Türk kadın komedyen denildiğinde öne çıkan isimlerden biri de Gülse Birsel. Türkiye’de “kaliteli” mizahın yaratıcılarından yazar, senarist, oyuncu, gazeteci ve sunucu Gülse Birsel’in başarılı işleri ve kısaca hayatını bu yazıda bulabilirsiniz. 🙂

Not: Bu tam olarak bir biyografi yazısı değildir ve bu sebeple fazla detaya girilmemiştir.

Gülse Birsel Kimdir?

11 Mart 1971’de İstanbul’da dünyaya gelen Gülse Birsel, Beyoğlu Lisesi’den mezun oldu ve o yıllarda oyuncu olmak istiyordu. Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi ekonomi bölümü ile tamamlayan Birsel, Columbia Üniversitesi sinema bölümü ile yüksek lisansını tamamladı. Kariyerine bir dergi ile başladı ve çeşitli dergi ve gazetelerde çeşitli pozisyonlarda çalışmaya devam etti. 1999 yılında Murat Birsel ile evlendi. Gayet Ciddiyim, Hala Ciddiyim, Velev Ki Ciddiyim, Yolculuk Nereye HemşerimYazlıkMemleketi Ben Kurtaracağım! olmak üzere altı kitabı bulunan Gülse Birsel, 2002 yılında g.a.g. programı ile ekran hayatına başladı.

Gürse Birsel

Gülse Birsel Denildiğinde Akıllara Gelen Başarılı İşler

Gürse Birsel

Avrupa Yakası (2004)

Gülse Birsel denildiğinde akıllara gelen ilk dizi Avrupa Yakası. Efsaneleşmiş karakterleri, dev oyuncu kadrosu ve yayınlandığı dönemin popüler olaylarını içine katarak ortaya çıkan bu dizi bugün bile açıp baktığımızda bizi güldürmeyi başarıyor. Altı sezon ekran hayatına devam eden Avrupa Yakası, tıpkı Yeşilçam filmleri gibi üzerinden yıllar geçse de kaliteli mizahı ile bizleri her zaman güldürecektir.

Gülse Birsel

Yalan Dünya (2012)

Nişantaşı’ndan sonra rota Cihangir’e dönüyor ve ‘’tiyatrocu milleti’’ ile geleneksel bir ailenin etrafında gerçekleşen hikayelere gidiyoruz. Ağırlıklı olarak oyuncuların dışarıdan aldığı tepkiler çevresinde gerçekleşen olayları bu dizide izlemiştik. Bu güzel yolculuk dört sezon sürmüştü.

İlham Veren Kadınlar #4 Gülse Birsel 1

Jet Sosyete (2018)

Hala devam etmekte olan ve sayesinde Gülse Birsel komedisini izlemeye devam etme fırsatı yakaladığımız Jet Sosyete yayın hayatına 2018 yılında başlamıştı. Bir süre önce dijital platforma taşınan dizi zengin çevrede gerçekleşen olaylar ve gündemdeki olayları içine katarak kaliteli bir sitcom keyfini bizlere yaşatıyor.

Gülse Birsel

Aile Arasında (2017)

Başta gördüğünüz küçük tanıtımda Gülse Hanım’ın sinema üzerine yüksek lisans yaptığından bahsetmiştik. Aile Arasında filmi dolayısıyla katıldığı Beyaz Show programında “Aslında ilk defa mesleğimi yaptım.” diye bir ifadesi var kendisinin. Yani Aile Arasında, Gülse Birsel’in ilk sinema senaryosuydu ve bu film 5 milyonun üzerinde bir izlenme sayısına ulaşmıştı. Gülse Birsel ve Demet Evgar’a yaptıkları işlerden ve duruşlarından dolayı hayran olan biri olarak bu filmi bir kez sinemada ve üç kez internette izlediğimi de düşünürsek film hakkında kötü bir yorumda bulunamam. 😊 İzlemeyen ve önyargılı olan varsa filme Netflix üzerinden ulaşabilirler. Dizilerden farklı olarak bu sinema filminde gündeme dair pek bir şey bulmak mümkün değil ve zaten bu film başlı başına bir hikayeyi bizlere anlatıyor.

Bütün diziler ele alındığında bu üç dizinin de belirli bir mıntıkada (Nişantaşı, Cihangir, Jetset Konakları) efsaneleşmiş karakterler ile birlikte gündelik hayatın sorunlarını veya olaylarını işediğini görebiliyoruz. Aslında bu durumun bir süre sonra sıradanlaşıp sıkıcı hale gelmesi gerekiyor fakat günümüz sorunlarını izleyiciyi sıkmadan ve işin içine komediyi katarak ekrana getirmek her senaristin yapabileceği bir şey değil ve buna örnek birçok yapım da söz konusu.

Bir diğer taraftan baktığımızda ise bahsettiğim işlerin unutulmaz olmasının en önemli sebeplerinden birinin de oyuncuları olduğunu söylemezsek haksızlık olur. Bahsi geçen dört yapımdan sonra yıldızı parlayan ve komedi yolunda ilerlemeye devam eden buraya yazmakla bitmeyecek kadar çok başarılı oyuncu var. Ayrıca bu dizilerden sonra ülkemizdeki başarılı kadın komedi oyuncularının arttığını da söylemek mümkün.

Gülse Birsel

Gülse Birsel, ülkemizdeki “kadından komedyen olmaz” söylemlerine aldırmadan yıllardır işini başarılı bir şekilde yapıyor ve birçok kadın yazara idol olmaya devam ediyor. İnterette sitcom yazarak arama yaptığınızda sağ üst köşede Yalan Dünya afişini görüyorsunuz ve bu küçük detay bile aslında başarının bir simgesi olarak nitelendirilebilir. Her ne kadar burada yazılı olanlar herkes tarafından biliniyor olsa da İlham Veren Kadınlar serisinde Gülse Birsel’e yer vermemek çok yanlış olurdu. 🙂

Kaynakça: 1