Affetmek, son yıllarda psikoloji alanında popülerleşen bir konu. Marie Rose Balter’ın zorluklarla geçen hayatı ve verdiği mücadelede affetmenin büyük bir etkisi var.

Affetmek ile ilgili birçok terapi yöntemi bulunurken çoğu insanın affetmeye dair yanlış algıları var. Birçok insan affetmenin yapılan hatayı unutmak ve kabullenmek olduğunu, affedetmenin hatayı tekrarlanabilir kılacağını, affetmenin tek taraflı bir fedakarlık olduğunu ve affederek karakterlerinden ödün vereceklerini düşünmekte. Diğer bir yandan affetmenin sanılanın aksine bir rahatlama olması, olumsuz duyguları kontrol altına alabilmesi ve kişiyi özgürleştirmesi de söz konusu. Affetmenin bir diğer önemli sonucuna da Marie Rose Balter’ın hayat hikâyesinde rastlıyoruz.

Marie-Rosa-Balter

Marie Rose Balter Kimdir?

Marie Rose Balter, 1930 yılında bekar ve alkolik bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelir ve annesinin kendisine bakamaması sonucunda 5 yaşında yurda verilir. Bir süre sonra Marie, İtalyan asıllı bir çift tarafından evlatlık edinilir. Sonuç vahimdir ki Marie’nin yeni ailesi sadist bir çifttir ve Marie yıllarca bir bodrumda işkenceye uğrayacaktır. Sadist çift çevreleri tarafından iyi ve saygın bir aile profiline sahip oldukları için kimse onlardan şüphelenmez. 10 yıl işkenceye maruz kalan Marie felç geçirir ve depresyona girer. Doktorlar tarafından şizofreni teşhisi konulan Marie hayatının 17 yılını da akıl hastanesinde geçirir ve 34 yaşına geldiğinde şizofreni olmadığına ve ağır depresyon geçirdiği sonucuna varılır.

İlham Veren Kadınlar #6 Marie Rose Balter ve Affetmek Üzerine 1
Marie-Rosa-Balter

Bir süre sonra hastaneden taburcu olan Marie Rose Balter, onu bu hâle getirenlerden intikam almak ve onları davaya vermek yerine yeni bir hayat kurmaya karar verir ve geçmişini bir kenara bırakır. İmkânsız denilmesine rağmen eğitim almaya kararlıdır, Salem Üniversitesi psikiyatri bölümünü kazanır. Bu kez de kansere yakalanır ve bu hastalığı da yener.

İlham Veren Kadınlar #6 Marie Rose Balter ve Affetmek Üzerine 2

Marie Rose Balter, akıl hastanesinde yatmış olan Joe ile evlenir ve 6 yıl sonra eşini kaybeder. Eğitimini tamamlayan Marie Rose Balter 58 yaşında, bir zamanlar hasta olarak yattığı akıl hastanesinde yönetici olur ve şu sözleri söyler:

“Eğer affetmeyi öğrenmeseydim bir damla bile gelişemezdim. Yaşamım ziyan edilmiş bir yaşam olurdu ve bugün bu hastaneye yönetici olarak dönemezdim. En uzun yolculuk, beynimizden yüreğimize yaptığımız yolculuktur. Affetmek bu yolculuğun en kestirme yolu. Affetmeyi gerektiren her yara, içinde önemli bir dersi barındırır. Dersi görebilmek için yarayı yeniden deşerek yüzleşmek zorunda kalsak bile…”

Marlo-Thomas-Nobody's-Child-film-afişi

Marie Rose Balter, 1999 yılında hayatını kaybeder. Kendisinin hayatı Nobody’s Child filmine konu olmuştur.

Kaynak: Film