Boşnakların bir sözü vardır; “Yol ile yolcu arasındaki tek engel kapının eşiğidir.” diye. Siz de içinizde bu eşiği ne zaman aşacağım sorusunu ve eşiği aşmanın umudunu taşıyorsanız bu yazı tam size göre.

 “Dünyayı dolaşın. Görebileceğiniz bütün rüyaların en muhteşemi!” – Ray Bradbury

Gezmek, görmek bir rüyanın içerisinde yer almaktır. Ulvi bir rüya görmüşcesine kendini buldurur insana. Hiç düşünemeyeceği şeyleri düşündürtür yeni yerler yeni insanlar eşsiz kokular. McCarthey’in de dediği gibi “Ne kadar uzağa giderse bir insan o kadar yakınlaşıyor kendine.”

Her ülkenin ve hatta her şehrin kendine ait bir kokusu vardır, derin bir nefes aldığınızda gözleriniz kapandığında oluşan karanlıkta dahi bir şeyler gösteren.

Asıl konuya gelecek olursak devir gezme devri değil gibi geliyor doların durumu ortada, avrupa pahalı! Japonya’dan bahsetmiyorum bile. Hongkong ateş pahası. Singapur’a para dayanmaz. ABD zaten hayal.

Ama gezmek, görmek ufku genişletmek de lazım bir yandan. İşte bu yüzden sizler için hem büyüleyici hemde ucuz olan ülkeler için bir araştırma yaptım.

Bu en ucuz ülkeler listesinde, günde ortalama 30-35 dolara çok rahat bir şekilde gününüzü geçirebilirsiniz.

 

1-NEPAL

man

Başkent Kathmandu, özellikle deprem sonrasında çok sarsılmış ve Ülke zaten ucuzken, bu doğal afet neticesinde daha çok ucuzlamış. Dünyanın en ucuz şehirleri listesinin başında geliyor neredeyse. Bu ülkede ne yazık ki günde 1-2 dolara geçinmeye çalışan insanlar var. Bu yüzden ekonomi yerle bir durumda.


Konaklama
 :  8.2(puan) almış olan bir otelde gecelik konaklama ücreti 2 kişi 6 dolar. Yani kişi başı 3 dolar.

Orta Derece Restoranda Yemek :
 5 dolar

Şehir içi ulaşım: 0.20 dolar

 

2-Hindistan

tmhMistik ülke Hindistan ;300 milyon insan sokakta doğup, sokakta büyüyüp, sokakta öldüğü bir ülke. insanlar günde 1-2 dolara yaşam mücadelesi veriyor.

“Ya aşık olursun Hindistan’a, ya da nefret edersin !” demişler.aşık oluncak gibi ama gidip görmek lazım evvela.

Konaklama:bir hostelde gecelik konaklama ücreti 3 dolar.

Şehir içi ulaşım:  0.15 cent

Orta Derece Restoranda Yemek : 4 dolar

 

3-Kamboçya

dfd

Acılar ülkesi olarak bilinir Kamboçya çünkü milyonlarca insanın iç savaş sonrasında hayatlarını kaybettikleri topraklarda bulunur. Ülkeye Giriş pahalıdır. Ama ülkede diğer her şey çok ucuzdur. Son zamanlarda bir çok yabancı gezgin, önce keşif için, sonrasında ise temelli olarak Kamboçya’ya yerleşmiştir. Neden mi ? Çünkü yaşanabilecek en ucuz ülkeler listemizin en üst sıralarında yer alır da ondan.

Konaklama :  8.8(puan)almış bir hostelda günlüğü 3 dolara kalabilirsiniz

Orta Derece Restoranda Yemek : 6 dolar

Şehir içi ulaşım:  1 dolar

4-Vietnam
hhg

Vietnam, Güneydoğu Asya ülkelerinin en caziplerinden birisi. Özellikle bir çok sırt çantalı gezgin, Hanoi’den 100-150 dolara satın aldıkları motorları ile, Vietnam’ın en güneyine kadar yolculuk ediyorlar.

Konaklama :  Hanoi’de 8.1(puan) almış bir hostelde günlük 4 dolara konaklanabiliyor.

Orta Derece Restoranda Yemek :  10 dolar. Ucuz restoranda 4 dolar.

Şehir içi ulaşım: 0.72 cent

 

5-Sri Lanka

kss

Ada ülkesi olan Sri Lanka da oldukça ucuz ülkelerden. Yaşamın en ucuz olduğu ülke sıralamasında her daim yeri olan Sri Lanka’da, günde tahmini bütçe olarak  25-30 dolar yeter.

Konaklama :  8.8 almış bir hostelın geceliği 6.30 dolar.

Orta Derece Restoranda Yemek :  4-7 dolar

Şehir içi ulaşım:  0.14 cent

 

“Dünyanın diğer yarısında ay ışığını gördükten sonra ben eski ben değilim.” – Mary Anne Radmacher

kaynaklar:

www.birhayalinpesinde.com

booking.com