Yapılan bir araştırmaya göre, iletişim becerileri iş başvurularında adaylarda aranan en önemli özelliklerden biri olarak belirlenmiştir. Peki, o listede başka hangi özellikler yer almakta? Bir göz atalım.

İşte En Çok Aranan Özellikler Listesi

( 1-5 değer aralığı, 1 = hiç önemli değil, 5 = son derece önemli)

  • İletişim becerileri (4.7)
  • Dürüstlük (4.7)
  • Takım çalışması becerileri (4.6)
  • İş ahlakı (4.5)
  • Analitik beceriler (4.4)
  • Esneklik (4.4)
  • Kişiler arası beceriler (4.4)
  • Motivasyon (4.4)
  • Bilgisayar becerileri (4.3)

Peki, sizce insanlarda en eksik olan özellik hangisidir? Doğru tahmin, iletişim becerileri. Gördüğünüz gibi hem çalışma hayatımızda hem de günlük hayatımızda iletişim becerileri çok önemli bir yere sahiptir. İşte bu yazıyla iletişim becerilerinizi daha da ileriye taşıyabilecek ipuçlarını okuyacaksınız. Keyifli okumalar!

İletişim Becerilerinizi Geliştirmeniz İçin 9 İpucu 1

1-İletişimi öncelikli hale getirin. Kitap okuyun, makale okuyun, uzman birinden dersler alın veya çevrenizde iletişim konusunda başarılı bulduğunuz kişilerden yardım alın.

2- Konuşmanızı sadeleştirip açık ve anlaşılır hale getirin. Unutmayın ki kısa bir konuşmayla da karşınızdaki kişiye anlatmak istediklerinizi aktarabilirsiniz.

3- Dinleyicilerinizi veya okuyucularınızı konuşmanıza yazınıza dahil etmeye çalışın, onları sohbete çekin. Onlara sorular sorun veya onlardan geri bildirim isteyerek konu hakkındaki fikirlerini belirtmelerini sağlayın.

İletişim Becerilerinizi Geliştirmeniz İçin 9 İpucu 2

4- Dinleyiciye cevap vermek için zaman ayırın, anlaşıldıktan ve soruyu tam anladıktan sonra kafanızda söylemek istediğiniz cevabı taslak olarak oluşturun.

5- Anladığınızdan emin olun. Karşınızdakinin sizi anlamadığı bir durumda onu suçlamak yerine söylediğiniz şeyi daha net bir şekilde dile getirmeye ve yeniden ifade etmeye çalışın.

6- Dinleme becerilerinizi de geliştirin. En iyi konuşmacılar genelde en iyi dinleyicilerdir. Karşınızdakini yargılamadan dinleyin, söylemek istediğiniz şeyleri önce kafanızda bir taslak olarak oluşturun ve karşınızdakinin konuşmasını bitince fikrinizi belirtin.

7- Beden dili iletişim için çok önemlidir. Araştırmalara göre iletişimin %65’i sözsüz iletişimden meydana geliyor. Dinleyicinizin mesajınızı anladığına, kabul ettiğine veya katıldığına dair görsel işaretlerini takip edin ve tabi ki ona sinyaller gönderdiğinizi de unutmayın.

İletişim Becerilerinizi Geliştirmeniz İçin 9 İpucu 3

8- Göz temasını sürdürün. Bir kalabalığa ya da karşılıklı konuşma yaparken, göz temasını sürdürmek güvenilirlik sağlar ve dinleyicilerinize önem verdiğinizi gösterir.

9- Kitlenize saygı gösterin. Mesajınızı sadece sizin veya ne istediğinizle ilgili olarak düşünmeyin, iletişim kurduğunuz kişilerin ihtiyaçlarına ve benzersiz bakış açılarına içtenlikle dikkat etmelisiniz. Saygınızı göstermenin en iyi yollarından biri aslında sadece söylediklerinize dikkat etmektir.

Kaynak: https://garfinkleexecutivecoaching.com/articles/improve-your-communication-skills/9-tips-for-improving-your-communications-skills