Danimarka.. Yılın 350 günü buz gibi soğuk ve yağmurlu. Bitmek bilmeyen kışları var. Genellikle güneş görmeden biter günleri. Danimarka’da hayat 07:00 civarında başlıyor. Güneşi görmeden işe gidiyorlar. Az şansları varsa öğle molalarında görüyorlar. Günler böyle sürüp gider de insan mutsuzluğa sürüklenmez mi? Danlar düşünmüş ve buna bir çare bulmaya karar vermişler. Karşınızda yokluklar üzerine mutluluk yaratma felsefesi, Hygge..

Nedir Bu Hygge Felsefesi?

Hygge Danca’da, “samimi ortamlar yaratma sanatı” , “ruhun sıcacık hissetmesi”, “tüm dert, sıkıntı ve sinir bozucu şeylerden uzak olma durumu”, “rahatlatıcı ve mutluluk veren şeylerden keyif alma” , “en sevdiklerinle birlikte olma durumu” şeklinde tanımlanıyor. İngilizcedeki “coziness” kelimesi ile eş değer olan bu kelimeyi  küçük mutluluklar yaratma şeklinde tanımlıyorum. Danlar’a göre Hygge’ye ulaşmak için, sizi rahatlatacak güvende hissettirecek bir ortam oluşturmanız gerekiyor. Aklınıza ev ortamı gelebilir. Aslında mekanın ev olmasına da gerek yok. Sizi huzurlu hissettirecek bir çadır bile işinizi görebilir.

eyva yav tam benlik mekan

Hygee kavramı Danimarka’da o kadar benimsenmiş ki sıfat ve fiil olarak kullanılmaya başlanmış. Örneğin, bir durum çok hygge ise sıfatı “hygeelig” veya “hyggelight” oluyor. “Ne kadar hygeelig bir sofra!” veya “Acaba misafirlerimiz diledikleri gibi hyggelight olabildiler mi?” şeklinde günlük hayatlarında o kadar çok kullanıyorlar ki, Danca öğrenenlerin ilk öğrendiği kelimelerden oluyormuş ister istemez.

Kopenhag’da yer alan Mutluluk Araştırma Enstitüsü, insanların kaliteli bir şekilde hygge ruh haline girebilmeleri için 10 maddelik bir manifesto yayınlamış. Ülke mutlu olmayı o kadar çok istiyor ki, bunun için bir enstitü bile kurmuş. Kendilerini saygıyla selamlıyor ve 10 maddelik manifestonun ayrıntılarına geçiyorum. 🙂

1-Atmosfere olabildiğince doğal ışıklandırma yapın

Geceleri pencereden veya balkonda baktığımızda gördüğümüz sadece bir karanlık. Oysaki yıldızları görebilsek ne kadar güzel olurdu. Yapay ışıkları onları yok ediyor. İlk maddede amaç atmosferi oldukça yapay ışıklarından arındırıp doğal ışık oluşturmak. Ay ışığı olur, yıldızlar olur… Tabi şehir ortamında onlara ulaşmak biraz zor. Aya ve yıldızlara ulaşamıyorsanız birbirinden güzel şekilleri ve kokuları olan mumlar tam size göre.

-Ayrıca, Danimarka’da bir kişi yıllık ortalama 5,8 kg mum tüketiyormuş. Demek ki, mutlu bir ortam için mum ışıkları oldukça önemli.

2-İnstastory’ye hikaye atmayı bırak ve anı yaşa!

Manifestoda bu madde, anı yaşa şeklinde tanımlansa da aslında demek istedikleri tam da bu. Telefonlardan, bilgisayarlarda kafanızı kaldırın ve yanınızdakilere, içinde bulunduğunuz ana ve atmosfere odaklanın. Anı yakalamak isterken aslında bir çok anı kaçırıyoruz, farkında değiliz. Bırakın o anı sadece siz ve çevrenizdekiler bilsin. O anı çevrenizdekilerle doyasıya yaşayın.

leu5a6 - Kış Günlerinde İçinizi Isıtacak Mutluluk Formülü: 11 Maddede Hygge Felsefesi

3-Kendinize küçük keyifler hazırlayın

Keyfinizi yerine getirecek minik şekerlemeler, çikolatalar ve kurabiyeler ile kendinizi ödüllendirin. Çikolata mutluluk verir, enerjinizi arttırır. İklimden olsa gerek, soğuk arttıkça ülkelerde tüketilen şeker miktarı da artıyor. Danlar ortalama Avrupalıların tam 2 katı şeker tüketiyor. Fakat şeker tüketim birinciliğini hala Finlerden alabilmiş değiller.

