Ağaç dikimi iklim değişikliğini yavaşlatmak için yeterli mi? Hayır! İşte nedeni:

  • Dünya sağlık liderleri, G20 liderlerine, kurtarma planlarındaki iklim krizini ele almalarını istediklerini yazdılar (ve yaptılar).
  • Peru ve Ekvador’daki yerli liderler Amazon’da petrol sondajını durdurma çağrısında bulunuyorlar.

Ağaçların çok güzel olmalarının yanı sıra bünyesinde birçok canlıyı barındırmları ve karbondioksiti emiyor olmalarından dolayı vazgeçilmezdirler. Ağaçların sayısını artırmanın iklim değişikliği açısından olumlu olacağını düşünsek bile acaba bu durum iklim değişikliğini dengelemek için yeterli mi?

Pakistan hükümeti, yeşil bir teşvik planı olarak 60.000’den fazla ağaç dikmeyi taahhüt etti. Bu harika ağaçlar beraberinde daha iyi hava kalitesi getirecektir. Donald Trump’ın Trilyon Ağaçlar Yasası, karbonu yakalamak amacıyla ağaç dikecekti. Daha fazla ağaç kulağa harika geliyor değil mi?

Peki, bu emisyonları azaltmak ve iklim değişikliğini ortadan kaldırmak için yeterli mi? Hayır!

NASA özellikle şu nokta üzerinde duruyor: “Ağaç dikmek asla fosil yakıt emisyonlarını azaltmak yerine geçmeyecek.”

Inside Climate News‘in yazdığı gibi mevcut ormanları korumak ve desteklemek çok önemli ancak iklim değişikliğini durdurmak için yapabileceğimiz en önemli şey fosil yakıt emisyonlarını azaltmak. Bunu yapmazsak 100 trilyon genç ağaç küresel ısınmayı durduramayacak.

Science dergisinde yayınlanan yepyeni bir çalışma bunu pekiştiriyor. Pasifik Kuzeybatı Ulusal Laboratuvarı’ndan bir bilim insanı ve raporun yazarı Nate McDowell şöyle diyor: “Yaşlı ormanlar genellikle genç ormanlardan çok daha yüksek biyolojik çeşitliliğe sahiptir ve genç ormanlardan daha fazla karbon depolarlar.”

Colorado Eyalet Üniversitesi atmosfer bilimcisi Scott Denning, (Inside Climate News aracılığıyla) şunları söyledi:“Kuşkusuz ormanın dışındaki her alanı ormanla değiştirdiyseniz çok fazla karbon biriktirebilirsiniz. Ancak dünyanın çok azı bir trilyon ağaç dikmek için kullanılabilir. Uygun olabilecek arazilerin çoğu çiftlikler ve şehirler için kullanılmaktadır. Amazon, Kongo, Endonezya ve Güneydoğu Asya gibi ormanları destekleyebilecek yerlerin çoğunda zaten ormanlar var.”

Petrol ve gaz tüketimini durdurarak küresel ısınmayı düzeltebilirsiniz. Sadece ağaç dikerek petrol ve gaz yakmaya devam edebileceğinizi düşünmek mantıklı değil. Büyülü düşünceden kurtulmak zorundayız.

iklim-değişikliği-ağaçlandırma

26 Mayıs’ta, 90 farklı ülkeden en az 40 milyon sağlık çalışanını temsil eden 350’den fazla kuruluş, G20 liderlerine #HealthyRecovery yı etiketlediklerini açık bir mektup ile dile getirdiler. Kötü hava kalitesi nedeniyle koronavirüs ölümlerinin artması bu talebi daha da önemli hâle getirmektedir.

Söz konusu açık mektupta kısaca söz edilenler:

  • Sağlıklı bir ekonomide ve sivil toplum içerisinde en savunmasız olana bakılır. İşçiler, kirliliği veya doğanın bozulmasını şiddetlendirmeyen iyi ücretli işlere erişebilir; şehirler yayalara, bisikletlilere ve toplu taşıma araçlarına öncelik verir, nehirlerimiz ve gökyüzümüz korunur ve temizlenir. Bu sayede doğa gelişir, bedenlerimiz bulaşıcı hastalıklara karşı daha dayanıklı ve sağlık maliyetleri yüzünden kimse yoksulluğa itilmez.
  • Dikkatinizi COVID sonrası müdahaleye yönlendirirken baştıbbi memurunuz ve başbilimsel danışmanınızın tüm ekonomik teşvik paketlerinin üretiminde doğrudan yer almasını istiyoruz, bunların kısa ve uzun vadeli halk sağlığı yansımaları hakkında rapor onay damgalarını verdiler.
  • Dünyanın şimdi ihtiyacı olan şey “#HealthyRecovery. Teşvik planlarınız bunun için bir reçete olmalıdır.

iklim-değişikliği-sondaj-ağaçlandırma

Peru ve Ekvador’daki yerli liderler Amazon’da petrol sondajını durdurmak için destek istiyorlar. İklim krizini daha da kötüleştireceği konusunda uyarıyorlar.

Ekvador Achuar ülkesinden bir lider olan Domingo Peas, Reuters Televizyonu’na şunları söyledi: “Tüm yaşamlarımız boyunca yağmur ormanlarına özen gösterdik ve şimdi herkesi vizyonumuzda paylaşmaya davet ediyoruz. Ekonomik kalkınma için sadece yerli halkın değil tüm insanlığın refahı için petrol sonrası yeni bir yol bulmamız gerekiyor.”

Kaynakça: 1