Masumiyet Müzesi’ni gezmiş miydiniz, ya da kitabını okudunuz mu? Eğer ikisini de henüz yapmadıysanız daha önce onun hakkında yazmış olduğum yazıma giderek ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. Masumiyet Müzesi’nde Kemal, Füsun’un içtiği sigara izmaritlerini sergiliyordu. Eğer Kemal bu yüzyılda yaşasaydı, o sigara izmaritlerinden Füsun’un 3 boyutlu bir portresine de sahip olabilirdi. Nasıl mı? Hadi 3D baskı sektörünün nerelere geldiğine bir göz atalım.

Sigara İzmaritleri İle Yüz Tespiti

İnsanların Atıklarıyla 3D Portre Oluşturmak 1

Sanatçı Heather Dewey- Hagborg, New York’un umumi tuvaletleri, bekleme odaları ve sokaklarından topladığı saçlar, izmaritler ve sakızlardan elde ettiği DNA ile bu atıkları bırakan ‘kişilerin’ nasıl görünebileceğinin temsil edildiği 3 boyutlu portreler oluşturdu.

Genspace isimli laboratuvarda gerçekleşen araştırmalarla, yerden toplanan sigara izmaritlerinden DNA analizi yapıldı. Bu analizlerde cinsiyet, burun yapısı, obezite riski, olası göz rengi ve ırk gibi genetik özelliklere bakıldı. Sigara izmariti sahibinin genel yüz hatlarına ulaşan araştırmacılar, bunu bir çizim programı aracılığıyla detaylı hale getirdi. Daha sonra bu çizimler 3D yazıcılarla basılarak, sergiye konuldu.

İnsanların Atıklarıyla 3D Portre Oluşturmak 2
Afrika
Cinsiyet: Erkek
Göz Rengi: Kahverengi
Tipik burun boyutu
Obezite için tipik oranlar

Muazzam değil mi? Siz hiç fark etmeseniz de en ufak bir saç teliniz, tırnağınız, tükürüğünüzün bulaştığı şeyden sizi bulabilmek artık çok kolay. Birçok cinayet de böyle çözülebilmiştir hatta. Bu 3D portre olayıyla artık katillerin yüz hatlarını oluşturmak da çok kolay olacaktır.

Atıklarla Bunu Nasıl Yaptı?

Ya peki bu nasıl oluyor, o izmaritten DNA çıkarmak bu kadar kolay mı?

İnsanların Atıklarıyla 3D Portre Oluşturmak 3

Heather Dewey – Hagborg bunu Genspace ismi verilen bir “Do it yourself” (kendin yap) laboratuvarında aldığı DNA çözümleme teknikleri sayesinde yapıyor. Atıkları çok ufak parçalara bölerek çeşitli kimyasallarla dolu bir tüpte inkübe edip, santrifüjde (farklı yoğunluktaki katı ve sıvı parçacıkların yoğunluklarına göre birbirinden ayrılmasına yarar) işlemi defalarca tekrarlayarak DNA dizilimini ortaya çıkarıyor. Bunu yaparken DNA’da bir polimeraz zincir reaksiyonu(PCR) oluşmasını sağlayarak hedeflediği genomun spesifik bölgelerini çoğaltıyor. Elde ettiği mitokondriyal DNA’yı bir çözümleme için bu işi yapan bir laboratuvara gönderiyor ve laboratuvar, gen dizilerini deşifre edilmiş olarak “sanatçıya” teslim ediyor.

Heather’in elinde artık bir data vardır. Bu datayı insan genom veri tabanlarındaki verilerle karşılaştırıyor. Bu karşılaştırmaya dayanarak, kişinin soyunu, cinsiyetini, göz rengini, kilolu olma eğilimini ve kişinin gözleri arasındaki boşluk gibi yüz morfolojisine ilişkin diğer özellikleri hakkında bilgileri oluşturuyor. En az 40-50 farklı özellikten oluşan bir liste ile ortaya çıkan parametreleri bir bilgisayar programına girerek kişinin yüzünün 3D modelini oluşturuyor. Elde ettiği veriler, bir insanın benzeyeceği genel resmin çoğunu veriyor. Ondan sonrası diğer özellikler ile bu jenerik portre üzerinde değişiklikleri yapmaya kalıyor. Son adım olarak elde ettiği 3D modeli New York Üniversitesindeki bir 3D yazıcıya göndererek heykel haline dönüştürüyor.

Siz böyle bir portrenizin olmasını ister miydiniz?

Kaynak ve İleri Okuma: https://dijitron.tv/sigara-izmariti-kullanilarak-yuz-tespiti-yapildi/
http://www.ufuktarhan.com/makale/dijital-transformasyondan-dna-dizilimlerine-gecis-basladi