Günlük hayatımızda kullandığımız birçok materyalin mucitlerini hiç merak ettiniz mi? Bilirsiniz detaylar önemlidir en çokta kadınlar için. Bu yazıda kadın mucitlerden bahsettim fakat yazıyı hazırlarken fark ettim ki o kadar çok kadın mucit var ki hepsinin farklı bir başlığa ihtiyacı var. O yüzden bu yazıda hep günümüzde kullandığımız hatta mucidinin olmadığını düşündüğümüz icatların sahiplerini tanıyacağız.

1)Josephine Cochrane: Bulaşık Makinesi

kadın mucit

Buharlı gemiyi icat eden John Fitch’in torunu Josephine Cochrane, zengin ve evinde parti vermeyi seven bir kadındı. Elbette kendisi bulaşıklarını yıkamıyordu fakat değerli tabaklarının kırılmasından muzdaripti ve bu soruna bir çözüm bulabileceğini düşünüp çalışmalarına başladı. İcadını hayata geçirdikten sonra patentini alan Josephine ‘’Cochrane Bulaşık Makinesi’’ ismini verdiği icadını pazarlamaya başladı ve kendi fabrikasını kurdu. Bugün evlerimizin olmazsa olmazlarından olan bulaşık makinesinin ilk örneği Josephine Cochrane tarafından bulunmuştur.

2)Mary Anderson: Araba Sileceği

kadın mucit

Bu konuda araştırma yaparken bir sitede ‘’Otomobile Kadın Eli Silecekle Değdi.’’ diye bir başlık görmüştüm. Bu yerinde başlıktan da anladığınız üzere arabanızın cam sileceklerini Mary Anderson’a borçlusunuz. 😊 Mary Anderson, otomobillerde olmasaydı büyük bir eksiklik olabilecek cam sileceklerini 1903 yılında bulmuştur.

3) Hedy Lamarr: Frekans Atlamalı Yayılma Spektrumu

kadın mucit

Hedy Lamarr, George Antheil ile yaptığı çalışmalar sonucunda frekans atlamalı yayılma spektrumunu buldu  ve savaşlarda kullanılması için gizli haberleşme sistemini kurdu. Bu buluşun hepimizin hayatını etkilediğini düşündüğüm kısmı ise sonradan Wi-Fi, Bluetooth, CDMA gibi çoğu teknolojinin temelini oluşturması. Ayrıca Hedy Lamarr, hayatının büyük bir kısmında oyunculuk yapmıştır.

4) Marion Donovon: Bebek Bezi

kadın mucit

Hayatı kolaylaştırmak için çoklu askı, diş ipi, elbise fermuarını kapatma aleti gibi birçok icadın patentine sahip olan Marion Donovon, yaşadığı dönemde kullanılan kumaş bebek bezlerinin kullanışlı olmamasından ve pişiğe sebep olmasından dolayı yeni bir arayış içerisine girdi. Yaptığı çalışmalar ve denemeler sonucunda en iyi sonucu paraşüt naylonundan yaptığı bezden aldı.

 5)Lillian Moller Gilbreth: Pedallı Çöp Kutusu

kadın mucit

Adının yanına pedallı çöp kutusu yazdım fakat Gilbreth, mutfaklarımızın olmazsa olmazlarından biri olan mutfak mikserini ve buzdolabı için raflar icat etmiştir. Buzdolabı için raf kulağa biraz basit gelebiliyor olabilir hatta sanki ben düşünemezdim de diyor olabilirsiniz fakat ilk Lillian Moller’ın aklına gelmiş bu basit ama kullanışlı detay. Ayrıca Lillian Moller Glibreth, ilk kadın endüstri mühendislerinden biri.

6) Melitta Bentz: Kahve Filtresi

kadın mucit

Fincanın dibinde biriken telvelerden rahatsız olan Melitta Bentz, bir kabın altına delikler açtı ve oğlunun defterinden kopardığı  sayfayı huni şekline getirerek kabın içerisine yerleştirdi ardından kahvesini böyle demledi ve telvesiz kahvesine ulaşmayı başarmıştı. Melitta Bentz, 1908’de bu icadın patentini almıştır.

7) Sarah Boone: Ütü Masası

kadın mucit

Ütü masasıyla ilgili o dönemde(1892) birçok başvuru olsa da ilk ütü masası patenti Sarah Boone tarafından yapılan ütü masasına verilmiştir.

8)Tabitha Babbitt: Testere

kadın mucit

1800 yıllarında odun testerelerinin kullanımı zahmetliydi çünkü kullanabilmek için en az iki kişiye ihtiyaç vardı. Bu sorun 1813’te Tabitha Babbitt’in ilk daire testeresini bulmasıyla çözüme kavuşmuştur.

9)Sarah Goode: Katlanabilir Yatak

Misafir gelince yer kolaylığı sağlayan, fazla alan kaplamayan kullanışlı yataklarımızın da elbette bir mucidi var. Sarah Goode, 1885’te katlanabilir yatağın patentini almıştır. Ayrıca Sarah Goode, ABD’de patent başvurusu yapan ilk Afro-Amerikan kadındır.

10) Margaret Knight: Kese Kağıdı

kadın mucit

Çok mu lazımdı demeyin, olmasaydı olmazdık. 😊 Yaşadığı dönemde kullanılan kağıt torbalar kullanışlı değildi, marketlerde kullanılamazlardı çünkü zarf şeklindelerdi. Margaret Knight, bu torbaların geniş bir tabana sahip olmaları gerektiğini düşündü. Ne kadar doğru bir düşünce bilmiyorum ama bence kağıt torba tabanlarının geniş olması düşüncesi şu an kullandığımız çantaları etkilemiş olabilir. 1870 yılında kare şeklinde altlıkları kesip katlayıp kağıt torbaların altına yapıştıracak bir makine yaptı. Margaret Knight, patent almak için hazırlanırken icadının Charles Annan tarafından çalındığını fark etti ve bir dava açtı. Karşı taraf bir kadının böyle bir makine icat edemeyeceğini savundu fakat Margaret Knight aksini ispatlayarak 1871’de davayı kazanıp patentini aldı.

Belirtmeliyim ki bu yazının amacı kadınları yüceltmek veya egolarımızı tatmin etmek değil. Zaten aklı başında her insan kadın erkek eşitliğini savunuyor artık. Sorun şu ki ”algılarımız” bizi çok yanıltıyor. Böyle bir sonuç yazmayı düşünmemiştim aslında ama beni bunları yazmaya iten, yazı içerisine koyacağım fotoğraf için internete ”mucit” yazıp görsel kısmını açtığımda herhangi bir kadın fotoğrafıyla karşılaşmamış olmam. Oysa kadın mucitler bu yazıdakilerle sınırlı değil ve kaynak kısmında da göreceğiniz gibi bu konu hakkında yazı yazan tek insan ben de değilim. Olmasalardı olmazdık diyebileceğimiz kadınlarla tanıştığınıza memnun olmuşsunuzdur umarım. 🙂

Kaynakça:

1   2   3   4   5   6   7   8