Eğer belirli bir seviyede İngilizceniz varsa bu uygulamalar tam size göre. Aşağıda bahsedeceğim İngilizce makale ve haber uygulamaları hem merakınızı giderecek bilgiler sunarken hem de İngilizcenizi ileri bir seviyeye taşıyacaktır. Dil çabuk unutulan bir şeydir. Hiçbir zaman ben bir dili tam olarak öğrendim diyemezsiniz. Çünkü bir dilde her zaman öğrenecek yeni bir şey mevcuttur. Bu makale ve haber uygulamaları İngilizcenizi bir üst seviyeye çıkarmak için çok iyi bir yol.

Her gün bu yazılardan birini bile okumanız halinde kelime haznenize en az 10 sözcük eklemekle kalmayıp okuduğunuzu anlama ve okuma hızınızın gelişimini de ilerleteceksiniz. Bazen tam olarak ne dediğini anlamasanız dahi pes etmeyi okumaya devam etmelisiniz. Başka bir zaman tekrar okumak üzere kaydedebilirsiniz. Her okuduğunuzda daha çok anlamlandırabileceğinizi göreceksiniz. Bu gibi yazıların okumanın diğer bir yararı ise sözcük dağarcığınızı genişleterek her gün yeni bir bilgiyle günü bitiriyor olmanızdır. İlerleyen zamanlarda birçok yerde işinize yarayacak bu bilgiler size hem dil öğrenmede hem de kültürel anlamda çok fazla katkı sağlayacaktır.

Pocket

Uygulama içerisinde farklı kategorilerle şekillenmiş olup son dakika haberleri, makaleler, hikâyeler, videolar, internet sayfaları ve daha birçok konuda sizi bilgilendiriyor. Uygulamanın kullanışlı olmasının nedeni birçok farklı web sitesine tek tıklamada ulaşabiliyor olmanız. Okuma sırasında istediğiniz kısmını vurgulayarak “highlight” bölümüne yerleştirebiliyorsunuz. Yani aslında size not tutma seçeneği sunuyor. Böylece makaleye tekrar dönüp bakmanıza gerek kalmadan farklı bir yere not alabiliyorsunuz.

https://getpocket.com/

ingilizce

News in Levels

Bu uygulamada her makale ve haber İngilizce öğrenenler için 3 seviyeden meydana geliyor. Birinci seviye olan “Level 1” en önemli ilk 1000 kelimeden oluşurken “Level 2”seviyesi ilk 2000 “Level 3” seviyesi en önemli ilk 3000 kelime haznesi ile okuyucuları İngilizce düzeylerine göre sunum yapıyorlar. Sözcükler, seviye atlasanız dahi sürekli tekrarlanarak empoze ediliyor. Böylece kelimelere aşinalığınız artıyor. Bu yöntem dil öğretilirken en çok tercih edilen metotlardan biridir. Metni okurken eğer isterseniz üst kısımda yer alan seslendirmeyi de açıp telaffuzunu dinleyebilirsiniz. Her düzeyin yazısı farklı olup seslendirmeleri de buna göre değişiyor. Kelimelerin üzerine tıklayarak çevirisini de görmek mümkün olmaktadır. Eğer bu seviyelerin üstünde olduğunuzu düşünüyorsanız , “original” seçeneğine tıklayarak doğrudan YouTube sayfalarına yönlendirilerek haberi orijinal düzeyinde izleyebiliyorsunuz. Ayrıca internet sitesinde İngilizce öğrenme konusunda daha detaylı imkânlara ulaşabiliyorsunuz.

https://www.newsinlevels.com/

Squid

Kendilerini haber dostu olarak tanıtan Squid ekibi size kolayca kişiselleştirebileceğiniz bir uygulama sunuyor. Haber bülteninizi istediğiniz şekilde düzenleyebiliyorsunuz. Uluslararası ve ulusal haberler ile kategori edilen bu uygulama haber ve makale sunmanın yanında İngilizcesini geliştirmek isteyenleri es geçmiyor. “Learning English” kategorisinde İngilizcesini geliştirmek isteyenlere düzeylerine göre ayrılmış bir bölüm var. Bu bölümler “Intermediate”, “Upper-Intermediate” ve “Advanced” olarak 3’e ayrılıyor. Okuduğunuz metinlerde belirli kelimeler renklendirilerek vurgulanıyor. Yazının son kısmında yer alan “go to exercises” seçeneği ile vurgulanmış kelimeler ile ilgili kısa bir sınava giriyorsunuz. 10 puan üzerinden değerlendirilen sınavda “Vocabulary (Kullanılan Kelimeler)” ve “Comprehension (Okuduğunu Anlama)” yeterliliğinizi ölçüyor. Bundan dolayı Squid uygulaması da İngilizcenizi ileri bir seviyeye taşımak için iyi bir seçenek gibi görünüyor.

uygulama

Researcher

Researcher uygulaması her ne kadar akademisyenler tarafından akademisyenler için hazırlanmış olsa bile ileri düzey İngilizceleri olup makale okumak isteyenler için tercih edilebilir. Birçok farklı alandaki bilimsel makaleleri keşfederek okuyabilirsiniz. Bu uygulama diğer uygulamalar gibi İngilizce öğrenme konusunda doğrudan bir katkı sunmasa da makale okuyarak gelişiminize yardımcı olabilirsiniz.

https://www.researcher-app.com/

İngilizcenizi geliştirme yolunda size yardımcı olacağını düşündüğüm uygulamalardan bahsettim. Umarım faydasını görürsünüz.

Editör: Onur Çamlıca