4-Eve gelen misafir de ev sahibi de eşit derecede hak ve sorumluluklara sahip olmalı

Türk kültüründe, eve misafir geldiğinde ev sahibi hizmet etmek için adeta kendini parçalar. Bitmek bilmeyen hizmet ve ikramlarla günün sonunda mutluluktan çok “yorgunluk” hissi oluşuyor. Hygge felsefesinde ise bu durum tamamen farklı. Eve gelen misafir de ev sahibi de herkes eşit. Sofra beraber kurulur, beraber kaldırılır; herkes işin bir ucundan tutar.

5-Sahip olduğunuz her şey için minnettar olun

Sahip olduğunuz, küçük büyük fark etmez, her ne ise bunlar için minnettar olun. Bu odanızda bulunan bir çiçek de olabilir, sahip olduğunuz yakın arkadaşınız da. Haydi sahip olduğumuz büyük küçük güzellikleri sıralayıp şükür edelim. Bizimle birlikte olan her şey iyi ki varlar. 🙂

kfpcvh - Kış Günlerinde İçinizi Isıtacak Mutluluk Formülü: 11 Maddede Hygge Felsefesi

6-Egodan ve gösteriş yapmaktan uzak durun

Hygge felsefesi, insanların gösteriş yapmadan, kendini övmeden, birbiriyle uyum içinde yaşamasını öneriyor. Rekabet içine ve kendini kanıtlama çabasına girmeden, çevre ile uyum içinde olun. Egolarınızı bir poşete koyup çöpe gönderin ve huzurlu yaşama merhaba deyin.

7-İçinde bulunduğunuz ortamda, rahatlık ve konfor oluşturun

Rahat kıyafetler, minderler, rahat koltuklar, sıcak kahve ya da bitki çayı, huzurlu bir mekan… Kendinize, içinde rahat hissedeceğiniz bir ortam oluşturun. Bu ortamda ne yapmak hoşunuza gidiyorsa onu yapın. Bana sorarsanız, bir kitap okumanın tam zamanı.

8-Tüm gerginliklerle ateşkes edin

Kendinizi kaostan uzak tutun. Sizi üzecek, enerjinizi düşürecek insanları da kendinizden uzak tutun. Buna, “No more drama in my life” taktiği de deniyor. Siyaset, din gibi gerginlik çıkabilecek konuları konuşmayın. Hatta konuşan insanlardan da kaçın. Gerginlik, mutlu bir hygge ortamında olmaması gereken şeydir.

9-Sevdiklerinizle bir araya gelin ve birlikte olmanın tadını çıkarın

Dostlarınızla ve ailenizle keyifli anlar yaşamak önemlidir. Onlarla birlikte olduğunuzda, “evde olma hissi” ile birlikte, güvende ve mutlu hissedersiniz.

hu8pmr - Kış Günlerinde İçinizi Isıtacak Mutluluk Formülü: 11 Maddede Hygge Felsefesi

10-Bir ev ortamı ya da güvenli olduğunu düşündüğün bir ortam oluştur

Hyggelig durumuna erişmek için güvende hissetmek, tehlikeden korunduğunu bilmek şart. Mutlu hissetmek için yalnızca bir ev ortamında olmanız gerekmiyor. Hygge felsefesine uygun bir ortamda da, “evde” hissetmeniz mümkün. Yani rahatlık, sıcaklık, güvenlik ve konfor gibi kriterleri sağladığın herhangi bir mekan senin hyggelig durumuna erişmeni sağlayabilir.

Bir yılın birkaç ayı hariç çoğunun karanlık içerisinde geçtiği, günlerinin çoğunu güneş görmeden geçirdikleri, maaşlarının %60’ından gelir vergisi kesildiği, yılın büyük bir kısmının soğuk geçtiği bu ülke; yokluklar içinde mutluluk yaratma işinde o kadar başarılı oluyor ki uzun yıllardır en mutlu ülkeler listesinde başı çekiyor. Hayatta küçük mutluluklar ile yetinmek gerek bazen. Danlarda kendileri için küçük mutluluklar yaratmışlar. Peki ya sen kendini için hangi küçük mutlulukları yarattın. İster düşün istersen buradakilerden de seç, karar senin.
Hayatında bulunan her 365 gün sadece bir kez sana armağan ediliyor. Onun tadını çıkarmaya ne dersin? Sana bol hyggelig günler diliyorum. Sonraki yazımda görüşmek üzere. Hygge kal! 🙂