Yol üzerinde giderken sırayla tüm kırmızı ışıklara yakalandığınız oldu mu hiç? Tam gaz ilerlerken PAT!!! Kırmızı ışık belirir. Hadi bekledik, yeşile döndü yola devam derken bir kırmızı ışık daha, bir tane daha ve bir tane daha… 

Her Şeyin Üst Üste Gelmesi

Hayatta da bazen bu art arda yakalandığımız kırmızı ışıklar gibi olumsuzluk trafiğine yakalanabiliriz. İşte o an kafalar oldukça karışır. Her şeyin üst üste geldiğini düşündüğümüz o an Sihirli Annem’de peri olmak isteriz. Kendimden birkaç tane kopyalasam da onlar benim yerime yapsa, tek başıma yetişemiyorum hissiyatı içerisine bürünürüz. 

Peri olma düşüncesini bir kenara alıp gerçek fani hayatımıza geri döndüğümüzde tek başımıza olduğumuzu hatırlamak biraz acı ama maalesef ki gerçek bu şekilde. Peki ama bu durumla nasıl başa çıkacağız? Her şey üst üste geliyor iken nasıl normale döndüreceğiz? 

Her Şeyin Üst Üste Gelmesi Durumuyla Nasıl Başa Çıkılır?

Her Şeyin Üst Üste Gelmesi
  • Önce derin bir nefes alıyoruz….

İlk olarak yapmamız gereken şey zamanı biraz olsun durdurabilmek. Zamanı durdurmak mı, nasıl? Evet, belki zamanı durduramayız. Fakat kendi içimizde biraz olsun zamanı düşünmeden derin nefesler almak bizi sakinleştirecektir. Kafamızın içinde oluşan trafiği bir kereliğine de biz sarı ışıkta bekletebiliriz bence…

İçimizden yavaşça 10’a kadar sayarak her bir sayıda nefes alıp vererek sakinliği oluşturabiliriz. Gelen sakinlik etkisi ile olayları daha iyi ve daha detaylı inceleyebiliriz. 

  • Alışveriş listesi tadında olmayan sıkıntılar listesi…

Sakinlikle incelemelerimizi yaparken elimize bir kağıt kalem alarak ortada dolaşan sıkıntıların neler olduğunu listeleyelim.

Her Şeyin Üst Üste Gelmesi

Sahiden her şey üst üste mi geliyor? Üst üste gelen bu şeyler neler? Birbirleri ile bağı ne? Ne yaparak sıkıntıları çözümleyebiliriz? Çözümlenemeyecek sıkıntımız var mı? Çözümlenemeyecek sıkıntıyı minimum sıkıntılı hale nasıl getirebiliriz? Bunun gibi birçok sorunun cevabı için öncelikle o listeyi yapmamız gerekmekte.

  • Listedeki sorunların çözümlenme dereceleri ne?

Yaptığımız bu listede sorunların ne kadarının bizim kontrolümüz dahilinde olduğunu hesaplayarak çözümlenme derecelerine göre kolaydan zora doğru bir sıralama yapmalıyız.

Her Şeyin Üst Üste Gelmesi

Derecelendirilen bu listede kolay çözümlenebileceklerden başlamak listeyi hafifletirken bizi de motive edecektir. 

  • Bir kopyamız yok ama neyse ki yakın çevremiz var 🧡

Evet, belki birkaç tane kopyamızı oluşturamıyoruz ama bizim de ailemiz, dostlarımız ve sevdiklerimiz var. Hayatımızda oluşan bu sorunların çözümüne kavuşmak, iyi günlerimize tekrar dönebilmek için kötü günde birlik olarak en kısa zamanda durumları toparlayabiliriz. 

Her Şeyin Üst Üste Gelmesi

Sıkıntılar listesini çözülenlerle doldururken aksilikler yaşayabiliriz. Hatta listeye beklenmedik yeni maddeler de eklenebilir. Tüm bu olumsuz durumlarda insanın ister istemez morali bozulabiliyor. Unutmamalıyız ki zor zamanlar kalıcı değildir. Bunu hatırlayarak devam edersek güneş yeniden doğabilir.

Bir şeyin ters gidebileceği olasılıkları engelleseniz bile, anında yeni bir olasılık ortaya çıkacaktır.

Murphy Kanunu

Kaynak: 1

Editör: Cansu Köse