Yüzyıllardır coşkuyla kutlanan hıdırellez bayramı geldi. Kimisine göre batıl inanç, kimisine göre totem, kimisine göre de işe yarar bir ritüel günü olan hıdırellez bayramında nasıl dilek dileyebileceğimizi hep birlikte öğrenelim!

hıdırellez

Hıdırellez Nedir?

Hıdırellez çeşitli din ve kültürlerde, baharın gelişini kutlayan bayram günüdür. Aynı zamanda bu günde Hızır ve İlyas’ın buluştuğu söylenir. Hıdırellez günü bolluk ve bereketin gelişini temsil ediyor. Rivayetlere göre bu gün hastalara şifa veriyor, şans getiriyor ve kısmet açıyor. Ayrıca hıdırellez günü Ortodokslar tarafından Aya Yorgi, Katolikler tarafından ise St. Georges Günü olarak kutlanıyor.

Hıdırellez Dileğini Nasıl Tutarız?

Etkili bir hıdırellez dileği dilemenin bazı püf noktaları var. Şimdi adım adım nasıl hıdrellez dileği dileyebileceğimizi görelim.

dilek
  1. Öncelikle dileğinizi kağıda mı yazacaksınız, yazdığınız kağıdı torbaya mı koyacaksınız, dileğinizi asacak mısınız yoksa şekil çizerek mi dileyeceksiniz buna karar vermelisiniz. Kimileri dileğin düzen gerektirdiğini düşündükleri için torbaya koymayı tercih ediyorlar. Ayrıca dileğinizi yazdığınız kağıdın içerisine bir tane madeni para koymayı unutmayın, sebebini ileriki adımlarda anlayacaksınız 🙂
  2. Şimdi sıra dileğinizi gömeceğiniz gül ağacını bulmakta. 5 Mayıs gecesi gül ağacınızın dibine dileğiniz ve madeni paranızı gömebilir, torbaya koyup asabilir veya kürdan çöpleri/çakıl taşları ile dileğinizi çizebilirsiniz. Bu arada gül ağacının size ait olmasına gerek yok.
  3. Bu noktadan sonra hıdırellez gecesine ait bazı batıl sanılabilecek ritüelleri gerçekleştirebilirsiniz. Mesela tuzlu ekmek yiyip su içmeden uyuyunca evleneceğiniz insanın size rüyanızda su getireceği rivayet edilir, ne kadar doğruluk payı vardır bilemem. 🙂
  4. Son adım ise sabahın ilk ışıklarında dileğinizi yerinden alıp suya atmak. (Bazı insanlar dileklerini yakıyorlar ve bunun da işe yaradığını söylüyorlar.) Öncelikle sahile vardığınızda dileğinizin içerisindeki madeni parayı alıp cüzdanınıza koyun ve bir sonraki hıdrellez gününe kadar harcamayın. Bunun cüzdanınıza bereket kazandıracağı söylenir. Artık dileğinizi suya atabilirsiniz.
  5. Önemli olan bir diğer nokta ise dileklerin kaç tane olması gerektiği. Kimileri uzun bir liste yapıyor kimileri ise bir dilek yazıyor. Aslında bu tamamen size kalmış fakat benim fikrim dilek listenizin en fazla üç dilekten oluşması gerektiği yönünde. 13 maddelik bir liste yapanı da görmüştüm, sanıyorum hiçbiri olmadı 🙂 Lütfen dileklerinizi yazarken en çok istediğiniz şeyleri düşünerek yazmaya dikkat edin.

İlk defa yapacaklar için söyleyeyim ki gecenin bir yarısı gül ağacını eşelerken insanların sizi hırsız, deli vs. sanmalarından korkmayın, Allah kabul etsin diyorlar genelde. 🙂

Kaynakça:
https://www.google.com.tr/amp/s/listelist.com/hidirellez-nedir-neden/amp/