Bugün Netflix’te denk geldiğim bir belgesel üzerine biraz araştırma yaptığım ve ağzımın açık kaldığı bir dolandırıcılık hikayesinden bahsedeceğim. Bu hikayeden sosyal medya üzerinden para kazananlardan, girişimcilere ve yatırımcılara kadar birçok kişinin ders çıkarması gerekiyor. Gelin hep birlikte hiç yaşanmamış en büyük festival olan Fyre Festivalinin hikayesine bakalım.

Fyre Festivali Nedir?

Hikayemizin baş kahramanı Fyre Festival’inin kurcusu olan Billy McFarland’ı tanıyalım. Billy, Magnesis şirketinin kurucusu ve CEO’su. Magnesis nedir derseniz, metalden yapılmış farklı tasarıma sahip bir kart. Bu kart ile size özel çeşitli kampanyalara erişebiliyorsunuz. Fakat bu da çok başarılı bir girişim değildi. Çeşitli kampanyalar sürekli iptal oluyor, hep bir sorunlar çıkıyordu. Gene de bu kartı kullananlar oldukça memnundu. Çünkü kart sahipleri için hazırlanan etkinlik alanından ücretsiz yararlanabiliyorlardı.

Fyre Festivali

Magnesis iyi kötü bir şekilde ilerlerken, Billy bir girişime daha imza attı. Organizasyonlara ünlü çağırmanızı sağlayan bir iletişim uygulaması olan Fyre’i kurdu. Bu uygulamayı tanıtmak içinde Bahamalar’daki bir adada festival düzenlemeye karar verdi. Festival öyle büyük olacaktı ki, Coachella’yı bile geçeceği konuşuluyordu. Coachella için yatırım yapan yatırımcıların yatırımlarını çekmeyi bile düşündürdü.

Peki Fyre Festivali ismini bir anda nasıl duyurdu? İşte burada sosyal medyanın gücünü görebiliriz. Bella Hadid, Kendall Jenner gibi ünlüler ile reklam çekimleri yaptı, instagram sayfalarında gönderi paylaşmaları için ücretler ödendi. Ayrıca 250 kadar influencer ile bilet karışılığında gönderi paylaşmaları için anlaşmalar yapıldı. Bütün her şey o kadar büyüleyici görünüyordu ki, bir saat içerisinde biletlerin %95’i satılmıştı. Fakat ortalıkta vadedilen hiçbir şey olmayacaktı.

Fyre Festivali

Biletlerde vadedilen odaların hiçbiri yok. Hatta herkesin kalacağı kadar bir yer dahi yok. Yeterli su ve yemek yok, konser teçhizatı bile yeterli değildi. Fakat Billy o kadar başarılı bir pazarlamacı ki; herkesi bu rüyada tutmayı başarıyor. Bu rüyadan uyanmak isteyenleri hemen işten kovuyor. Herkesten inanılmaz fedakarlıklar istiyor. Bazı kişilerin böyle bir organizasyonun olmasının mümkün olmadığını açıkça söylemesine rağmen sosyal medyadaki olumsuz yorumlar siliniyor.

Billy yatırımcılara yalan yanlış rakamlar sunuyor, sosyal medyaya yanlış bilgiler veriyor ve tüm ilgiyi bu sayede çekiyor. Kefaretle salındıktan sonra bile benzer bir sahtekarlıkla ikinci kez hapse giriyor. Tamamen bir yalan üzerine kurulu bu organizasyonun iptaline de kimse yanaşmıyor. Bu yüzden binlerce insan adaya gelip rezil oluyor. Olmayan evlerini arıyorlar. Aç ve susuz kalıyor ve uçak olmadığı için geri de dönemiyorlar. Tam bir kaos ortamı yaşanıyor. Konuklar cep telefonları ile bu rezaleti çekip sosyal medya üzerinden paylaşıyor. Amerika’nın en çok konuşulan olaylarından biri haline geliyor.

Fyre Festival Skandalı’ndan Çıkarılacak Dersler

Fyre Festivali

Yatırımcılar: Bir yatırımcının bir projeyle duygusal olarak bağ kurmaması ve gerçekleri her zaman göz önünde bulundurması gerekir. Girişim fikrinden çok girişimciye yatırım yapılması doğru olsa dahi, iş fikrinin detaylı incelenmesi ve süreçlerinin takip edilmesi çok önemli bir sorumluluktur.

Girişimciler: FYRE fiyaskosu yaşamamak için gerçekçi hedefler koymak ve müşterilere doğru bilgileri sunmak bütün girişimcilerin sorumluluğudur. Belirli bir süre için yatırımcıları, müşterileri ve çalışanları kandırmak mümkün olsa bile uzun süre içinde gerçekler ortaya çıkacaktır.

Çalışanlar ve Paydaşlar: Girişimlerde çalışmak heyecan vericidir. Girişimler dünyayı değiştirmek ve ezber bozmak için büyük bir öneme sahiptir. Ama bu hayallere tamamen kapılmak anlamına gelmiyor. Özellikle de müşteriler için gerçekler barındırmıyorsa bu bir girişimcilik değil hayal tüccarlığı haline geliyor. Ne olursa olsun böyle bir ortam ile karşılaşıldığında derhal uzaklaşılması gerekiyor.

Fyre Festivali

Instagrammer ve Influencer’lar: En önemli dersi çıkarması gereken kişiler olarak onları görebiliriz. Tüm topluluğa hitap ettiklerinden oldukça büyük sorumluluk taşıyorlar. Aldıkları reklamların kalitesine, doğruluğuna oldukça dikkat etmeliler ve titiz davranmalılar.

Sosyal Medya Kullanıcıları: Sosyal medya bir gerçeklik değildir. Sosyal medya bize değiştirilmiş ve modifiye edilmiş bir gerçeklik sunar. Bu yüzden kalabalıkları takip etmek iyi bir fikir değildir. Sürekli olarak gerçeğin aranması ve sorgulanması gerekmektedir.

Müşteriler: Girişimcilere güvenmek ve onlarla iş yapmak çok iyi bir fikirdir ama güvenebileceğinizi seçmek ve ona göre ilerlemek zorundasınız. Girişimci size bir değer yaratmak zorunda ve siz bu değere her zaman erişebilmeli, faydalanabilmelisiniz veya sorunlarınıza çözüm getirebilmelisiniz.