İlkokula başladığımız andan üniversiteyi bitirdiğimiz ve kariyerimize yön verme noktamızda ailemiz tarafından ya da çevremiz tarafından sürekli bir yönlendirme içerisindeyiz. Bu yönlendirmeden etkilenenler olduğu gibi kendini bunlardan sıyırıp keşfedenler de var. İçindeki yıldızı keşfetme noktasında bir sıkıntı yaşıyorsan Dr. Yusuf Yeşil’in tavsiyelerine kulak vermeni öneriyoruz. Herkesin içindeki yıldızı keşfetmesi dileğiyle. 🙂

İçinizdeki Saklı Yıldız İçin Tavsiyeler

1 – Gitmek İstediğiniz Yerde Olmayı Gerçekten İstiyor Musunuz?

Öncelikle, gitmeye çalıştığın yolun sonu olmak istediğin yer mi bunu düşün. Ailen, arkadaşların hepsi senin mutlu olmanı, daha iyi olmanı ister. Fakat gideceğin yer seni daha mutlu edecek mi? Orada daha iyi olacak mısın? Sıradan mı olmak istiyorsun yoksa sıra dışı mı? Bu soruları kendine sor. Cevaplarını aldıktan sonra kuyruklu bir yıldız olmaktan kurtul ve sadece yıldız olarak uzayda istediğin noktaya git. Dr. Yusuf Yeşil de kendi kuyruklarına kendim karar vermek istiyorum diyerek, birçok alanı denemiş. Kendini en mutlu hissettiği alanda animasyonu, sanal gerçekliği, bilim ile birleştirdiği girişiminde çalışmalarına devam ediyor.

2 – Detaylı Planlar Yaparken Çevrenizdeki Fırsatlara Dikkat Edin!

Bazen uzun kariyer planları yaparken, yanımıza gelmiş bazı fırsatları bilmeden elimizin tersiyle itiyoruz. Uzun süreli planlar yapmak, istikrarlı olmayı sağlayabilir. Ancak planımızı bozsa bile bize farklı kapıları açacak fırsatları da görmezden gelmememiz gerekiyor. At gözlüklerini çıkar ve hayatın sana getirdiği fırsatlara bir şans ver.

3 – İçinizdeki Saklı Yıldızı Bulmak İçin Comfortzone’dan Çıkın!

Etrafımızdaki fırsatları kaçırmamızın bir diğer sebebi de comfortzone alanımızda kalma isteğimizdir. Bir dil öğrenirken, bir müzik aleti çalarken ya da bir spor dalını öğrenirken zorlanmamızın ve pes etmemizin bir diğer nedeni de comfortzone dışına çıkmaya çalışmamızdır. Comfortzone dışına ne kadar çok çıkarsak, beynimizi ne kadar bilgiyle doldurursak sıra dışı düşünmemiz ve fark yaratma potansiyelimiz artar.

İçinizdeki Saklı Yıldız İçin Tavsiyeler

4 – Gelen Tepkilerin Hayallerinize Engel Olmasına İzin Vermeyin

Ulaşmak istediğiniz hayallere iyi yorumlar gelebileceği gibi, kötü tepkiler de alabilirsiniz. Bu tepkilerin sizi pes ettirmesine izin vermeyin. Sıra dışı olmak istiyorsanız gelecek tepkilerin de iyi olmasını olmasını beklemeyin. Herkes “Ooo süper yapıyorsun, böyle devam! ” demez. Sıradanlıktan kurtulup, sıra dışı bir yola girmek istiyorsanız, bu tepkilere hazır olup onları yenecek cesareti kendinizde bulmalısınız.

Tavsiyeleri okuduğunuza göre harekete geçmenin tam zamanı. Bana ilham veren Dr. Yusuf Yeşil’in hayallerine giden yolculuğu anlatan Tedx videosunu sizlere ilham olması için buraya bırakıyorum. Hayal kurmaktan vazgeçmediğiniz, hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz güzel günler dileğiyle…