Bilim insanları yeni bir geometrik şekil keşfetti. Bu keşifle beraber “Tüm şekiller zaten bulunmamış mıydı?”, “Nedir bu Scutoid?” ,“Yeni bir geometrik şekil bulunabilir mi?”, “Nerede yaşar bu Scutoidler?” gibi sorular da sorulmaya başlıyor. Çünkü çok alıştık elimizdeki şekillere ve bilimle çok alakalı olduğumuzdan hep yeni şeylerin keşfedilebileceğini unutuyoruz.

Scutoid
Scutoid`in şekli

Scutoid’ler Nerede Bulunur?

İç ve dış deri katmanlarımızı oluşturan yapısal dokunun yapı taşı olan epitel hücrelerinin içinde saklandığı düşünülüyor. Yani derimizde, kan damarlarımızda ve organlarımızda bulunuyorlar. İncelemelerde sirke sineğinin tükürük bezlerinde ve embriyosunda da bulunduğunu tespit etmişler.

Scutoid
3D yazıcıda bastırılmış şekilleri

Nedir Bu Scutoid’ler?

Biyoloji kitaplarında bu hücrelerin tipi “İki paralel yüze ve belirli sayıda paralel kenara sahip bir çeşit prizma ya da sütun.” şeklinde tanımlanır. Araştırmalar sonucunda ise fermuara benzetilmiştir. Bu yeni şekil hücrelerin birleşip sıkı ve esnek bir yapı oluşturmasını sağlar. Scutoid’in tüm cilt içinde neden var olduğu konusunda, araştırma grubu, bükülmüş prizmanın epitel hücreleri büküldükçe enerji veriminin ve stabilitenin daha iyi olduğunu görmüşlerdir.

Scutoid
Benzediği düşünülen diğer şekiller ve scutoid

Nasıl Bir Şekilleri Var?

Bir biyoloji öğrencisi olarak biliyorum ki epitel hücreleri birçok kez incelenir. “Ancak daha önce neden bulunamadı bu şekiller?”, “Neden saklanıyorlar?”  Epitel dokuyu inceleyen insanlar bu yapıyı alttan ya da üstten görüyorlar, yandan görünüş genelde çok iyi olmuyor. Bu yüzden daha önce bu yapıların prizma ya da frustum olabileceğini düşündüler. Fakat prizma ya da frustum ,epitel dokularla tam olarak uyuşmuyordu.

Epitel Dokuların Şekli Ne Olabilirdi?

Louis Escudero ve bir grup biyolog bu konu hakkında matematikçilere danıştı. Matematikçiler bu konu hakkında soyut düşünerek modellemeler yapmış ve sonunda bu şekli ortaya çıkarmışlardır. Biyologlar bu modeli sinek ve böceklerde incelediğinde modelin bu yapılarla uyduğunu görmüşlerdir.

Böcekler
Benzetildikleri böceklerin kabukları

Nereden Geliyor Bu İsim?

Araştırmacılar yeni bulgularını Kınkanatlılar olarak adlandırılan böceklerin gövdesinin arka kısmındaki küçük üçgen biçiminde kalkan şeklindeki yapıya(scetellum) benzediği için Scutoid olarak adlandırdı. Daha sonra matematikçilerden biri bu projenin başındaki biyolog olan Louis Escudero`nun isminin Latincesi Escudo olduğunu ve şakayla “Escu-toids” dediklerini bu yüzden şeklin adını Scutoid koyduklarını açıkladı.

Epitel Hücrelerimizin Şeklini Bilmek Ne İşe Yarayacak?

Bilim insanları insan yaşamının sadece uzatılması değil, kalitesinin de arttırılması konusunda yeni keşifler yapmaktadır. Sonuçta çaresi aranan her hastalıkta tedaviyi bulma yolunda önemsenecek kadar keşif yapılıyor. Yapılan bu keşifler sadece hastaları iyileştirmekle kalmayıp insanların özelliklerini geliştiriyor. Bu araştırmada yer alan Lehigh Üniversitesi’nde biyomühendis olan Javier Buceta bu tespit sayesinde yapay organ yapımında çalışan mühendislerin daha verimli model geliştirmelerine yardımcı olacağını ifade ediyor. Evrimin seçtiği bu şekli kullanmak biz insanların doğayı taklit ederek(biyomimikri) daha iyi işler başarabileceğimizi gösterir.

Kaynak

http://t24. com.tr/haber/bilim-insanlari-yeni-bir-geometrik-sekil-kesfetti-scutoid,673763

http://www.teknikicerik .com/yeni-geometrik-sekil-scutoid-ile-tanisin.html

https://youtu.be/1HzfO453f24