Instagram Hikayelerinin Yayın Akışında Sıralanışı Profilinizi En çok İnceleyenleri Ortaya Çıkarıyor Mu?

Her gün saatlerce kullandığımız uygulama Instagram hakkında hepimizin merak ettikleri var. Fakat çoğunluğun aklını kurcalayan soru tabii ki de bizi en çok kimin stalkladığı. Hatta bunun için birçok uygulama bile bulunuyor. Peki Instagram bunun hakkında bize ipuçları veriyor mu? Örneğin neden Instagram yayın akışında bazı kullanıcıların hikayeleri diğerlerinden daha önde sıralanıyor ya da neden hoşlandığınız kişi hikayemi görenler listesinde en üstte yer alıyor? Bunun nedeni onların benim profilimi sürekli ziyaret ediyor olması mı?

Instagram Hikayeleri Sizi Stalklayanları Gösteriyor Mu? 1

Uygulama bu algoritmanın nasıl yürüdüğü konusunda açıklayıcı olmuyor. Şirketin bu duruma Coca-Cola’nın gizli tarifiymiş gibi davrandığı söyleniyor. Hatta New York Times gazetesinde bir makale bile bu duruma değinmiş. Peki Instagram hikayelerinde ve genel olarak uygulama akışında kullanıcılar nasıl sıralanıyor? Gerçekten bu sıralama bizi en çok kimin stalkladığını gösteriyor mu?

“The Verge” adlı kanal, Instagram Anasayfası için ürün öncüsü olan Julian Gutman ile bir görüşme yaptı ve bu soruları kendisine yöneltti. Gutman, Instagram akışında en önde görünen insanlar sizi en çok stalklayan değil, aksine sizin uygulama içindeki aktiviteniz ile ilgili olduğunu belirtti. Gutman’ın söylediğine göre Instagram asla size sizi kimin en çok takip ettiğini göstermeyecek. Yani eğer sürekli hoşlandığınız kişi ya da düşmanınızın profiline bakıyorsanız, hikayenize bakanlar arasında en önde onlar yer alacak. Bunun dışında sürekli etkileşim halinde olduğunuz kullanıcılar -gönderilerini beğendiğiniz, yorum yaptığınız, hikayelerini açtığınız kişiler- bu algoritmayı oluşturuyor. Fakat Gutman hangi aktivitenin bu algoritmayı daha çok etkilediği konusunda spesifik olmuyor. Örneğin bir direkt mesajın cevapsız bırakılması durumu bu algoritmayı nasıl etkiliyor bilmiyoruz.

 

Instagram Hikayeleri Sizi Stalklayanları Gösteriyor Mu? 2

 

Instagram Uygulaması Dışında Yaptıklarımızda Bu Akışı Etkiliyor!

Instagram uygulaması dışında, örneğin Instagram’ın ana şirketi olan Facebook uygulamasında etkileşim halinde olduğunuz kullanıcılar da bu durumu etkiliyor. Hatta bazen hepiniz fark etmişsinizdir ki, profiliniz gizli değilse, hiç tanımadığınız ya da alakalı olmadığınız kullanıcılar hikayelerinizi görüntüleyebiliyor. Gutman’ın söylediğine göre eğer paylaşmış olduğunuz hikayenizi görenler listesine birçok kez bakıyorsanız, uygulama size her açtığınızda yeni bir veri görüntülemek istediği için sizi farklı kullanıcılar ile etkileşim haline geçiriyor. Size her kontrol ettiğinizde yeni bir deneyim yaşatmak istiyor.

Kronolojik Sıralama Yerine Bu Algoritma Tercih Edildi

2016 yılında Instagram size daha ilgi çekici ve alakalı gönderiler göstermek istediği için kronolojik sıralamayı geride bıraktı. Araştırmalara göre Instagram akışlarındaki gönderilerin kullanıcılar tarafından %70’inin gözden kaçırıldığı tespit edildi. Bu yüzden uygulama tasarımcıları, görüntülenen %30’u en uygun hale getirmeye çalıştı. Facebook akışı da aynı bu şekilde sağlanıyor.

Sonuç olarak Instagram size hiçbir zaman sizi en çok kimin stalkladığını göstermeyecek. Gutman verdiği röportaj da kesin bilgiler vermese de, anladığımız kadarıyla Instagram akışı ve hikayelerinde en önde yer alan kullanıcılar bizim en çok iletişim halinde olduğumuz kullanıcılar. Eğer istemediğiniz kişileri en önde görmek istemiyorsanız, onların profillerini incelemeyi bırakmalısınız.

Kaynak: The Verge