Dodo, Afrika’ya bağlı bir ada ülkesi Mauritius’ta kendi halinde yaşayan bir güvercin türüydü. Ta ki adaları insanlar tarafından işgal edilene kadar…
17. yüzyılda adaya insanların gelmesiyle nesli tükenen sevimli kuş türü Dodo’ya dair bilinmesi gerekenleri bir araya topladık. İşte sizler için Dodo’nun gizemli hayatı.

Dodo Kuşunu Tanıyalım

Kemik örneklerinde yapılan incelemeye göre, civcivlerinin yumurtadan Ağustos ayında çıktığı ve hızlıca yetişkin boyutlarına geldiği ortaya çıktı.

Dodo, nesli tükenmeden evvel yalnızca Mauritius adasında yaşayan, ortalama 20 kg ağırlığında, 1 m boyunda olan bir güvercin türüdür. Latince adı raphus cucullatus’tur. Ortalama 30 yıl yaşayan Dodolar, yumurtadan Ağustos ayında çıkıp hızlıca yetişkin boyutlarına gelirler. Yavrular işte bu sayede Kasım ve Mart ayı arasında yaşanan kasırgalar sırasında açlıktan ölmüyorlardı. Öte yandan yavruların çiftleşebilecek kadar yetişkin hale gelmesi birkaç yıl alıyordu.

Güney Afrika Cape Town Üniversitesi’nden Delphine Angst ve ekibi, 22 farklı Dodo Araştırmacı kadının ekibi, 22 farklı Dodo kuşuna ait kemik parçalarını mikroskop altında inceleyerek, bu kuşun büyüme ve çiftleşme alışkanlıklarına hakkında bazı bilgilere ulaştı. Dr. Angst çalışmalarını şu şekilde açıklıyor:

Bizim araştırmamızdan önce bu kuşlar hakkında çok çok az şey biliniyordu. Kemik doku bilimi teknikleri kullanarak Dodo’nun yılın sadece belli bir dönemi çiftleştiğini ve bu dönemden hemen sonra tüylerini döktüğünü ilk kez ortaya çıkarabildik.

Neden Nesli Tükendi?

Dodo kuşuna ait birçok buluntu Avrupa'da müzelerde toplanmış olsa da Victoria döneminde birçoğu kayboldu.

Dodo kuşu, hiçbir yırtıcı ya da avcının olmadığı Mauritius adasına gelip yerleşince uçmalarına gerek kalmaz. Korunacak bir avcının olmaması ve yemeğin bol olmasıyla birlikte uçmak yerine yerde gezerek yaşarlar. Uçmadıkları için kanatlarda işlevsiz hale gelir. Herhangi bir tehdit oluşmadığından nesli ilerletme ihtiyacı hissedilmez. Bu da üreme hızlarını da yavaşlatır. Dodolar güzel güzel hayatına devam ederken, bir gün Hollandalılar adayı keşfederler ve Dodolar başlarına geleceklerden habersizdir.

Mauritius adasına çıkan Holandalılar’ın getirdikleri domuz ve köpekler Dodo kuşlarının hayatını tehlikeye sokmaya başladı. Kanatları güçsüzleştiği için yuvalarını yere yapan Dodo kuşları domuz ve köpekler nedeniyle yuvaları talan edildi ve yavruları öldürüldü. Her ne kadar Hollandalılar, kuşun etinin lezzetsiz olduğunu söyleseler de acıktıları zaman en kolay avlanan Dodo kuşunu tercih ettiler. Çünkü hızlı koşamayan ve uçamayan Dodo kuşlarını öldürmek için kafalarını vurmak yeterliydi. Dodo soyu, evrim geçiremeyecek kadar hızlı sürede, 200 yılda tamamen tükendi. İnsanların vahşet ve değişim hızını vurgulayan bu olay hala hayvanseverlerin başlıca davalarından biri olmaktadır.