocean’s 8’in yönetmenliğini ise Hunger Games’in senarist ve yönetmeni Gary Ross üstleniyor. 2018’in merakla beklenen bu filmini sakın kaçırmayın derim!

Tür: Komedi, Polisiye 

Vizyon tarihi: 15 Haziran 2018

1. Ahlat Ağacı

the wild pear tree ahlat ağacı

Çektiği filmler ile ülkemizde ve dünyada sinemaseverlerin beğenisini toplayan, 71. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne aday gösterilen Nuri Bilge Ceylan’nın 9. filmi Ahlat Ağacı; yazdığı kitabı bastırabilecek parayı bulabilmek için Anadolu’da doğduğu köye geri dönen Sinan’ın ailesiyle ilgili sorunlarla ve geçmişiyle yüzleşmesini konu ediniyor. Filmin oyuncu kadrosunda başrol oyuncusu Sinan karakterini canlandıran Aydın Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar ve Hazer Ergüçlü yer alıyor. 188 dakikalık süresi ile yoğun diyalogları ve kartpostal misali muazzam görüntüler bulunduran Ahlat Ağacı, bu yılın mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında yerini koruyor.

Tür: Dram

Vizyon tarihi: 1 Haziran 2018